Listwy przysufitowe – jak montować samemu? Wskazówki krok po kroku - Zalajkowane.pl
Nowe!

Listwy przysufitowe – jak montować samemu? Wskazówki krok po kroku

Listwa sufitowa jest jednym z najczęściej stosowanych elementów sztukaterii. Pozwala skutecznie zasłonić miejsce łączenia się ściany z sufitem, a przy tym nadaje przestrzeni bardziej elegancki charakter. Warto jednak pamiętać, że produkt musi zostać zamontowany poprawnie, ponieważ w przeciwnym wypadku może on odpaść lub końcowy efekt wizualny nie będzie dostatecznie satysfakcjonujący. W takim razie jak montować listwy sufitowe? Zapraszamy do lektury.

listwa sufitowa

fot. materiał partneraJeśli nie chcesz korzystać z pomocy fachowców i wolisz zamontować listwy samodzielnie, to warto, abyś skupił się na samych produktach. Modele montowane przy suficie są wykonywane z różnych materiałów. Zaleca się korzystanie przede wszystkim z egzemplarzy lekkich. To istotne, ponieważ będą one nadal odporne na czynniki zewnętrzne, ale też – z uwagi na swoją wagę – nie odkleją się. Pamiętaj, że do samego montażu również należy się dobrze przygotować.

Listwa dekoracyjna sufitowa – jak się przygotować do montażu?

Na samym początku zalecamy wyposażenie się w potrzebne narzędzia i akcesoria. Czego będziesz potrzebować?

  • Piła z drobnymi ząbkami,
  • przyrząd pomiarowy,
  • ołówek,
  • papier ścierny,
  • pędzel,
  • pistolet do kleju,
  • drabina,
  • klej montażowy ,
  • miska z wodą,
  • masa szpachlowa.

Pamiętaj, że jednym z ważniejszych – o ile nie najważniejszym – elementem przygotowań jest oczyszczenie powierzchni klejonej. Powinna być czysta, wolna od pyłu, a także wysuszona. W przeciwnym wypadku klej może nie zadziałać skutecznie, a listwa sufitowa ostatecznie odpadnie.

Listwa sufitowa – montaż krok po kroku

Zanim zaczniesz cokolwiek robić z samymi listwami, to najpierw zmierz dokładnie obwód pomieszczenia przy suficie (czasami wymiar przy podłodze może się delikatnie różnić, a kilka milimetrów odstępstwa w pomiarach to już spora niedokładność). Dobrym pomysłem jest jednoczesne sprawdzenie, czy powierzchnia ściany i sufitu jest czysta. Listwa dekoracyjna sufitowa ma najczęściej 2-2,5 m długości. Z tego powodu w większości przypadków konieczne będzie odpowiednie docięcie produktu.

Listwa jest najczęściej cięta pod kątem 90° (elementy na długości ściany) i 45° (łączenia w rogach pomieszczenia). Działaj ostrożnie, ponieważ poszczególne krawędzie muszą się idealnie stykać. Ewentualne nierówności popraw papierem ściernym. Miejsca cięć zaznacz ołówkiem, co ułatwi Ci pracę.

Listwa sufitowa może pełnić także funkcję praktyczną, a więc ukrywać przewody (np. kable antenowe czy zasilające podświetlenie LED). Upewnij się, że listwy są właściwie wydrążone, aby móc zakryć kabel. Przytwierdź go do ściany już na początku.

Dopiero teraz można przystąpić do faktycznego montażu. Listwa sufitowa powinna zostać pokryta klejem montażowym, a następnie mocno dociśnięta do połączenia sufitu i ściany. Dobrze jest dociskać ją przez kilka minut, żeby klej miał czas na utwardzenie się. W takiej sytuacji często dochodzi do wydostania się nadmiaru kleju spod listwy. Usuń go pędzelkiem zamoczonym w wodzie.

W wielu sytuacjach mogą pojawić się szczeliny, na przykład przez drobną niedokładność lub nie do końca prawidłowe kąty między ścianą a sufitem. Można sobie z tym poradzić w prosty sposób, używając masy szpachlowej (najlepiej jest wybrać białą lub bezbarwną).

Jeśli chcesz pomalować listwy dekoracyjne sufitowe, to najlepiej odczekaj kilka chwil przed podjęciem takich działań. Klej musi otrzymać trochę czasu, aby dobrze się utwardzić. Pamiętaj także o zabezpieczeniu pomieszczenia za pomocą taśm i folii. Praktycznie wszystkie listwy na rynku są białe i przygotowane do pokrycia farbą, dlatego nie trzeba w ich przypadku stosować podkładu.


Listwa dekoracyjna sufitowa – kupuj sprawdzone produkty

Listwa sufitowa to produkt kupowany na długie lata, dlatego wybieraj modele sprawdzone i wysokiej jakości. W ofercie efekciarnia.pl znajdziesz szeroko pojętą sztukaterię, wykonaną z dobrej klasy materiałów. Możesz się tam zaopatrzyć także w przydatne akcesoria, na przykład w klej montażowy. Sprawdź także listwy sufitowe karniszowe oraz oświetleniowe.Wpis powstał przy współpracy z efekciarnia.pl oraz sprawnywzawodzie.pl


Skomentuj