Nad Czarnobylem zainstalowano 110-metrowy sarkofag.
Nowe!

Nad Czarnobylem zainstalowano 110-metrowy sarkofag

Nad zniszczonym w 1986 roku, czwartym reaktorem Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej zainstalowano nowy łuk.

Proces instalacji sarkofagu trwał dwa tygodnia (od 14 listopadu 2016). Jego długość wynosi 165 m, wysokość — 110 m, waga konstrukcji zbliża się do 37000 ton, a więc sarkofag jest 5 razy cięższy od wieży Eiffla. Według planów łuk ma służyć ponad 100 lat. Konstrukcja będzie chronić wnętrze reaktora, w którym nadal znajduje się około 200 ton paliwa z uranu i promieniotwórczej mieszanki.

Nowy łuk nad Czarnobylem

Foto. uznayvse.ru

Sarkofag został wybudowany przy udziale francuskich wykonawców z Bouygues i Vinci, jesienią 2015 roku, po czym został rozebrany i wysłany do Czarnobyla. Nowy łuk zamieni przestarzałą budowlę, zainstalowaną na miejscu wybuchu w listopadzie 1986 roku.

Po instalacji nowego sarkofagu ochronnego odbyła się uroczysta ceremonia otwarcia, w której uczestniczył nawet prezydent Ukrainy Piotr Poroszenko.

Katastrofa atomowa w Czarnobylu

W kwietniu 1986 roku nastąpiło przegrzanie i częściowe stopienie jednego z reaktorów czarnobylskiej elektrowni. Następnie doszło do wybuchu, którego skutkiem było wyrzucenie ogromnej ilość radioaktywnych pyłów do atmosfery. Bezpośrednio w wyniku katastrofy zginęło 30 osób, a ponad 200 zachorowało na skutek napromieniowania. Władze musiały ewakuować z zagrożonego obszaru około 350 tysięcy ludzi.

Reaktor elektrowni w Czarnobylu

Reaktor elektrowni w Czarnobylu, Foto. wikipedia.org


Pozostałe trzy reaktory
znajdujące się na terenie elektrowni pracowały normalnie. Jeden z nich został ostatecznie wygaszony dopiero w roku 2000.

Według naukowców, którzy obecnie zajmują się badaniem katastrofy, skutki wybuchu w Czarnobylu nie były aż tak groźne, jak przedstawiały to przez lata media. Obszar najmocniej skażony zajmuje powierzchnię około 0,5 kilometra kwadratowego, a zamkniętą strefę opuszczoną przez mieszkańców można zobaczyć na własne oczy – wystarczy wykupić wycieczkę.

Gaszenie elektrowni w Czarnobylu

Foto. kpi.ua

Uszkodzona elektrownia w Czarnobylu

Skomentuj