Przestań wyrzucać końcówki świeżych warzyw! Czy wiesz, że wiele z nich możesz hodować choćby na parapecie okna i cieszyć się z własnych plonów?
Hodując zieleninę ze skrawków, których nie użyłeś, oszczędzasz pieniądze i sam kontrolujesz cały proces wytwarzania żywności. Ponadto, wykonując te parę kroków, o kórych mowa niżej, możesz zapenić sobie niekończące się dostawy świeżej zieleniny na Twój stół.
Zanim zaczniemy, mała wskazówka. Do hodowli najlepiej jest użyć resztek roślin ze sklepów organicznych. Łatwiej się przyjmą, będą lepiej rosły i dadzą lepsze plony. No i najważniejsze – będą po prostu smakowały lepiej.
Por, dymka, koper
Por, szalotki, dymka i koper – wszystkie mogą ponownie odrosnąć z ich białej dolnej końcówki. Wystarczy umieścić podstawę korzenia w szklanym słoju lub misce, dodać wodę i postawić naczynie tam, gdzie będzie miało dużo światła. Następnie zmieniać wodę co drugi dzień i już wkrótce cieszyć się nowymi, własnymi warzywami.
Trawa cytrynowa
Hodowlę można rozpocząć od umieszczenia końca korzenia trawy cytrynowej w słoju z małą ilością wody. Postaw słój w słonecznym miejscu i zmieniaj wodę co drugi dzień. Po około tygodniu powinieneś zauważyć nowy czubek wzrostu. Jest to moment, kiedy należy przesadzić swoją trawę do doniczki z ziemią. Jeśli jest ciepło, wystaw ją na zewnątrz, gdzie będzie miała dużo słońca.
Możesz zacząć odcinać źdźbła trawy, kiedy łodygi będą miały około 30 cm. Odetnij ile trzeba, a korzenie pozostaw na miejscu, ponieważ trawa będzie dalej rosła.
Seler, sałata, kapusta
Seler, sałata, kapusta także mogą ponownie odrosnąć od białej, twardej, mniej chętnie używanej części. Wystarczy odciąć zielone, jadalne liście i umieścić końcówkę korzenia w płytkiej misce z wodą. Należy uważać, aby w wodzie zamaczone były tylko dolne, stwardniałe części wytwarzające korzenie. Umieśćmy nasze kapusty na słońcu i spryskujmy je wodą od góry, w miejscu cięcie, aby utrzymać górną część wilgotną.
Po około tygodniu będziemy mogli przesadzić roślinę do ziemi. W ciągu kilku tygodni, zacznie kiełkować nowa kapusta.
Seler, sałata i kapusta mogą być również posadzone bezpośrednio w ziemi, ale musi być ona stale wilgotna, aż do pojawienia się nowych pędów.
Imbir
Hodowla imbiru jest bardzo prosta. Wszystko co trzeba zrobić, to położyć kawałek kłącza w wilgotnej ziemi. Następnie umieścić naczynie w ciepłym miejscu, ale nie bezpośrednio na słońcu, a potem stale zwilżać ziemię. Kiedy korzeń odrośnie, można go użyć w kuchni, odcinając znowu kawałek do zasadzenia.
Czosnek
Sadzenia i zbiór czosnku jest podobny do imbiru. Wystarczy umieścić korzeń czosnku w ziemi. Czosnek lubi ciepło, najlepiej z bezpośrednim działaniem promieni słonecznych. Łatwo się ukorzenia i wytwarza nowe pędy. Gdy roślina wybuja, odłam zielone pędy. Dzięki temu wymusimy budowanie przez roślinę dużych, smacznych bulw czosnku.
I podobnie jak w przypadku imbiru, kiedy urośnie weź ile potrzebujesz, a resztę znowu umieść w ziemi.
Cebula
Cebula jest jednym z najłatwiejszych warzyw do ponownej hodowli. Odetnij końcówkę z korzeniami, zasadź ją do ziemi i ustaw w słonecznym, ciepłym miejscu. Korzeń cebuli powinien szybko wytworzyć nową cebulę. Można odcinać korzenie i zasadzać je tak długo, jak zechcesz. A jeśli lubisz szczypiorek, wybierz cebule z nieuszkodzonymi górnymi częściami, umieść je w naczyniu i napełnij je wodą do ok. 1/3 wysokości cebuli. Bardzo szybko u góry pojawi się szczypior. Pozwól mu kilka dni podrosnąć i… gotowe.
Łatwe? Pewnie, że tak. Spróbujcie!
źródło: davidwolfe.com