Ciekawe fakty o kokosach - niezwykłe właściwości i zastosowania.
Nowe!

Ciekawe fakty o kokosach

Kokosy posiadają niezwykłe właściwości i zastosowania, które odbiegają od standardowego postrzegania tych tropikalnych orzechów. Szerokie możliwości wykorzystania kokosów odkryto już tysiące lat temu. Nazwę palmy kokosowej w starożytnych językach tłumaczy się jako: „drzewo, które zaspokaja wszystkie potrzeby życia” lub „drzewo o tysiącu zastosowań”. Rośliny podobne do kokosów rosły już 15 milionów lat temu, a niektóre owoce wyrzucone przez morze i zdolne do kiełkowania znajdowano nawet w Norwegii.

#1 Pałac kokosowy

Były prezydent Filipin udowodnił, że kokos nie jest tylko źródłem pokarmu, lecz wspaniałym materiałem budowlanym. Ferdinand Marcos wzniósł pałac kokosowy. Zrobił to, aby zaskoczyć papieża Jana Pawła II w czasie składania przez niego oficjalnej wizyty na wyspie. Pałac wybudowano w 70% z materiałów kokosowych, kosztował 37 milionów peso (około 10 milionów dolarów). Papież nie docenił jednak gestu lokalnej władzy. Stwierdził, że pałac jest zbyt wystawny, jak na poziom życia prostego ludu.

Pałac Kokosowy na Filipinach

Foto: Raphael Bick/Flickr#2 Wyjątkowe właściwości zdrowotne

W latach 50-tych przeprowadzono wiele eksperymentów, w wyniku których odkryto, że mleko kokosowe mieści w sobie wiele korzystnych dla zdrowia składników. Miąższ kokosa jest bogaty w błonnik, potas, magnez, fosfor i kwas foliowy. Orzech ma także właściwości odchudzające.

Ciekawostki o kokosach

fot. atlasobscura.com#3 Paliwo kokosowe

Z kokosów da się wytworzyć ekologicznie i czyste paliwo samochodowe – biodiesel. Substancje, znajdujące się w kokosie można wykorzystać jako główny składnik mieszanki lub dodatek.

paliwo kokosowe

fot. thairesidents.com#4 Zbroja kokosowa

Bardzo ciekawą rzecz udało się stworzyć rzemieślnikom z republiki Kiribati: ochronny kostium kokosowy, zrobiony z tkaniny przypominającej gruby dywan. Do kompletu dochodziły następujące elementy: płyta na plecy, spodnie, nakrycie głowy oraz żakiet wyposażony w wysoki kołnierz.

zbroja z kokosów

Fot. wikipedia.org / domena publiczna#5 Kokos i małpy

Małpy pomagają ludziom zbierać kokosy, ponieważ jest to zajęcie dosyć niebezpieczne. W krajach takich, jak np. Sumatra wielu rolników trzyma zwierzęta na długiej smyczy. Część małp jest wytresowana i słucha komend właściciela. Właśnie takie zwierzęta są bardzo cenne, ponieważ przynoszą ogromne zyski rolnikom.

ciekawostki o kokosach

fot. stanleymonkey.com#6 Kokos i historia

Orzech kokosowy składa się z ponad 1300 gatunków. Dzielą się one na dwie grupy: te, które rosną na wybrzeżu Pacyfiku i te, które rosną przy Oceanie Indyjskim. Biolog ewolucyjny Kennett Olsen razem ze swoją zespołem zbadał pochodzenie genetyczne kokosów. Dzięki temu niezwykłemu odkryciu można prześledzić trasy starożytnych szlaków handlowych.

ciekawostki o kokosach

fot. Pinterest.com#7 Kokos i wódka

Na Filipinach można spróbować napoju alkoholowego Lambadon. Drink składa się z pęku kwiatów orzecha kokosowego, ale bez dodatku jakichkolwiek składników chemicznych. Powszechnie napój jest przygotowywany w warunkach domowych, zgodnie ze starożytną tradycją. Natomiast ostatnio zaczęto go produkować na skalę przemysłową.

ciekawostki o kokosach

fot. https://theculturetrip.com#8 Jak rozłupać kokosa domowym sposobem?

Skomentuj