Harland Sanders - barwna historia człowieka, który wymyślił KFC
Nowe!

Harland Sanders – barwna historia człowieka, który wymyślił KFC

harland-sanders-kfc

Nieważne, czy lubicie KFC, czy nie – z tą niezwykłą historią trzeba się zapoznać 🙂 Dziś miliony klientów na całym świecie zajada się kurczakami wymyślonymi przez bohatera naszej dzisiejszej historii. Według danych z grudnia 2013 roku KFC posiadało 18,875 oddziałów w 118 krajach świata i ustępowało pod tym względem jedynie McDonaldowi.

Harland Sanders urodził się 9 września 1890 roku w małym miasteczku Henryville w USA. W 1896 roku gdy zmarł ojciec Harlanda, a matka pracowała na utrzymanie rodziny, sześcioletni wówczas chłopiec musiał codziennie gotować obiad młodszemu rodzeństwu. W kuchni czuł się tak dobrze, że już w wieku 10 lat zatrudniono go za 2 dolary miesięcznie do pracy na kuchni w pobliskiej farmie.

W 1902 roku Harland opuścił rodzinny dom. Już jako 12 latek podjął pracę jako robotnik na farmie w Greewood. Jako 15-latek obsługiwał linię tramwajową na terenie New Albana, przez pewien czas był strażakiem, a następnie zaciągnął się do wojska na Kubie. W swojej bogatej karierze był jeszcze sternikiem na rzecznym statku parowym, sprzedawcą opon samochodowych, oraz agentem ubezpieczeniowym.

W wieku 40 lat Sanders został właścicielem małej stacji benzynowej w miejscowości Corbin położonej w stanie Kentucky. Kierowcy, którzy zgłodnieli w czasie jazdy wpadali na jego stację w poszukiwaniu czegoś „na ząb”. Właśnie tak narodził się pomysł małej jadłodajni w głowie Harlanda. Nie zastanawiając się zbyt długo otworzył motel z restauracją po drugiej stronie ulicy. To właśnie w tej restauracji nasz bohater wymyślił specjalną panierkę do kurczaka, składającą się z 11 rożnych ziół i przypraw korzennych. Jego kurczak, o charakterystycznym, nieznanym dotąd smaku stał się słynny w całym stanie. Tutaj jednak historia się nie kończy, gdyż w latach 50. XX wieku przedsiębiorczy Harland popadł w poważne tarapaty finansowe i zbankrutował. Odtąd utrzymywał się z comiesięcznej zapomogi socjalnej w wysokości 105 dolarów.

Był 1952 rok i 62-letni bankrut Harland Sanders zaczynał od zera. Jego bezrobocie nie trwało jednak długo, bo w tym samym roku spakował walizki i ruszył samochodem na podbój całego stanu Indiana. Zatrzymywał się we wszystkich napotkanych restauracjach i barach szybkiej obsługi proponując właścicielom przepis na swojego legendarnego dziś kurczaka. Warunek był jeden – za każdą sprzedaną przez restauratorów porcję Harland otrzymywał 0,25$. 12 lat później, w 1964 roku jego chrupkie kurczaki serwowano w 600 amerykańskich i kanadyjskich restauracjach.

Harland Sanders odsprzedał swój patent za okrągłe dwa miliony dolarów przedsiębiorstwu gastronomicznemu KFC, gdy skończył 74 lata i przeszedł na zasłużoną emeryturę. Co ciekawe firma KFC z szacunku do Harlanda Sandersa do dzień używa loga z jego podobizną – uśmiechniętą twarz w okularach z charakterystyczną bródką.za: wikipedia, wiadomosci24.pl

Skomentuj