Bretarianizm - wszystko o ludziach, którzy twierdzą, że nie jedzą.
Nowe!

Bretarianizm – kolejna sekta czy sposób na życie? Wszystko o ludziach, którzy twierdzą, że nie jedzą.

2 / 2

Bretarianie są wśród nas!

Tytuł nagłówka jest oczywiście sporym uproszczeniem, więc raczej nie znajdziemy bretarian wśród kolegów z pracy czy członków rodziny. Jednak do tej intrygującej społeczności należą, również osoby powszechnie znane z pierwszych stron gazet i popularnych programów telewizyjnych. Oto kilku przedstawicieli nurtu bretarianizmu:

Jacek Łaszczok (Stachursky) – polski piosenkarz oświadczył kilka lat temu, że odżywia się wyłącznie energią słoneczną. Tym wyznaniem wzbudził spore zainteresowanie mediów, a w szczególności portali plotkarskich. W jednym z wywiadów powiedział “Kwestia stwórcy, byt energetyczny kreuje naszą rzeczywistość ziemną i kosmiczną. Myślę, że źródło religii jest jedno.”

Hira Ratan Manek – indyjski inżynier-mechanik, który od 1992 roku rozpoczął wpatrywanie się w Słońce. Twierdzi, że dzięki niemu czerpie energię potrzebną do życia i potrafi nie jeść przez kilkaset dni. Manek był poddawany wielokrotnym eksperymentom i próbom. Wszystkie testy przeszedł pomyślnie. Obecnie jeździć po świecie, wygłaszając wykłady nt. swojej filozofii życia.

Wiley Brooks – założyciel Breatharian Institute of America. Świat usłyszał o nim po raz pierwszy, gdy wystąpił w popularnym programie rozrywkowym pt. “That’s Incredible!” Brooks wyznaje poglądy o masowej inwigilacji społeczeństw przez rządy krajowe. Uważa, że elementy ziemskiego ekosystemu są tak zanieczyszczone, że musiał zrezygnować z jedzenia. Kilkukrotnie został sfotografowany przez paparazzi w sieciach fast food, podczas spożywania cheeseburgerów i coca-coli. Tłumaczył wtedy, że jedzenie na czczo niezdrowego pożywienia, jest częścią jego filozofii.

Wiley Brooks

Foto. 1000words1000days.com

Co na to nauka?

Patrząc z perspektywy przeprowadzonych w minionych latach badań, istnieją udokumentowane i potwierdzone przypadki ludzi, którzy żyją bez jedzenia. Jednak wyniki eksperymentów były wielokrotnie podważane, a ich przebieg mógł wskazywać na manipulacje. Większość naukowców nie chce nawet podejmować rozmowy o bretarianiźme, ponieważ uważają tę ideologię za niedorzeczne wymysły, ludzi szukających taniego rozgłosu. Najdłuższa głodówka w historii, którą uznaje większość naukowców, trwała 73 dni i niestety zakończyła się śmiercią. Tragicznie zmarłym był Kieran Doherty – irlandzki republikanin – prowadzący strajk głodowy.

Jednak w kręgu bretarian, również znajdziemy wybitnych naukowców, którzy są propagatorami czerpania energii ze słońca, choć jest ich zdecydowanie mniej, niż sceptyków. Ludzie nauki, którzy zrezygnowali z przyjmowania pokarmów, przekonują opinię publiczną o zbawiennym wpływie tej filozofii na organizm człowieka.

prahlada jani

Spojrzenie z dystansu

Podchodząc racjonalnie do tematu bretarianizmu, trudno powstrzymać się od śmiechu. Jednak jak mawiał William Shakespeare: “Więcej jest rzeczy na ziemi i w niebie, Niż się ich śniło waszym filozofom”, więc nie należy z góry zakładać, że niemożliwe nie istnieje. Z kolei patrząc przez pryzmat nieodpowiedzialnego stosowanie, tego rodzaju diety – bretarianizm może być groźny i uchodzić za rodzaj sekty. Nie można jednoznacznie odrzucić wszystkich założeń tej filozofii, a każda ideologia zawiera elementy, które mogą wzbudzać kontrowersje.

Na koniec pytanie, od którego właściwie powinienem zacząć tej tekst: Po co w rezygnować z jedzenia, skoro jest ono takie przyjemne? Smacznego 🙂
bretarianizm co to

Zobacz też:

Potrzymaj mi piwo, czyli historia pewnego pilota, który po pijaku ukradł samolot i wylądował nim w centrum miasta
Robinson Crusoe w spódnicy, czyli niezwykła historia Ady Blackjack
Żarówka paląca się ponad 100 lat – czy dziś jest to możliwe?
Edward Mordrake – tajemnica człowieka o dwóch twarzach rozwiązana
Leonid Rogozow – radziecki chirurg, który przeprowadził operację na samym sobie

Skomentuj