Satoshi Nakamoto - zagadkowy twórca Bitcoina i historia kryptowaluty.
Nowe!

Satoshi Nakamoto – zagadkowy twórca Bitcoina i historia powstania kryptowaluty.

Do dziś nie wiadomo, kto naprawdę odpowiada za powstanie wirtualnej waluty Bitcoin. Było wiele hipotez dotyczących enigmatycznej postaci Satoshi Nakamoto, a niektóre tropy prowadziły nawet do Polski. Cała historia powstania internetowego pieniądza, jest pełna niewyjaśnionych zdarzeń i ludzi, którzy przez nieuwagę stracili fortuny. Dla nikogo nie jest też tajemnicą, że Bitcoin był i nadal jest używany, przy wielu nielegalnych transakcjach w sieci.

Bitcoin historia

Według legendy Satoshi Nakamoto rozpoczął prace nad wirtualną walutą już w 2007 roku, kiedy mieszkał w Japonii. Już wtedy pojawiały się spekulacje, że pseudonim nie należy tylko do jednej osoby, ale jest to grupa programistów. Sam Nakamoto twierdził, że urodził się 1975 roku, a pisanie podstaw kodu do Bitcoin zajęło mu ponad rok. Nigdy nie potwierdzono tej wersji i w kolejnych latach pojawiały się jeszcze różne dywagacje na temat domniemanego wynalazcy.

15 sierpnia 2008 trzej programiści: Neal Kin, Vladimir Oksman i Charles Bry złożyli ciekawy wniosek patentu szyfrowania, na którym opiera się idea Bitcoin. Wszyscy wnioskodawcy twierdzili, że nie mają żadnych powiązań z Satoshi Nakamoto. Trzy dni później, za pomocą serwisu zapewniającego anonimowość (anonymousspeech.com), zostaje zarejestrowana domena bitcoin.org.

31 października 2008 Satoshi Nakamoto publikuje wśród kryptografów białą księgę wirtualnej waluty. Dokument o nazwie „Bitcoin P2P e-cash paper”, rozwiązuje wiele dotychczasowych problemów, między innymi te dotyczące zabezpieczeń przed kopiowaniem.

Bitcoin P2P e-cash paper

Fragment dokumentu „Bitcoin P2P e-cash paper”

Dane są przetrzymywane w sieci Bitcoin w sposób niewymazywany za pomocą jednostek zwanych blokami. Pierwszy blok powstał 2 stycznia 2009 roku i otrzymał nazwę „Genesis block”. Niecały tydzień później (9 stycznia 2009 roku) została wypuszczona prototypowa wersja Bitcoin v0.1.

Bitcoin historia waluty

Prawdziwym przełomem była pierwsza transakcja między Bitcoin, którą przeprowadzono po trzech dniach od publikacji wersji v0.1. Satoshi Nakamoto przesłał kryptowalutę z bloku 170 do Hala Finneya – dewelopera z PGP Corporation i aktywista kryptograficzny. Od tego momentu zaczęło się praktyczne działanie waluty odpornej na nieprzewidywalność rządów, a także na grabieże bankierów i polityków.

Jeszcze w październiku 2009 roku, New Liberty Standardowy opublikowała pierwszy kurs giełdowy Bitcoin w stosunku do dolara ($1 = 1,309.03 BTC). Równanie, które posłużyło do obliczeń, obejmowało koszt energii elektrycznej potrzebnej, aby wygenerować wirtualny pieniądz. Kilka dni później w społeczności Internet Relay Chat powstaje kanał #bitcoin-dev, który dotyczy rozwijania oprogramowania. Przed końcem 2009 roku pojawia się wersja Bitcoin v0.2

Hal Finney

Hal Finney – jeden z współtwórców Bitcoin

Na początku lutego 2010 roku powstał pierwszy kantor Bitcoin Market, gdzie można wymieniać wirtualną walutę. Tego samego dnia w protokole Bitcoina wykryto bardzo niebezpieczną dziurę, która pozwalała użytkownikom na tworzenie nieograniczonej liczby wirtualnych monet. Prawdopodobnie w maju amerykański programista Laszlo Hanyecz, zapłacił 10 000 bitcoinów za dwie pizze i dokonał w ten sposób pierwszego zakupu w historii waluty. Według dzisiejszego przelicznika wartość transakcji to prawie 10 mln dolarów!

W lipcu dochodzi do kolejnego przełomowego momentu w rozwoju projektu kryptowaluty. W serwisie Slashdot pojawia się publikacja na temat bitcoinów, która wywołuje lawinowy wzrost zainteresowania tematem. W ciągu kilku dni wartość wirtualnego pieniądza w stosunku do dolara, wzrasta dziesięciokrotnie.

