We Włoszech zmarła ostata osoba urodzona w XIX wieku - Zalajkowane.pl
Nowe!

We Włoszech zmarła ostata osoba urodzona w XIX wieku

We Włoszech, w wieku 117 lat zmała najstarsza mieszkanka naszej planety i jednocześnie ostatnia osoba urodzona w XIX wieku – Emma Morano. W 2015 roku, podzieliła się z prasą swoim sekretem na długowieczność.

Emma Morano

Emma Morano urodziła się 29 listopada 1899 w miejscowości Civiasco na północy Włoch. Była najstarszym dzieckiem, ale mimo to przeżyła całą swoją najbliższą rodzinę, w tym ośmioro braci i sióstr, a także swoje jedyne dziecko oraz męża, z którym wcześniej się rozwiodła. Od tamtej pory żyła samotnie, a w wieku 65 lat uzyskała niezależność zatrudniając się w pobliskiej fabryce.

Morano przeżyła więcej niż 90 rządów we Włoszech i udało jej żyć w trzech stuleciach! Była ostatnim człowiekiem urodzonym w XIX wieku, po tym, jak w maju 2016 roku w Nowym Jorku, w wieku 116 lat zmarła Susannah Mushatt Jones, która także urodziła się w 1899 roku.

W 2015 Morano wyjawiła mediom sekret swojej długowieczności. Według niej, aby dożyć sędziwego wieku, należy przede wszystkim prawidłowo się  odżywiać. Ona sama zjadła codziennie trzy surowe jajka i banany. Nie stroniła także od mielonego mięsa i makaronów.

Ponadto, według Morano, do jej długowieczności przysłużyło się krótkotrwałe małżeństwo, które rozpadło się, z powodu tego, że „nikt nikogo nie chciał słuchać”.

źródło: thournal.ru

Skomentuj