Haid Al-Jazil - niesamowita wioska w Jemenie
Nowe!

Haid Al-Jazil – niesamowita wioska w Jemenie

Na Półwyspie Arabskim w republice Jemenu znajduje się niesamowita wioska Haid Al-Jazil. Zbudowano ją na wielkim głazie położonym 150 metrów, nad doliną powstałą po wyschnięciu koryta rzeki. Liczne domy z cegły mułowej zlokalizowane są na zboczach. Te niezwykłe budowle mają zazwyczaj drewniane podłogi i kilka pięter. Kiedy w lecie pojawiają się intensywne, sezonowe opady, wszystkie domy nadają się do remontu, gdyż cegła mułowa nie jest najbardziej wytrzymałem materiałem. Górzysty, surowy teren otaczający Haid Al-Jazil sprawia, że miejsce jest jakby z innego świata i zapiera dech w piersiach.

Haid Al-Jazil, wioska położona w całości na głazie. Wadi Dawan, Jemen

fot. depositphotos




Każdy dom w Haid Al-Jazil ma inną dekorację okien i fasady. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu mieszkały tu setki osób. Spis ludności z 2004 roku wykazał jedynie 17 mieszkańców. Wśród nich jest 10-cio osobowa rodzina Al Amoudich, której dom wybudowany z cegły mułowej jest zaledwie jednym z trzech wciąż nadających się do zamieszania. Populacja drastycznie spadła w ciągu ostatnich trzech dekad, a wielu mieszkańców przeniosło się do Arabii Saudyjskiej, gdzie zarobki i styl życia są bardziej atrakcyjne. Ci, którzy zostali, to głównie dzieci lub osoby starsze mówił w wywiadzie dla portalu thenational.ae Al Amoudi. On ma to szczęście, że posiada bogatą rodzinę w Arabii Saudyjskiej, która pomaga mu finansowo.




W ponad 500-letniej wiosce panuje praktycznie cisza – słychać jedynie śpiew ptaków i osła należącego do pracującego w dolinie farmera. Nie ma tu sklepu, szkoły, ani nawet lekarza. Jeśli ktoś zachoruje, czeka go wyprawa osłem do doliny, z której następnie organizuje się transport samochodem do oddalonego o godzinę szpitala. Obecnie życie w Haid Al-Jazil jest nieco łatwiejsze, dzięki filantropom z Arabii Saudyjskiej, którzy sfinansowali podłączenie wody i władzom regionu Hadhramaut, które podłączyły prąd – mieszkańcy mają do niego dostęp codziennie od 18.00 do 5.00 rano.

Obecna sytuacja polityczna i toczące się w pobliżu wojny nie wpływają korzystnie na sytuację ludności zamieszkujących osadę, jednak nie można pozwolić, by takie dziedzictwo kultury odeszło w zapomnienie.

Zobacz też:

Ilha da Queimada Grande – brazylijska Wyspa Węży
12 najdziwniejszych miast na świecie
Tajemnicze posągi na Wyspie Wielkanocnej
Podziemia z okresu II wojny światowej w Polsce – tajemnicze miejsca
„Płonący” wodospad Horsetail w Parku Narodowym Yosemite

Skomentuj