Meble... rosnące na polu czyli hodowla Gavina Munro - Zalajkowane.pl
Nowe!

Meble… rosnące na polu czyli hodowla Gavina Munro

W 2006 roku Gavin Munro rozpoczął pracę nad projektem, o którym myślał przez długi okres swojego życia. Zaczął… uprawiać las krzeseł.

Historia idei lasu krzeseł

Pisząc, że myślał o tym przez jakiś czas, mam na myśli, że idea zaczęła kiełkować w jego głowie kiedy był dzieckiem. Gavin pewnego dnia zobaczył w ogrodzie rosnące drzewko bonsai – było dość nietypowe, ponieważ kształtem przypominało krzesło. Ten obraz pozostał w głowie projektanta na wiele lat. Ziarenko wyrosło, gdy przeszedł operację kręgosłupa i musiał nosić specjalne usztywnienie, które wpływało na jego zrastanie się w odpowiednim kształcie.

„Tak nauczyłem się cierpliwości. Długie okresy pozostawania w bezruchu, mnóstwo czasu na obserwowanie tego, co się dzieje i refleksje.”

Jeśli sztywna rama mogła wpłynąć na ludzkie ciało, tak aby rosło w określony sposób, to z pewnością ta sama koncepcja mogłaby mieć zastosowanie dla rosnących drzew… i znalazła zastosowanie wiele lat później, gdy projektant ukończywszy Art College postanowił zrealizować swoją wizję z dzieciństwa. Okazało się jednak, że sprawy nie były takie proste.

Początek uprawy mebli

Podczas swojej pierwszej próby uprawy drzew Munro popełnił zrozumiały błąd – zaczynając od dołu – posadził cztery drzewa blisko siebie sądząc, że będą to nogi, które przeszczepi, tworząc siedzenie i oparcie. Ale kiedy małe drzewka okazały się zbyt konkurencyjne względem siebie i nie mogły odpowiednio rozkwitać, zdał sobie sprawę, że musi przyjąć inną taktykę. Teraz „sieje krzesła” do góry nogami i prowadzi każdą gałąź drzewka na miejsce, w którym mają się docelowo znajdować.

Uprawa krzeseł - Gavin Munro

fot: fullgrown.co.uk

Uprawa krzeseł - Gavin Munro

fot. SARAH LASKOW via atlasobscura.comNie tylko krzesła

Nie tylko krzesła rosną w zagajniku Munro – ma on także opanowaną sztukę uprawy stołów o różnych rozmiarach i kształtach. Wysoka cena (krzesła kosztują nawet $600 za sztukę) tego typu produktów jest w pełni zrozumiała – musimy pamiętać, że drzewo potrzebuje nawet 10 lat, aby z nasionka zamieniło się na gotowy do użycia, wypolerowany mebel.

Krzesło z wikliny potrzebuje ok. 4 lat, z dębu od 6 do 10. Najszybciej rosną nasze ramy do lustra i lampy, bo są gotowe już po dwóch latach – mówi brytyjski „hodowca mebli”.

Uprawa krzeseł - Gavin Munro

fot. fullgrown.co.uk

Uprawa krzeseł - Gavin Munro

fot. fullgrown.co.uk

Uprawa krzeseł - Gavin Munro

fot. fullgrown.co.ukPomysł z głębokimi korzeniami

Kilku ogrodników próbowało swoich sił przy stworzeni mebli z nasion, a niektórzy z nich pomogli zainspirować Gavina Munro. Najważniejszym takim projektem było „Krzesło, które rosło” zasadzone przez Johna Krubsacka w 1904 roku. Potem był jego bezpośredni następca Axel Erlandson – nie interesował się jednak tak bardzo meblami jak dziełami sztuki. Niestety Erlandson zmarł, zanim mógł przekazać niektóre z jego technik.


Zobacz też:

Poznajcie najsłodszego sprzedawcę ryb w Wietnamie, który podbija Instagram swoimi uroczymi zdjęciami
The Interlace – czy tak będą wyglądać blokowiska przyszłości?
Nietypowe poduszki dekoracyjne
Mało znane fakty na temat obrazu Mona Lisa
10 najdroższych wiecznych piór


źródła: (1), (2)

Skomentuj