Top 18 ciekawostek o Madagaskarze - Zalajkowane.pl
Nowe!

Top 18 ciekawostek o Madagaskarze

Madagaskar to wyspa na Oceanie Indyjskim, znana z unikalnej fauny i flory, w tym lemurów, baobabów i różnorodnych gatunków roślin. Była niezależnym królestwem do XVIII wieku, a następnie stała się kolonią francuską. W 1960 roku uzyskała niepodległość. Obecnie jest to kraj z jednym z najniższych wskaźników rozwoju i znaczącymi problemami związanymi z ochroną środowiska i korupcją. Niemniej jednak wyspa ta jest uwielbiana przez turystów za piękne krajobrazy i unikalną biologię. Najciekawsze atrakcje Madagaskaru opisywaliśmy jakiś czas temu. Dziś pora na najlepsze ciekawostki o Madagaskarze.

Madagaskar jest domem dla 70 gatunków lemurów

Odizolowana od kontynentu afrykańskiego 165 milionów lat temu, dziwaczna przyroda Madagaskaru ewoluuje od tamtej pory. Lemury są najbardziej charakterystycznymi zwierzętami dla Madagaskaru. Są one unikalne dla tej wyspy i nie występują nigdzie indziej na świecie. Są różnej wielkości, od niewielkich, które mogą zmieścić się na dłoni, do dużych, ważących kilka kilogramów. Niektóre gatunki są aktywne wieczorem, podczas gdy inne są aktywne w ciągu dnia. Obecnie na Madagaskarze żyje ponad 70 gatunków lemurów, a 16 z nich zostało wytępionych od czasów pojawienia się człowieka. Najnowszy gatunek został odkryty dopiero w 1985 roku. Najbardziej znanym i powszechnym gatunkiem lemura jest lemur katta. Często pojawia się na różnych zdjęciach i grafikach.

Lemur Katta

fot. pixabayMadagaskar – przystań piratów

Podobnie jak wiele miejsc u wybrzeży Afryki, piraci pokochali Madagaskar. Brak wpływów europejskich przez wiele lat oznaczał, że wyspa była dla nich bezpieczną przystanią – szczególnie upodobali sobie Nosy Boraha (fr. Île Sainte-Marie) położoną zaledwie 8 kilometrów od wschodniego wybrzeża Madagaskaru. Na XVIII-wiecznych mapach oznaczano ją nawet jako „wyspę piratów”, a według niektórych źródeł w pewnym momencie około 1000 korsarzy znalazło tutaj schronienie. Piraci zniknęli z wyspy, gdy Madagaskar stał się francuską kolonią, jednak do dnia dzisiejszego przetrwał słynny cmentarz piratów.

cmentarz piratów, Madagaskar

fot. JialiangGao / www.peace-on-earth.org via wikipedia.orgMadagaskar był kolonią francuską

Madagaskar otrzymał swoją nazwę od Marco Polo, który jako pierwszy Europejczyk zgłosił jego istnienie. Pomimo tego, że to Portugalczycy byli następni, to Francuzi skolonizowali wyspę i ogłosili francuski jako język urzędowy. Pod koniec XIX wieku postanowili ponadto ograniczyć język malgaski i wszelkie wpływy brytyjskie. Madagaskar uzyskał niepodległość 26 czerwca 1960 roku.

Magia, tabu i zmarli przodkowie

Wiara w magię i przodków jest silnie zakorzeniona w kulturze Madagaskaru. Wiele tradycyjnych plemion na wyspie wierzy, że duchy przodków są obecne w codziennym życiu i że magia może wpłynąć na losy ludzi i wydarzenia. Wielu z nich chowa zmarłych w trumnach, które są umieszczone wysoko w jaskiniach i na klifach, aby zbliżyć ich do przodków w niebie. Podczas pewnej ceremonii można zobaczyć ludzi tańczących ze swoimi zmarłymi krewnymi i robienie sobie z nimi zdjęć.

Madagaskar i skrajna bieda

Z rocznym PKB na mieszkańca wynoszącym 652 euro, Madagaskar jest wciąż zaliczany do najbiedniejszych krajów świata. Skrajne ubóstwo jest głównym problemem Madagaskaru. Według Banku Światowego około 71% ludności żyje poniżej krajowej granicy ubóstwa. Madagaskar stoi przed wieloma wyzwaniami, w tym brakiem dostępu do podstawowych usług, takich jak edukacja, opieka zdrowotna i czysta woda, a także ograniczonymi możliwościami ekonomicznymi, które przyczyniają się do ubóstwa.