Pierwsza masowa awaria systemu następuje w połowie sierpnia, a jej przyczyną jest bug, który wykryto w lutym, ale nie udało się go naprawić. Lukę wykorzystano do stworzenia ponad 184 miliardów bitcoinów, jednak użytkownicy szybko wykryli błąd w bloku 74638. Po kilkunastu godzinach dziurę załatano i wydano aktualizację oprogramowania. Od tamtego momentu, nie zdarzył się już tak duży problem z funkcjonowaniem systemu.

Przez kolejne miesiące bitcoiny służą do przeprowadzanie jeszcze wielu transakcji, w większości dotyczących m.in. zakupu usług informatycznych. W IRC otwarto kolejny kanał – #bitcoin-otc, który służył do handlu zasobami. Pod koniec 2010 roku kapitalizacja osiągnęła 1 mln dolarów, a kurs wzrósł do $0.50/BTC i stale wzrastał.

Bitcoin luka w systemie

27 stycznia 2011 roku dochodzi do największej transakcji za pomocą bitcoinów. Na giełdzie #bitcoi-otc wystawiono trzy rachunki z Zimbabwe, których kurs wnosił: 4 BTC – 100 trylionów dolarów zimbabweńskich. W lutym tego samego roku mieszkaniec Australii sprzedał pierwszy samochód używając do tego bitcoinów. Za stare Porsche nabywca zapłacił 3000 BTC.

W marcu i kwietniu otwierana są kolejne giełdy przeliczające wirtualne pieniądze, na waluty poszczególnych państw. Bitcoiny można od tego momentu wymieniać na funty szterlingi, brazylijskie reala i polskie złotówki. W połowie roku na temat kryptomonet robi się bardzo głośno w mediach. Klika czołowych gazet na świecie opublikowało artykuły o bitcoinach. Jednocześnie cały czas waluta się umacniała, a jej ogólna kapitalizacja wynosiła już 10 milionów dolarów. W lipcu powstała aplikacja mobilna iPad BitCoins Mobile.

6 września 2011 roku, użytkownik Mike Caldwell z USA, rozpoczął bicie monety z wbudowaną kartą cyfrową określającą wartość Bitcoin. Dodatkowym zabezpieczeniem było pokrycie monet odpornym na manipulacje hologramem. Monety Casascius były dostępne w nominałach 1, 10, 25, 100 i 1000 BTC.

W listopadzie odbywa się pierwsza europejska konferencja na temat waluty.

Bitcoin Monety Casascius

Monety Casascius

Kolejne lata to dalsza ekspansja i rozwój kryptowaluty, ale również największa skuteczna kradzież, za sprawą której z systemu zniknęło prawie 50 tys. monet. Pod koniec 2012 roku pierwsza giełda Bitcoin otrzymała licencję bankową w Europie.

1 kwietnia 2013 roku kurs kryptowaluty przekroczył kwotę 100 dolarów, a kilka miesięcy bitcoin zostały uznane jako legalna waluta w Niemczech. W listopadzie kurs gwałtownie wzrósł po tym, jak walutę poprało Zynga Inc. – amerykańskie przedsiębiorstwo zajmujące się produkcją gier przeglądarkowych. Kurs wzrósł do 1000 dolarów. W grudniu Chiny zabroniły użycia bitcoinów na terytorium całego kraju. Kilka miesięcy wcześniej podjęto także, pierwsze próby regulacji prawnych w USA.

W 2014 i 2015 kolejne rządy i firmy dopuszczały obrót bitcoinami, które wróciły również do Chin. Dochodziło także do kolejnych kryzysów waluty i aresztowań osób związanych z projektem, przez podejrzenia dotyczące prania brudnych pieniędzy.

W 2016 roku pojawiły się zarzuty o finansowanie zamachów terrorystycznych w Europie, za pomocą bitcoinów. Jednak Europol nie znalezł żadnych dowodów na to, że organizacja ISIS posługiwała się BTC. Obecnie kurs kryptowaluty kształtuje się na poziomie 900 USD.

Bitcoin historyczny wykres

BTC/USD wykres historyczny. Foto. money.pl

W historii bitcoinów nie brakuje także epizodów ludzi, którzy przez przypadek tracili fortuny, zgromadzone na swoich nośnikach danych. Najbardziej spektakularną stratę poniósł James Howells – 28-letni informatyk z Walii, który wyrzucił swojego starego laptopa Dell z cyfrowym portfelem o wartości 7,5 tys. bitcoinów (dziś prawie 7 mln dolarów). Komputera nigdy nie udało się odnaleźć.

Bitcoin to bardzo wygodny środek płatniczy, który rozwiązuje problem długich przelewów krajowych i międzynarodowych. Najlepiej sprawdza się w Internecie, a jego możliwości są właściwie nieograniczone. Należy jednak pamiętać, że rozwój kryptowaluty niesie za sobą wiele zagrożeń i znacznie różni się o tradycyjnych środków płatniczych. Bitcoin nie jest kontrolowany przez żadną instytucję i jego wartość jest ustalana tylko na podstawie popytu i podaży, więc stabilność może zostać bardzo łatwo zachwiana. Kup bitcoin.

Skomentuj