Plakat Loesje to: czarne litery na białym papierze, inspirujący pogląd na świat, odrobina humoru skłaniająca do rozmyślań, refleksji, reakcji, wymiany opinii wśród ludzi. Teksty Loesje są mocno osadzone w kulturowym doświadczeniu młodych ludzi, a jednocześnie przedstawiają uniwersalne wartości. Ich głównym celem jest przekazywanie odbiorcom w sposób konstruktywny pozytywnych, inspirujących treści. Aktywiści Loesje organizują warsztaty kreatywnego pisania, które są otwarte dla każdego i pomagają w poznaniu kolejnych etapów powstawania tekstu Loesje. Wspólne pisanie tekstów to jeden ze sposobów na wyrażanie opinii i dzielenie się pomysłami.
Pomysł powstania Loesje narodził się w 1983 r. w Holandii, w mieście Arnhem a dwadzieścia trzy lata później, w 2006r. pierwsza wzmianka o Loesje pojawiła się w Polsce – w Kielcach. Aktualnie grupy Loesje działają w większości europejskich państw: Armenii, Belgii, Niemczech, Estonii, Finlandii, Francji, Holandii, Macedonii, Polsce, Szwecji, Szkocji, Włoszech a na świecie nawet w Palestynie czy Stanach Zjednoczonych. Pomimo że inicjatywa Loesje ma charakter międzynarodowy, w każdym kraju powstają teksty innego typu. Zbiór polskich tekstów Loesje obejmuje oryginalne teksty polskie jak i te, które są tłumaczeniami z języków obcych.
Plakaty Loesje stają się coraz bardziej rozpoznawalne i zyskują na popularności. Widoczne jest to również w Internecie; na fanpage’u na portalu Facebook Loesje Poland kilka lat temu liczba fanów wynosiła około 2000 osób, natomiast dzisiaj ta liczba wynosi ponad 50 000 fanów i wciąż rośnie. Loesje Polska korzysta też z innych portali społecznościowych np. Twittera i Instagrama.
Aktualnie najprężniej działającą grupą Loesje w Polsce jest grupa warszawska. Do jej najbardziej efektownych działań należą murale z tekstami Loesje, czyli wielkie malowidła wykonane bezpośrednio na ścianie budynku. Murale znajdują się na Pradze Północ i Pradze Południe. Pierwszy w Warszawie i Polsce mural Loesje powstał na ul. Stalowej 11 na początku grudnia 2011.
W październiku 2013 na Pradze Południe powstały cztery nowe murale:
Jesienią 2005 roku powstały kolejne murale na Targówku i Pradze Północ, zrealizowane w ramach projektu Miasto Myśli:
W rozpowszechnianie plakatów może włączyć się każdy. Wystarczy, że wydrukuje plakat z odpowiadającym mu tekstem ze strony internetowej i powiesi nad swoim biurkiem w pracy albo na tablicy ogłoszeń w szkole lub na uczelni. Plakaty są dostępne w popularnym formacie PDF i mogą zostać wydrukowane np. w formacie A4 lub większym. Rozklejanie plakatów w miejscach publicznych przeważnie jest nielegalne, jednakże nie jest szkodliwe aż tak bardzo, jeśli znajdą się one w miejscach, z których łatwo mogą zostać potem usunięte (np. tablice korkowe). Często ważne jest samo pojawienie się plakatu, zasygnalizowanie obecności Loesje, która może kogoś zainspirować. Oszczędny w formie biało-czarny nadruk może w pierwszej chwili nie przykuć uwagi, ale właśnie jego minimalizm jest czymś, co go wyróżnia.
Terminy najbliższych warsztatów oraz więcej materiałów dotyczących działalności Loesje w Polsce znajdziecie pod adresem: www.loesje.pl
Skomentuj
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.