University of Montreal wydał specjalne zalecenia dla seniorów dotyczące umuzykalnienia. Według specjalistów, osoby starsze z całą pewnością powinny słuchać muzyki, pisze Daily Mail. Jeśli natomiast starsza osoba zaangazuje się w naukę gry na instrumencie lub jeśli potrafi na czymkolwiek grać i będzie kontynuowała ćwiczenia, zmobilizuje swój mózg do przeciwdziałania procesom starzenia.
Badania wykazały, że muzycy mają lepszy refleks i stan umysłu w ogóle, od innych ludzi. Wiadomo, że pogarsza się on znacznie wraz z wiekiem. W ramach analizy, naukowcy porównali 16 muzyków z 19 osóbami, które nie miały do czynienia z muzyką. Muzycy zaczęli grać w wieku 3-10 lat i przez co najmniej 7 lat kontynuowali naukę gry na instrumentach. Wszyscy muzycy, z wyjątkiem jednego, opanowaniu też grę na drugim instrumencie, a niektórzy na więcej niż dwóch.
Wszyscy chotnicy zostali umieszczeni w spokojnym, dobrze oświetlonym pomieszczeniu. Jedną rękę położyli na myszce komputerowej, a palec wskazujący drugiej ręki, na specjalnym urządzeniu, które od czasu do czasu wibrowało. Następnie zostali poproszeni, aby kliknęli na myszkę, kiedy z głośników stojących przed nimi rozlegnie się dźwięk (audiostymulacja). Oprócz tego, drugą ręką mieli nacisnąć na urządzenie, kiedy zaczynało ono wibrować (stymulacja dotykowa). Czasami pojawiał się dźwięk w połączeniu z wibracjami (podwójna stymulacja). Każdy rodzaj stymulacji zastosowano 180 razy. Okazało się, że osoby grające na instrumentach znacznie szybciej reagowały na wszystkie trzy rodzaje stymulacji.
Wobec powyższego, naukowcy zalecają wszystkim, aby rozpoczęli naukę gry niezależnie od wieku, albo do późnej starości kontunuowali grę na instrumentach, jeśli już to potrafią. Dlatego każdy, nawet osoby, którym wydaje się, że nie są muzykalne, powinny spróbować. Z pewnością znajdzie się jakiś instrument, z którym sobie poradzą.
źródło: smi2.ru
Skomentuj
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.