Zapraszamy na kolejną część wyprawy nad polskie morze. Tym razem część swoich tajemnic odkryje przed nami środkowa część polskiego wybrzeża Bałtyku – od okolic Łeby, poprzez okolice Ustki, Darłowa, aż po okolice Kołobrzegu. Na tym odcinku wybrzeża odnaleźć można urokliwe plaże, malownicze kurorty, charakterystyczne latarnie morskie, spokojne jeziora przybrzeżne i wiele innych atrakcji.
Środkowa część polskiego wybrzeża – położenie i rys historyczny
Środkowa część wybrzeża Morza Bałtyckiego – odcinek od okolic Łeby do okolic Kołobrzegu – pod względem geograficznym stanowi bardzo spójny obszar – linia wybrzeża jest niemal prosta z piaszczystymi plażami, znajdują się liczne tu jeziora przybrzeżne i ujścia rzek Pobrzeża. Obszar ten zamieszkiwany był przez słowiańskie plemię Pomorzan i wszedł w skład państwa polskiego Mieszka I i Bolesława Chrobrego. Jednak na obszarze tym były silne wpływy niemieckie i już od 1181 roku obszar Pomorza Zachodniego stał się lennem niemieckim. Wkrótce wpływy niemieckie się poszerzały i sięgały coraz bardziej na wschód bałtyckiego wybrzeża. Tereny te pozostawały pod panowaniem niemieckim, brandenburskim i pruskim przez kolejne wieki, a do Polski wróciły dopiero po II wojnie światowej.
Łeba i okolice – wypoczynek i zwiedzanie
Łeba to portowe miasto i kurort wypoczynkowy. Położona jest pomiędzy jeziorami Łebsko i Sarbsko, u ujścia rzeki Łeby do Bałtyku. Najciekawsze atrakcje Łeby to: Piernikowy Dom do Góry Nogami, Muzeum Motyli, Oceanarium, zabytkowy kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny oraz zabytkowe domki rybackie przy głównej ulicy i nad kanałem portowym. Świetną atrakcją dla dzieci i dorosłych jest Labirynt Park Łeba, w którym znajduje się m.in. największy naturalny labirynt na Pomorzu, magiczny ogród drewnianych gier wielkoformatowych (znajdują się tam m.in ogromne szachy, Yenga, Bierki, Cymber Gay) oraz możliwość gry w Boule.
W okolicach Łeby oprócz pięknych plaż znajduje się także Słowiński Park Narodowy, ciągnący się wzdłuż wybrzeża od jeziora Łebsko do jeziora Gardno. Znajdują się tu m.in. chronione wydmy ruchome. Z Łeby można się wybrać na południe do Lęborka, zabytkowego średniowiecznego miasta z piękną starówką.
Ustka i okolice – wypoczynek i zwiedzanie
Na zachód od Łeby znajduje się kolejny port rybacki i miasto wypoczynkowe – Ustka. Miasto położone jest u ujścia Słupi do Bałtyku. Oprócz atrakcji dla wczasowiczów miasto oferuje także leczenie uzdrowiskowe, panuje tu klimat o właściwościach leczniczych, a także występują wody solankowe i złoża torfu leczniczego. Wśród zabytków i atrakcji Ustki wymienić warto latarnię morską, kościół śś. Jana Chrzciciela i Mikołaja, kościół najświętszego Zbawiciela, domki i kamieniczki rybackie, port morski, promenadę i dzielnicę willową. Kąpieliska w okolicach Ustki to m.in. Orzechowo i Poddąbie. Ciekawą wycieczką z Ustki będzie wypad do Słupska z pięknym starym miastem i takimi zabytkami jak: Zamek Książąt Pomorskich, ratusz miejski, gotyckie kościoły: mariacki z krzywą wieżą i św. Jacka, najstarsza czynna winda w Europie i zabytkowe kamienice.
Darłowo i okolice – wypoczynek i zwiedzanie
Kolejnym miastem portowym i wypoczynkowym jest Darłowo z nadbrzeżną dzielnicą Darłówko. Największymi atrakcjami i najważniejszymi zabytkami tego miasta są latarnia morska, Zamek Książąt Pomorskich, Kościół Mariacki, zabudowa Śródmieścia, ratusz, Brama Wysoka, zespół młyna wodnego, most zwodzony oraz park wodny „Jan”. Będąc w Darłowie warto wybrać się na wycieczkę na wschód, nad jeziora przybrzeżne: Kopań i Wicko (w ich okolicach znajdują się takie kąpieliska bałtyckie jak: Wicie i Jarosławiec) lub na zachód nad jezioro Bukowo (tu znajdują się kąpieliska: Bobolin, Dąbki i Dąbkowice). Z Darłowa można również wybrać się na południowy-wschód do Sławna, gdzie zachowały się fragmenty murów miejskich, kościół Najświętszej Marii Panny, ratusz i fragmenty XVIII i XIX-wiecznej zabudowy miasta.
Kołobrzeg i okolice – wypoczynek i zwiedzanie
Kołobrzeg to bardzo ważny port nie tylko rybacki, znany kurort turystyczny i uzdrowisko, ale przede wszystkim miasto o bardzo dużym znaczeniu historycznym. Dość powiedzieć, że już w 1000 roku założono tu biskupstwo. Podczas II wojny światowej miasto zostało zniszczone niemal całkowicie, lecz wiele zabytków udało się odbudować – wśród nich Konkatedralną Bazylikę Mariacką.
Kołobrzeg znajduje się na liście miast Europejskiego Szlaku Gotyku Ceglanego. Inne ważne atrakcje miasta to m.in. molo oraz latarnia morska. Współcześnie znajdują się tu także piękne plaże oraz 24 zakłady lecznictwa uzdrowiskowego. Będąc w Kołobrzegu warto wybrać się na zachód nad jezioro Resko Przymorskie. W tą stronę od Kołobrzegu znajdują się takie kąpieliska jak: Grzybowo, Dźwirzyno, Rogowo i Mrzeżyno. Natomiast na zachód od miasta znajduje się jezioro Jamno. Najważniejsze kąpieliska w tym kierunku to: Sianożęty, Ustronie Morskie, Gąski, Sarbinowo, Chłopy, Mielenko, Mielno i Unieście.
W tych okolicach znajduje się również największe miasto środkowego wybrzeża – Koszalin z pięknym zabytkowym Starym Miastem. Najważniejsze zabytki Koszalina to m.in: fragmenty średniowiecznych murów obronnych z ok. 1320 r., gotycka Katedra Niepokalanego Poczęcia NMP z 1333 r., piękny zespół budynków Poczty Głównej z 1884 roku, czy Park Książąt Pomorskich w Koszalinie z 1817 roku.
Zobacz też:
• Trójmiasto, Zatoka Gdańska, Hel – przewodnik po wschodnim wybrzeżu
• Kazimierz Dolny – perła Lubelszczyzny
• Zamość i okolice, czyli co warto zobaczyć na Roztoczu
• Wrocław atrakcje
• Warmia i Mazury – kraina 1000 jezior – przewodnik wakacyjny
Źródła: (1),(2),(3),(4),(5),(6),(7),(8),(9),(10)
Skomentuj
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.