Z Fontanny di Trevi wyłowiono 1,4 miliona euro - Zalajkowane.pl
Nowe!

Z Fontanny di Trevi wyłowiono 1,4 miliona euro

Fontanna di Trevi jest zdecydowanie jedną z najbardziej znanych fontann na świecie. W 1732 roku papież Klemens XII ogłosił konkurs na nową fontannę – zwyciężył projekt Niccolo Salviego, a prace trwały od 1735 do 1776 roku. Szeroka na 20 metrów i wysoka na 26 metrów Fontanna di Trevi powstała w miejscu istniejącej wcześniej fontanny, zaprojektowanej przez Leona Battiste Albertiego z 1435 roku.

Słynna fontanna przynosi większe zyski niż kilka rzymskich muzeów

Turyści odwiedzający Rzym wrzucają do fontanny drobne monety. Te wrzuce przez ramię, do tyłu mają zapewnić „powrót do Rzymu”. Według legend jedna wrzucona do fontanny moneta ma zapewnić powrót do stolciy Włoch, dwie – romans, a trzy – ślub. Ostatni „połów” monet wrzuconych do fontanny przyniósł ogromny dochód – wyłowiono 1,4 miliona euro.

fontanna di Trevi monety

fot: novate.ru
Na mocy porozumienia podpisanego przez władze Rzymu i Caritas pieniądze wyłowione z fontanny trafiają między innymi do ubogich rodzin. Część zysków trafia do stołówek dla ubogich, oraz wspiera różne inicjatywy społeczne. Co ciekawe w zeszłym roku trwał spór między Caritasem, a władzami miasta, które chciały mieć pełne prawo do pieniędzy wyłowionych z di Trevi.

Caritas zaapelował do władz Rzymu, aby nie przejmowały monet na bieżące potrzeby (miasto chciało przeznaczyć tą kwotę miedzy innymi na remont dróg i ulic). Di Trevi pozostaje jednak ostatnią rzymską fontanną, z której „połów” monet nie przeszedł jeszcze na własność miasta – jesienią zeszłego roku zarząd miejski wydał rozporządzenie, na mocy którego został wyłącznym właścicielem wszystkich monet, wrzucanych do fontanny Barcaccia na placu Hiszpańskim, oraz tych znajdujących się na placu Barberini i na głównym placu Zatybrza.

fontanna di Trevi monety

Fontanna di Trevi, Rzym. (fot: novate.ru)

Skomentuj