Magnetofon - zapomniany wynalazek
Nowe!

Magnetofon – zapomniany wynalazek

Współcześnie muzyka odtwarzana jest z nośników cyfrowych – płyt CD, czy formatu MP3. Mało tego, gdy chcemy posłuchać ulubionej muzyki, w moment możemy znaleźć ich oficjalne utwory dostępne na internetowych platformach do słuchania muzyki. Ale jeszcze nie tak dawno muzyka najczęściej odtwarzana była z kaset na magnetofonach. Dziś w domach coraz rzadziej znaleźć można popularne niegdyś „jamniki”, „boomboxy”, czy „Kasprzaki”, a kasety odeszły już do lamusa.

kaseta magnetofonowa

Nieodłączny zestaw – kaseta i ołówek, który służył do jej naprawy lub przewijania // fot. Background photo created by freepik – www.freepik.com



Początki magnetofonu – drutofon

Magnetofon to urządzenie, które służy do magnetycznego odtwarzania (a czasem również rejestrowania) dźwięku. Stąd nazwa – magneto + phone – z języka greckiego dźwięk, głos. Za początki magnetofonu uznaje się rok 1898, gdy Valdemar Poulsen – duński fizyk i elektronik – uzyskał pierwszy w historii patent na magnetyczne rejestrowanie i odtwarzanie dźwięku. Urządzenie zostało zaprezentowane na Wystawie Światowej w Paryżu w 1900 roku za co wynalazca otrzymał Grand Prix tej wystawy. Co ciekawe pierwszy magnetofon nagrywał i odtwarzał dźwięk na… drucie. Dlatego urządzenie to było nazywane również drutofonem. Inną często spotykaną nazwą był telegrafon.

Urządzenie to zyskało ponowne zainteresowanie wraz z wynalezieniem radia. Duży rozkwit magnetofony przeżyły na przełomie lat dwudziestych i trzydziestych XX wieku. Już wtedy powstał praprzodek późniejszego radiomagnetofonu – radiola – urządzenie, które w jednej obudowie łączyło odbiornik radiowy z magnetofonem lub gramofonem.

telegrafon

Pierwszy egzemplarz z telegrafonu z 1898 roku // fot. Original uploader was Bitman at hu.wikipedia – Transferred from hu.wikipedia; transferred to Commons by User:Nico-dk using CommonsHelper., CC BY-SA 2.5, Link



Magnetofon szpulowy

Kolejnym krokiem milowym do wynalezienia magnetofonu, jaki znamy współcześnie było wynalezienie taśmy magnetofonowej przez F. Pfleumera w 1927 roku. W 1935 roku w Berlinie na Wystawie Radiowej po raz pierwszy zaprezentowano prototyp magnetofonu, w którym dźwięk rejestrowany i odtwarzany był dzięki taśmie. Do powszechnego użytku weszły one po II wojnie światowej. Urządzenia te charakteryzowały się dwoma szpulami, na których nawinięta była taśma. Stąd popularna nazwa takiego urządzenia – magnetofon szpulowy. Można było na nich nagrywać oraz odtwarzać dźwięk, a w urządzeniach tych taśma zainstalowana była na stałe.

magnetofon szpulowy

Magnetofon szpulowy Aria M 2408 SD produkowany przez polską Unitrę // fot. Jacek HalickiPraca własna, CC BY-SA 4.0, Link



Magnetofon kasetowy

W 1963 roku holenderska firma Philips Co. wprowadziła do sprzedaży pierwszy magnetofon kasetowy. Było to kolejna rewolucja. Poszczególne magnetofony mogły od teraz odtwarzać różne kasety, a poszczególne kasety można było odtwarzać w różnych magnetofonach. Dzięki temu powstawały radiomagnetofony, na których można było słuchać radia, odtwarzać muzykę z kaset, nagrywać audycje radiowe, czy przegrywać z kasety na kasetę.

Najpopularniejsze typy radiomagnetofonów to tzw. „jamniki” – radiomagnetofony dwukasetowe i „boomboxy” – radiomagnetofony z odtwarzaczem CD. W Polsce popularne były radiomagnetofony Kasprzak produkowane przez firmę Unitra. Magnetofony były również elementami wież HiFi.

boombox

Boombox z 1985 roku // fot. Alan Light, CC BY 2.0, Link



Walkman

W roku 1979 japońska firma Sony rozpoczęła produkcję Walkmana, czyli przenośnego odtwarza kaset, którego można było słuchać na słuchawkach. Popularność przenośnego odtwarzacza kaset zaskoczyła nawet producenta, szacował on bowiem, że sprzedaż nowego urządzenia w pierwszym roku wynosić będzie 5000 sztuk miesięcznie – tymczasem w ciągu pierwszych dwóch miesięcy sprzedało się 50 000 sztuk! Do 1989 r. wyprodukowała 50 milionów Walkmanów, a do 2010 r. sprzedała około 385 mln egzemplarzy – właśnie w 2010 oficjalnie zakończono ich produkcję.

pierwszy Walkman

Pierwszy Walkman TPS-L2 (1979) // fot. BinarysequenceOwn work, CC BY-SA 4.0, Link



Zobacz też:

Jak powstał pierwszy samochód na świecie?
Jak powstał pierwszy komputer na świecie?
Epokowe wynalazki Polaków
Jak budowano Statuę Wolności – unikalne zdjęcia
Kto, kiedy i dlaczego wynalazł grę „Kamień, nożyce, papier”?

Skomentuj