Fossa madagaskarska

Jest największym mięsożernym ssakiem na Madagaskarze i jedynym naturalnym wrogiem dla lemurów. Fossa ma długie i silne ciało, długie nogi i ogromne pazury, które pozwala mu łatwo polować na swoje ofiary. Fossa jest samotnikiem i wolnym drapieżnikiem, a jego dieta składa się głównie z małp, ptaków i nietoperzy. Z powodu niszczenia swoich siedlisk i polowania przez ludzi, populacja fossy jest coraz mniejsza i zagrożona wyginięciem. Dlatego ważne jest, aby chronić te zwierzęta i zapewnić im bezpieczne siedlisko. Wyglądają jak mieszanka kota, psa i mangusty i mogą osiągnąć 73 cm długości.

Fossa madagaskarska

Fot. Raynewright via wikipedia, CC BY-SA 4.0, LinkMadagaskar i marihuana

Szacuje się, że 1 na 10 osób na Madagaskarze pali marihuanę. Kraje wyprzedzające Madagaskar to Stany Zjednoczone, Francja, Australia i Islandia. Na Madagaskarze, uprawa i sprzedaż marihuany są zabronione i grożą za to surowe kary. Mimo to, niektórzy ludzie nadal uprawiają i sprzedają marihuanę na czarnym rynku.

Biblijny baobab

Jest najbardziej wyjątkową i znaną rośliną znalezioną na Madagaskarze. Baobab jest uważany za symbol Madagaskaru i jest często używany jako ikona dla tej wyspy. Drzewa baobabu na Madagaskarze są bardzo starodawne i niektóre z nich mają ponad tysiąc lat. Liście i owoce baobabu są ważnym źródłem pożywienia dla ludzi na Madagaskarze, a także są używane do produkcji olejów i przypraw. Niestety, populacja baobabów na Madagaskarze jest zagrożona wyginięciem z powodu degradacji siedlisk i wylesiania. Drzewa są znane jako renala – „matka lasu” – w języku malgaskim. Aleja Baobabów znajdująca się w Parku Narodowym Kirindy, to najczęściej fotografowane miejsce Madagaskaru. Znajdujące się tu drzewa mają ponad 30 metrów wysokości!

Aleja baobabów na Madagaskarze

Fot. Pat Hooper via wikipedia, CC BY-SA 2.0, LinkMadagaskar ciekawostki – problem wylesiania

Mówi się, że Madagaskar stracił 80% lub 90% swoich pierwotnych lasów z czasów prehistorycznych. Nikt nie będzie się kłócił, że spowodowane jest to przybyciem ludzi. Zapoczątkowane pożary i wycinki, które ograniczały życie roślinne. W ciągu ostatnich kilku dziesięcioleci duża część lasów deszczowych została wycięta w celu uzyskania miejsca na uprawy rolne i hodowlę zwierząt. W wyniku tego wiele gatunków roślin i zwierząt jest zagrożonych wyginięciem, ponieważ tracą swoje naturalne siedliska. Oprócz tego wylesianie powoduje zmiany klimatu i pogorszenie jakości powietrza, a także zwiększa ryzyko powodzi i erozji gleby. Jest to poważny problem, który zagraża przetrwaniu endemicznej flory i fauny Madagaskaru.

Problem wycinania lasów na Madagaskarze

Fot. Frank Vassen via wikipedia, CC BY 2.0, LinkTradycyjny ubiór zarówno dla mężczyzn jak i kobiet

Tradycyjnym ubiorem Madagaskaru jest lamba. Jest to prostokątny kawałek materiału, który jest owinięty wokół ciała. Różne wzory są noszone na różne okazje.

Lamba - tradycyjny strój z Madagaskaru

fot. wikipedia, domena publicznaTradycyjny sport na Madagaskarze

Moraingy to tradycyjna sztuka walki Madagaskaru, która jest szeroko praktykowana. Walka na gołe pięści odbywa się na ringach plenerowych pomiędzy dwoma przeciwnikami. Moraingy jest związane z rytuałami i ceremoniami, a także jest uważane za sposób na uczczenie i wyrażenie szacunku dla przodków. Łączy w sobie elementy tańca i walki, co czyni ją unikalną i interesującą formą sztuki walki. Jest szybka i dynamiczna, a walka opiera się na szybkich i zwinnych ruchach oraz na wykorzystywaniu siły i szybkości.

