Węże uchodzą za bardzo groźne stworzenia i rzeczywiście bardzo często tak jest. Gady te pojawiają się często w filmach grozy, czy horrorach, a także stają się bohaterami w dziełach fantasy o potworach. Wszystko to wynika z faktu, że ludzie wierzą we wszystkie mity o wężach, nie próbując poznać prawdy. Oto 10 najpopularniejszych motów na temat węży – zapraszam do lektury.
Węże uwielbiają mleko
Jednym z najczęściej powtarzanych mitów na temat węży jest to, że bardzo lubią one mleko. Ten dziwny mit powstał po wydaniu jednej z książek o Sherlocku Holmesie „Nakrapiana przepaska niesie śmierć” autorstwa Arthura Conana Doyle’a. Rzeczywistość jak się okazuje jest zgoła odmienna – większość spośród tych stworzeń nie toleruje laktozy.
Na języku węża czyha wiele niebezpieczeństw
Kolejny mit na temat węży dotyczy fragmentu ich ciała, który budzi największy strach. Powszechnie, choć mylnie uważa się, że język węży jest pełen różnego rodzaju niebezpieczeństw. Wywołuje on strach przede wszystkim ze względu na swój nietypowy kształt. Niektórzy uważają, że to w języku znajduje się jad – w rzeczywistości gruczoły jadowe znajdują się w zębach węży.
Węże grożą językiem przed atakiem
Kolejnym z błędnych przekonań na temat węży, które się rozpowszechniły jest to, że przed atakiem pokazują one język, aby przestraszyć swoją ofiarę. Węże wystawiają co prawda język przed przystąpieniem do ataku, jednak nie po to, żeby zastraszyć ofiarę, ale po to, by uzyskać więcej informacji. Język jest bowiem dla tych stworzeń ważnym narządem zmysłów.
Większość węży jest jadowita
Wielu osobom wydaje się, że zdecydowana większość gatunków węży jest jadowita, lecz nie jest to prawdą. Istnieje ponad 3000 gatunków węży, lecz tylko około 600 z nich może być groźnych. Jeśli nie posiadasz dogłębnej wiedzy na temat tych zwierząt, lepiej nie próbować sprawdzać, który wąż jest przed tobą: niebezpieczny – jadowity, czy nie.
Węże pierwsze atakują ludzi
Owszem, węże są drapieżnikami, jednak zazwyczaj nie atakują one najpierw ludzi. Zdecydowana
większość ataków węży na ludzi związana jest z samoobroną tych stworzeń. Niekiedy zdarza się, że zupełnie przypadkowo to człowiek zaatakuje węża – można np. na niego nadepnąć, powodując tym samym bolesne rany zwierzęciu – ono odbiera to jako atak.
Węże żywią się tylko i wyłącznie mięsem
Następny z mitów o wężach na naszej liście ponownie związany jest z odżywianiem tych stworzeń. Wiele osób bowiem twierdzi, że węże jedzą tylko mięso. Ten mit powstał na bazie horrorów, w których ogromne węże zjadały wielkie kawałki mięsa i połykały ludzi w całości. W rzeczywistości węże są mięsożerne, lecz są też takie, które żywią się jajami, a nawet takie, które atakują inne węże.
Pozbawiając węża zębów, pozbawia się go jadu
Kolejny z mitów na temat jadu węży to stwierdzenie, że gdy pozbawi się węża zębów, straci on jad. Trucizna wytwarzana jest w ciele tych zwierząt, zupełnie niezależnie od zębów. Gruczoły odpowiedzialne za produkcję substancji toksycznych nie znajdują się w jamie ustnej, zęby jak wspomniano wcześniej odpowiadają jedynie za aplikację jadu.
Węże są zimne w dotyku
Często uważa się, że węże są zimne w dotyku. Jednak, pomimo tego, że stworzenia te są zimnokrwiste, to temperatura ich ciała dopasowuje się do miejsca, w których się aktualnie się znajdują. Dzieje się tak, ponieważ skóra węża nagrzewana się pod wpływem promieni słonecznych, a ochładza się np. w cieniu.
Węże są śliskie
To, że węże są śliskie, czy wręcz obślizgłe, to chyba najbardziej rozpowszechniony z mitów na temat tych zwierząt. Naturalnym może się wydawać w pierwszym odruchu, że łuski węży powinny być pokryte czymś mokrym, wilgotnym, aby stworzenia te mogły swobodnie pełzać nawet po twardej, czy chropowatej powierzchni. Jednak węże nie są pokryte śluzem, nie mają warstwy ochronnej jak ryby.
Węże owijają się wokół wszystkiego, co stanie im na drodze
Ostatni z mitów na temat węży na naszej liście dotyczy poglądu, że węże owijają się wokół wszystkiego, co stanie im na drodze. W sztuce bardzo często pojawia się bowiem wizerunek węża owijającego się wokół drzewa. W rzeczywistości nie muszą one owijać się wokół drzew i innych przedmiotów, ponieważ wolą poruszać się po ziemi.
Zobacz też:
• Ilha da Queimada Grande – brazylijska Wyspa Węży
• Top 10 – najbardziej jadowite węże świata
• Harpia Wielka – największy żyjący współcześnie ptak drapieżny
• Niesporczak – najbardziej odporne zwierzę na Ziemi
• 10 najdziwniejszych dinozaurów
Skomentuj
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.