Kultowe modele telewizorów - urządzenia, które gromadziły całe rodziny i sąsiadów
Nowe!

Kultowe modele telewizorów – urządzenia, które gromadziły całe rodziny i sąsiadów

Współczesne telewizory są coraz większe, lecz ich rozmiary powiększają się pod względem szerokości ekranu, podczas gdy są one płaskie i można je powiesić na ścianie. Dawne telewizory kineskopowe też miewały całkiem pokaźne rozmiary, a do tego ważyły niejednokrotnie nawet po kilkadziesiąt kilogramów. Jednak ich wielkość nie wiązała się z szerokością ekranu, a z głębokością i wysokością. W czasach PRL-u posiadanie telewizora było często wyznacznikiem pozycji społecznej, a u ich właścicieli podczas emisji popularnych programów, seriali, czy wydarzeń sportowych gromadziły się całe rodziny, a nawet sąsiedzi. Przedstawiamy kultowe modele telewizorów z czasów PRL-u.

wspólne oglądanie telewizora w świetlicy lata 50

W latach pięćdziesiątych telewizor kosztował kilka średnich pensji, dlatego najczęściej telewizję oglądano w świetlicach, fotografia z 1957 roku // fot. http://slideshare.net



Telewizor Wisła

Pierwszym polskim telewizorem była Wisła, produkowana od 1957 roku przez Warszawskie Zakłady Telewizyjne. Ten czarno-biały odbiornik telewizyjny wzorowany był na sprzęcie radzieckim. Ekran Wisły miał 12 cali. Uruchamiał się go poprzez podniesienie górnej klapy. Pod nią znajdowały się pokrętła służące do regulacji obrazu dźwięku. To pierwszy oficjalnie użyty telewizor w prywatnym gospodarstwie domowym w Polsce.

kultowe telewizory z czasów PRL - telewizor Wisła

autor: Adam Kliczek, http://zatrzymujeczas.pl (CC-BY-SA-3.0)



Telewizor Belweder

Belweder był drugim po wspomnianej Wiśle telewizorem produkowanym przez Warszawskie Zakłady Telewizyjne. Ten model zadebiutował w 1957 roku. Koszt, jak na średnie zarobki w Polsce był naprawdę duży – nowy telewizor kosztował bowiem około 7000 ówczesnych złotych, podczas gdy średnia pensja w Polsce oscylowała pomiędzy 1000 – 2000 zł. Pomimo wysokiej ceny, przyjmuje się że to właśnie od telewizorów „Belweder” rozpoczęła się w Polsce era telewizji na skalę masową (w samym 1958 roku wyprodukowano 60 tysięcy sztuk).



Telewizor Rubin 714p

Jednym z najpopularniejszych modeli telewizorów w szarej PRL-owskiej rzeczywistości był radziecki Rubin 714p. To sprzęt, który potrafił czasem działać nawet całe dekady, lecz wśród właścicieli odbiorników krążyły historie o samozapłonach tych urządzeń. Po włączeniu Rubin 714p potrzebował kilkudziesięciu sekund. Posiadał całkiem spory ekran – 24 cale.

telewizor Rubin - legenda PRL

fot. AndshelPraca własna, CC BY-SA 3.0, Link



Telewizor Jowisz

Polski kolorowy telewizor Jowisz produkowany był przez Warszawskie Zakłady Telewizyjne. To przedsiębiorstwo zajmowało się również składaniem niektórych modeli radzieckich telewizorów Rubin, o których wspomniałem powyżej. Sprawiło to, że firma miała dostęp do najlepszych technologii do produkcji telewizorów w tamtych czasach. Jowisz był jednak pierwszym telewizorem kolorowym w pełni opracowanyn i produkowanym w Polsce. Telewizory Jowisz były jednak towarem z górnej półki, droższym, na który mogli sobie pozwolić nieliczni.



Telewizor Neptun

Neptun to polski telewizor, który produkowany był przez gdańską firmę Unimor. Były telewizorami kolorowymi. Neptuny, które wyprodukowano w końcu lat siedemdziesiątych i w latach osiemdziesiątych były jak na ówczesne standardy bardzo dobrej jakości. W wielu domach przetrwały i funkcjonowały nawet do schyłku komuny i jeszcze w latach dziewięćdziesiątych.

telewizor Neptun M547 BT

telewizor Neptun M547 BT // fot. TyktykPraca własna, CC BY-SA 4.0, Link



Telewizor Neptun 150

Ciekawym modelem był produkowany przez wspomnianą już firmę Unimor przenośny telewizor Neptun 150, który można było zabrać nad jezioro lub na piknik. 12-calowy ekran, wbudowane gniazdo słuchawkowe oraz możliwość zasilania sieciowego lub stałym napięciem 12V z akumulatora lub baterii to najważniejsze cechy tego cacuszka. Na jego podzespołach produkowano następnie monitor Neptun 156.

telewizor neptun 150

fot. screen z youtube

Telewizor Helios

Jednym z ostatnich modeli polskich telewizorów z czasów PRL-u był Helios. To niejako unowocześniona wersja Neptuna. Helios produkowany był przez znaną w całej Polsce, ale i poza jej granicami firmę elektroniczną – Unitra. Cechą charakterystyczną Heliosa, była wysuwana szufladka, w której znajdowały się pokrętła do oddzielnej regulacji, każdego w czterech dostępnych kanałów. Helios, podobnie jak jego poprzednik Neptun ostał się w wielu polskich domach jaszcze długo po przemianie ustrojowej.

telewizor Helios

fot. PulawysmokPraca własna, CC BY-SA 4.0, Link



Telewizor Elektronika C432

Nie ulega najmniejszej wątpliwości, że niemal wszystko, co produkowane było w Polsce w czasach komunizmu, powstawało dzięki „błogosławieństwu” władz radzieckich lub na podzespołach pochodzących od wielkiego brata, a eksport do Polski odbywał się przede wszystkim ze Związku Radzieckiego lub z innych krajów bloku komunistycznego. Najpopularniejszym telewizorem zza wschodniej granicy była Elektronika C432. Ten kolorowy telewizor kineskopowy pozwalał na zaprogramowanie 6 kanałów.

telewizor Elektronika C432

fot. pinterest



Zobacz też:

Pola Raksa – niespełniony sen o polskiej Bardotce
Frank “Rocky” Fiegel – to właśnie Polak był inspiracją dla słynnego Popeyea
16 ciekawostek o kultowych polskich komediach
25 ciekawostek o filmie “Dirty dancing”
Epokowe wynalazki Polaków

Skomentuj