Ciekawostki o Yerba Mate, wszystko na temat ostrokrzewu paragwajskiego
Nowe!

Ciekawostki o Yerba Mate – wszystko na temat suszonego ostrokrzewu paragwajskiego

1 / 2

Yerba Mate jest coraz popularniejsza w Polsce, ale prawdziwa ojczyzną tego napoju to Ameryka Południowa. Na tym kontynencie mieszka największa liczba koneserów pobudzającego naparu, z suszonego ostrokrzewu paragwajskiego. Roślina posiada, również szerokie zastosowanie w medycynie, a według współczesnych badań, codzienne spożywanie „Yerby”, pozytywnie wpływa na samopoczucie i organizm człowieka. Oto najciekawsze informacje o indiańskim energetyku z naturalnych składników.

#1 Nieodłączny atrybut pewnego podróżnika

Wojciech Cejrowski Yerba Mate

Foto. PAP

Chyba najbardziej znanym miłośnikiem Yerba Mate w Polsce, jest Wojciech Cejrowski. Znany „showman”, pisarz i podróżnik praktycznie nie rozstaje się, ze swoim zestawem do parzenia napoju. W cyklu programów „Boso przez świat”, pojawił się nawet odcinek, w którym Wojciech Cejrowski opowiadał o ostrokrzewie paragwajskim. Podróżnik podkreśla, że Yerba Mate dodaje mu energii i naturalnie redukuje poczucie zmęczenia.

#2 Yerba Mate zawiera witaminy i pomaga schudnąć!

Yerba Mate odchudzanie

Yerba jest doskonałym zamiennikiem kawy, która wypłukuje cenne minerały i przyczynia się do osłabienia organizmu. Napój z ostrokrzewu, dostarcza witamin, a także wspomaga odchudzanie. Yerba Mata zawiera aminokwasy i antyoksydanty, które są skuteczniejsze w działaniu od związków, znajdujących się w zielonej herbacie. Na rynku dostępne są specjalne rodzaje używki, pomagające zrzucić nadmierne kilogramy i uzyskać wymarzoną sylwetkę.

#3 Jedną z największych firm produkującą yerba mate założył niezwykle przedsiębiorczy Polak

Jan Szychowski z rodziną

Czternastoletni Jan Szychowski obok ojca Juliana. Foto. Agnieszka i Mateusz Waligóra

Znana na całym świecie firma Amanda, została założona przez Jana Szychowskiego. Polski emigrant rozwinął rodzinną produkcję Yerba Mate w Argentynie, ale jego działalność nie kończyła się na biznesie. Syn młynarza zakończył edukację w wieku jedenastu lat, kiedy wraz z całą rodziną wyjechał z Polski. Mieszkali w osadzie Apóstoles, a chłopiec nadrabiał braki w wykształceniu kreatywnością i przedsiębiorczością. Szychowski w wieku 18 lat otworzył zakład kowalski, który funkcjonował przeciętnie, więc młodzieniec postanowił wyruszyć w drogę, aby szukać szczęścia w Buenos Aires. Tam po raz pierwszy zobaczył maszyny tokarskie i miał dostęp do planów budowy nowoczesnych urządzeń. Polak po powrocie do Apóstoles, zdołał z pamięci odtworzyć konstrukcje między innymi – drewnianej tokarki, którą zbudował jako pierwszy w Argentynie. Nowatorska maszyna posłużyła mu, do wytworzenia metalowej tokarki, a trzy lata później dysponował wielohektarowym gospodarstwem i przylegającymi do niego zakładami produkcyjnymi. Na początku lat 30. Jan Szychowski był już podziwianym konstruktorem i filantropem, ale nie przestawał zaskakiwać. Skonstruował kolejne urządzenie, które umożliwiało cięcie liści i gałązek Yerba Mate. W dalszych latach rozbudował przedsiębiorstwo Amanda i wykonał wiele projektów, ważnych dla lokalnej społeczności.

#4 Co oznacza „Yerba Mate”?

Yerba Mate nazwa

Napój zyskał popularność w XVII wieku, kiedy Jezuici odkryli ulubioną używkę Indian. Sprowadzali sproszkowany ostrokrzew do Europy i rozpropagowali go, jako doskonały zamiennik herbaty. Nazwa pobudzającego wywaru, wywodzi się od łacińskiego słowa „Herba”, co oznacza „ziele” i „mati”, w języku miejscowego plemienia Guarani – „tykwa”. Największym zainteresowaniem wśród mieszkańców Ameryki Południowej, napój cieszy się od końca XIX wieku, kiedy swoją produkcję rozpoczął Frederico Neumann.

#5 Ulubiony napój Darwina, papieża Franciszka, Che Guevary i argentyńskich piłkarzy

Yerba Mate papież Franciszek

Foto. Periodista Digital

Południowoamerykańskim energetykiem wspomaga się wiele znanych na świecie osobistości. Z zestawem do picia Mate, regularnie pojawia się papież Franciszek, a także jego rodacy z Argentyny – Messi i Maradona. Fanem napoju jest, także urugwajski napastnik Luis Suarez. Z kolei Karol Darwin twierdził, że dzięki spożywaniu Yerba Mata, jego sen jest bardziej głęboki i odświeżający. Częste odniesienia do ostrokrzewu, zawarł w swojej biografii Che Guevara – zbrodniarz i uczestnik rewolucji na Kubie.

Skomentuj