Iluzje optyczne, które zadadzą cios Waszemu umysłowi! - Zalajkowane.pl
Nowe!

Iluzje optyczne, które zadadzą cios Waszemu umysłowi!

Niektórzy lubią złudzenia optyczne, inni nie mogą ich po prostu znieść. Jeśli należycie do tych pierwszych, mamy garść przykładów, które wywrócą Wasze mózgi do góry nogami!

Spirala Frasera

1049755-twisting-spiral-gianni-sarcone-650-5b491183f9-1484220612

© anopticalillusion

Wydaje się, że łuki zakręcają się w nieskończoność, a w istocie jest to zbiór okręgów.

Złudzenie ebbinghausa

1050655-1234-650-f0006ac6d5-1484220612

źródło: © techonologijos

To złudzenie optyczne względnej percepcji wielkości, pochodzi od niemieckiego psychologa Hermanna Ebbinghausa. Na przedstawionym rysunku, dwa koła umieszczone centralnie, są tej samej wielkości. Jednak to otoczone przez duże koła, wydaje się małe, a to po prawej, w otoczeniu małych okręgów, zdecydowanie większe.

Niemożliwe możliwe

źródło: © gpuzzles

źródło: © gpuzzles

Ta niemożliwa kostka został wynaleziona przez Charlesa Cochrana w 1966 r. Występuje tu luzja zaburzonej głębi, ponieważ nieprawidłowo połączono narożniki sześcianu. Nawet nie próbuj rozwikłać tajemnicę tego nierealistycznego rysunku.

Iluzja Zöllnera

© explorepsychology

© explorepsychology

W złudzeniu optycznym Zöllnera równoległe dlugie linie krzyżują się z wieloma skośnymi krótkimi liniami. Wydają się, że się rozchodzą. Efekt ten został przypadkowo odkryto na wzorze tkaniny przez niemieckiego astrofizyka Johanna Zöllnera w 1860 roku.

Trójząb

@wikipedia

@wikipedia

Trójząb jest klasycznym przykładem geometrycznego złudzenia optycznego. Nie ważne jak bardzo się starasz, nie masz szans, żeby zrozumieć tą figurę – ona po prostu nie istnieje.

Iluzja White’a

@wikipedia

@wikipedia

Na pierwszy rzut oka, ta iluzja wydaje sprzeczna ze zdrowym rozsądkiem – szare prostokąty są dokładnie tego samego koloru, ale ponieważ pojawiają się na różnych tłach, białym albo czarnym, ich odcienie wydają się różne.

Iluzja ruchu

@wikipedia

@wikipedia

Niektóre wzory tworzone przez kontrastujące kolory i kształty sprawiają, że statyczny obraz staje się ruchomy.

Siatka Hermanna

 

© nashumelo

© nashumelo

Ludimar Hermann odkrył ten efekt optyczny w 1870 roku podczas czytania książki. W sieci iluzji Hermanna wydaje się, że na przecięciach białych linii pojawiają się szare plamy. Te plamy znikają, gdy patrzymy bezpośrednio na skrzyżowanie linii.

Iluzoryczny efekt wirowania

© telegraf

© telegraf

Skoncentruj wzrok na czarnej kropce w środku, a następnie przesuwaj głowę lekko do przodu i do tyłu. Widzisz jak koła obracają się w przeciwnych kierunkach?

Iluzja „The Wall Cafe”

@wikipedia

@wikipedia

Uważnie popatrz na obraz. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że wszystkie linie są zakrzywione, ale w rzeczywistości są równoległe. Ten efekt optyczny odkrył Richard Gregory patrząc na ścianę w kawiarni w Bristolu. Stąd nazwa iluzji.

Iluzja obracających się kół

© MSF-usa

© MSF-usa

Spójrz na ilustrację. Jest prawdopodobne, że zobaczysz koła obracające się w różnych kierunkach. Ale jeśli skupisz się na każdym kole z osobna, to przestanie się ono kręcić, ale koła wokół niego będą dalej się obracać.

źródło: brightside.me

 

Skomentuj