Kraj burz tropikalnych

Madagaskar jest regularnie nawiedzany przez burze tropikalne. Najgorszym z nich był cyklon Gafilo, który zabił ponad 300 osób na Madagaskarze w 2004 roku. Cyklon Enawo uderzył w 2017 roku, zabijając co najmniej 80 osób.

Madagaskar ciekawostki – Hainteny

Z tłumaczenia jako „znajomość słów”, jest tradycyjną poezją malgaską. Intensywnie wykorzystuje metafory, opowieści ludowe, baśnie, zagadki i wiersze historyczne, aby przekazać proste przesłania. Hainteny jest często związane z rytuałami i ceremoniami, a także jest uważane za sposób na uczczenie i wyrażenie szacunku dla przodków. Jest praktykowana zarówno przez młodsze, jak i starsze pokolenia na Madagaskarze, co pozwala na przekazywanie tej tradycji z pokolenia na pokolenie. Hainteny liczą z reguły od 4 do 10 wersów.

Ponad 50% światowej populacji kameleonów

Madagaskar jest ponadto domem dla 346 gatunków gadów, których nie ma nigdzie indziej! W śród nich są największe na świecie kameleony – kameleon Parsona, oraz najmniejsi przedstawiciele tego gatunku – kameleon karłowaty i Brookesia micra. Pierwsze z wymienionych mogą mieć nawet 68 cm, podczas gdy dwa pozostałe gatunki o których wspomniałem powyżej mierzą zaledwie 45 i 28 mm! Szacuje się, że ponad połowę ze 150 znanych nam gatunków kameleonów żyjących na świecie, można spotkać właśnie na Madagaskarze.

Samiec kameleona Parsona w odmianie pomarańczowookiej

Samiec kameleona Parsona w odmianie pomarańczowookiej // Fot. JialiangGao via wikipedia, CC BY-SA 4.0, LinkMuzyka na Madagaskarze

Muzyka nie jest postrzegana jako luksus, ale święta część codziennego życia Madagaskaru. Uważa się, że muzyka jest połączeniem z duszą przodka, a czasami, gdy impreza staje się gorętsza, rum jest wlewany do instrumentów jako wyraz szacunku dla zmarłych.

Zaledwie 11% utwardzonych dróg

Podróżowanie po Madagaskarze wymaga czasu – nie tylko dlatego, że jest to ogromny kraj (587 041 km² powierzchni Madagaskaru przy 322 575 km² powierzchni Polski), ale przede wszystkim ze względu na słabo rozwiniętą i źle utrzymaną infrastrukturę. Według wskaźników Banku Światowego zaledwie 11% wszystkich dróg jest utwardzonych (większość jest bardzo wyboista, dziurawa albo błotnista). W porze deszczowej wiele z nich jest nieprzejezdnych. Pokonanie 100km z Belon’i Tsiribihina do Tsingy de Bemaraha po wyboistej i nieutwardzonej drodze zajmuję aż 4 godziny! Co ciekawe większość firm wypożyczających samochody oferuje je tylko w pakiecie z kierowcą.

Tsingy de Bemaraha – Kamienny Las na Madagaskarze

Kamienny Las to cud natury, który istnieje naprawdę, choć wygląda jakby był wytworem pisarza fantasy. Ten wapienny masyw znajduje się około 70 km od zachodniego wybrzeża wyspy i od 1990 roku znajduje się na liście dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego UNESCO. Intensywne procesy krasowe, które trwają od trzeciorzędu doprowadziły do powstania szpiczastych iglic, które przez tubylców nazywane są tsingami (od malgaskiego słowa oznaczającego „igłę”). W dolnej części kamiennego lasu znajdują się liczne jaskinie.

singy de Bemaraha (Kamienny Las), Madagaskar

singy de Bemaraha (Kamienny Las), Madagaskar // fot. Gloumouth1 via wikipedia, CC BY-SA 3.0, LienMity zwierzęce

Na Madagaskarze nie ma tygrysów, zebr, żyraf ani hipopotamów, jak przedstawiono w słynnej hollywoodzkiej bajce „Madagaskar”. Jednak słusznie pokazała lemura jako króla Juliana.

Zobacz też:

Ciekawostki o małpach
Ciekawostki o Wikingach
Top 10: największe kwiaty na świecie
Pszczoły ciekawostki
Zanzibar ciekawostki

Skomentuj