Melk – perła Dolnej Austrii (atrakcje, przewodnik, informacje)
Nowe!

Melk – perła Dolnej Austrii

Dolna Austria może oczarować nie tylko malowniczą scenerią, ale również swym historycznym bogactwem. W gronie miast wyjątkowo atrakcyjnych dla turystów znajduje się Melk. Co koniecznie trzeba zobaczyć w czasie wycieczki po tym pięknym miasteczku?

Opactwo Benedyktynów w Melk

Opactwo Benedyktynów w Melk nocą // fot. depositphotos



Melk – położenie, rys historyczny

Nad Dunajem, w kraju związkowym Dolna Austria, nieopodal doliny Wachau słynącej z uprawy winorośli położone jest małe miasteczko Melk. Pierwszy raz wzmiankowane było w 831 roku jako Medilica. Osada pojawia się również w Pieśni o Nibelungach pod nazwą Medelike. Margrabia austriacki Leopold I Babenberg otrzymał te tereny w 976 roku, i w zamku urządził swoją siedzibę. Następcy wzbogacali rezydencję o dalsze kosztowności oraz relikwie. W 1055 roku na zamku zmarł margrabia Austrii Adalbert I Babenberg. W 1089 roku margrabia Leopold II z Babenbergów sprowadził tu benedyktynów z Lambach i w tym samym roku założono tu klasztor tego zgromadzenia.

Od tamtego czasu wzgórze nieprzerwanie do dziś należy do benedyktynów. Już w XII wieku istniała przyklasztorna szkoła, a w bibliotece gromadzono cenne manuskrypty. W 1227 roku Melk został gminą targową. W XV wieku opactwo benedyktynów było głównym ośrodkiem średniowiecznych reform w chrześcijaństwie, utrzymywało w tym czasie ścisłe kontakty z myślicielami z uniwersytetu w Wiedniu. Prawa miejskie przyznano dopiero w 1898 roku.

Niezwykłe opactwo benedyktynów na skarpie nad Dunajem

Melk to przede wszystkim wyjątkowe opactwo. Uznawane za jedno z najpiękniejszych i najpotężniejszych w całej Austrii, swą historią sięga czasów średniowiecza. Połączenie pięknej architektury z naturalnymi walorami obronnymi przyniosło tu wspaniałe rezultaty. Dziś opactwo jest atrakcyjnym celem wycieczki dla każdego turysty zainteresowanego historią. Kościół św. Piotra i św. Pawła wzniesiony został na fundamentach średniowiecznego zamku przez Jakoba Prandtauera. Międzynarodową sławę zdobyły iluzjonistyczne freski, które z pewnością warto zobaczyć. Zachwyca również tutejsza biblioteka z freskami Paula Trogera, której księgozbiór liczy około 100 tysięcy ksiąg, w tym 1200 rękopisów średniowiecznych.

Opactwo Benedyktynów w Melk

Opactwo Benedyktynów w Melk góruje nad miasteczkiem // fot. depositphotos

Freski zdobiące sufit kościoła św. Piotra i Pawła w Melk

Freski zdobiące sufit kościoła św. Piotra i Pawła w Melk // fot. depositphotos




Uwagę turystów zwiedzających opactwo przyciągają również takie atrakcje, jak Dziedziniec Prałatów, którego największą ozdobą jest fontanna. Klasztorne krużganki, Hol Benedyktyński oraz tarasy widokowe to kolejne atrakcje, którym podczas zwiedzania opactwa nie można się oprzeć. W klasztornych kryptach znajdującą się groby Babenbergów. Koniecznie trzeba też zajrzeć do cesarskich komnat, w których obecnie wystawiane są cenne zabytki sztuki sakralnej. Najcenniejszym eksponatem jest tu tzw. Krzyż z Melku, znany z wyjątkowo cennych zdobień. Dla zwiedzających równie wielką atrakcją jest Korytarz Cesarski, znany z prezentowanych w nim portretów. Dzięki temu turyści mogą zapoznać się z wizerunkami austriackich władców.
Dziedziniec Prałatów w opactwie w Melk

Dziedziniec Prałatów w opactwie w Melk // fot. depositphotos

Ogród na terenie opactwa w Melk

Ogród na terenie opactwa w Melk dostępny jest dla turystów od 2000 roku // fot. depositphotos

Opactwo Melk wiosną

Opactwo Melk wiosną – © Danube Dolna Austria / www.extremfotos.com



Św. Koloman – patron opactwa w Melk i Austrii

W kościele klasztornym w Melk znajduje się ostatnie miejsce spoczynku św. Kolomana. W mieście można napotkać liczne nawiązania do tego świętego. Gdy pielgrzymował z ojczystej Irlandii do Ziemi Świętej został uwięziony w Stockerau i posądzono go o szpiegostwo ze względu na nieznany język i dziwny ubiór. Został poddany torturom, a następnie powieszono go na uschniętym drzewie. W 1012 roku taki los spotkał św. Kolomana, który miał być synem irlandzkiego króla…

…jednak uschnięte drzewo zakwitło, a ciało rzekomego szpiega nie ulegało rozkładowi. Sprawiło to, że mieszkańcy Stockerau uświadomili sobie, że tajemniczy męczennik był kimś niezwykłym. Wiadomość o cudach, które miały miejsce u grobu Kolomana dotarła do uszu margrabiego Marchii Austriackiej Henryka I Mocnego z Babenbergów. W 1014 roku rozkazał on przewieźć ciało Kolomana do swojego zamku w Melk i tam je pochować. Melk, które było wówczas główną rezydencją rządzących Marchią Austriacką Babenbergów nabrało dzięki temu znaczenia. W miejscu wiecznego spoczynku świętego założono klasztor benedyktynów i do dziś znajduje się tam grób męczennika. Św. Koloman zastał patronem rodziny Babenbergów, miasta Melk, a później całej Austrii.

Co jeszcze zwiedzić w urokliwym miasteczku Melk?

Leżące u stóp opactwa miasteczko Melk również może okazać się atrakcyjnym celem wycieczki. Jego historyczne centrum przyciąga barokowym charakterem. Uliczki mają swój niepowtarzalny urok, a piękne kamienice mogą oczarować swymi reprezentacyjnymi fasadami. Najważniejszymi zbytkami Melk oprócz klasztoru benedyktynów są kościół farny, dawny budynek poczty, dawna piekarnia, oraz znajdujący się na skraju miasta renesansowy pałac Schallaburg. Miasto Melk jest również znane z nowszych atrakcji, stworzonych z myślą o przybywających do opactwa turystach. Kempingi oraz baseny czekają tu na spragnionych zabawy i rekreacji gości.

renesansowy pałac Schallaburg

renesansowy pałac Schallaburg // fot. depositphotos

miasteczko Melk, Austria

Melk w 2018 roku zamieszkiwało niespełna 5600 osób // fot. https://melk.smugmug.com/Presse




Cenne zabytki, wspaniała architektura oraz niezwykle malownicza okolica – oto walory, dzięki którym Melk zdobył ogromne uznanie w oczach turystów. To jedno z najchętniej odwiedzanych przez wycieczki miast w Dolnej Austrii, które przyciąga swym pięknem oraz długą historią.

Zobacz też:

Co zwiedzić w Batumi – jednym z najpiękniejszych miast Gruzji?
Malownicza wyspa Skye pełna zabytków i skarbów natury
Barcelona – miasto, któremu kształty nadał Gaudi
6 słynnych atrakcji turystycznych widzianych z lotu ptaka
Matera – historia niesamowitego miasta wykutego w skale

Skomentuj