Czarno-białe inspiracje w przestrzeni miejskiej. - Zalajkowane.pl
Nowe!

Czarno-białe inspiracje w przestrzeni miejskiej.

Plakat Loesje to: czarne litery na białym papierze, inspirujący pogląd na świat, odrobina humoru skłaniająca do rozmyślań, refleksji, reakcji, wymiany opinii wśród ludzi. Teksty Loesje są mocno osadzone w kulturowym doświadczeniu młodych ludzi, a jednocześnie przedstawiają uniwersalne wartości. Ich głównym celem jest przekazywanie odbiorcom w sposób konstruktywny pozytywnych, inspirujących treści. Aktywiści Loesje organizują warsztaty kreatywnego pisania, które są otwarte dla każdego i pomagają w poznaniu kolejnych etapów powstawania tekstu Loesje. Wspólne pisanie tekstów to jeden ze sposobów na wyrażanie opinii i dzielenie się pomysłami.
loesje, plakat

Pomysł powstania Loesje narodził się w 1983 r. w Holandii, w mieście Arnhem a dwadzieścia trzy lata później, w 2006r. pierwsza wzmianka o Loesje pojawiła się w Polsce – w Kielcach. Aktualnie grupy Loesje działają w większości europejskich państw: Armenii, Belgii, Niemczech, Estonii, Finlandii, Francji, Holandii, Macedonii, Polsce, Szwecji, Szkocji, Włoszech a na świecie nawet w Palestynie czy Stanach Zjednoczonych. Pomimo że inicjatywa Loesje ma charakter międzynarodowy, w każdym kraju powstają teksty innego typu. Zbiór polskich tekstów Loesje obejmuje oryginalne teksty polskie jak i te, które są tłumaczeniami z języków obcych.

Plakaty Loesje stają się coraz bardziej rozpoznawalne i zyskują na popularności. Widoczne jest to również w Internecie; na fanpage’u na portalu Facebook Loesje Poland kilka lat temu liczba fanów wynosiła około 2000 osób, natomiast dzisiaj ta liczba wynosi ponad 50 000 fanów i wciąż rośnie. Loesje Polska korzysta też z innych portali społecznościowych np. Twittera i Instagrama.

Aktualnie najprężniej działającą grupą Loesje w Polsce jest grupa warszawska. Do jej najbardziej efektownych działań należą murale z tekstami Loesje, czyli wielkie malowidła wykonane bezpośrednio na ścianie budynku. Murale znajdują się na Pradze Północ i Pradze Południe. Pierwszy w Warszawie i Polsce mural Loesje powstał na ul. Stalowej 11 na początku grudnia 2011.

Loesje mural, mural ulica Stalowa w Warszawie

Mural na ulicy Stalowej, Foto: Jarosław Żeliński


W październiku 2013 na Pradze Południe powstały cztery nowe murale:

murale w Warszwie, loesje

Umysł / otwarte 24h – na ścianie budynku przy ul. Międzynarodowej 56, Foto: loesje.pl

Warszawa mural, Z punktu widzenia drogi mlecznej wszyscy jesteśmy ze wsi

Z punktu widzenia drogi mlecznej / wszyscy jesteśmy ze wsi – przy ul. Lubelskiej 30/32, w sąsiedztwie Dworca Wschodniego, Foto: loesje.pl

Mural na Walcznych, Loesje mural Zrób komuś dzień dobry

Zrób komuś dzień dobry – przy ul. Walecznych 61, Foto: lesje.pl

mural w Warszawie, Pierwszy krok rzadko bywa do tyłu

Pierwszy krok rzadko bywa do tyłu – przy ul. Grochowskiej 292, Foto: loesje.pl

Jesienią 2005 roku powstały kolejne murale na Targówku i Pradze Północ, zrealizowane w ramach projektu Miasto Myśli:

mural Warszawa, Nie rozmawiaj z nieznajomymi bo jeszcze kogoś poznasz

Nie rozmawiaj z nieznajomymi / bo jeszcze kogoś poznasz – przy ul. Gościeradowskiej 9, od strony ul. Olgierda, Foto: Sawa M / Loesje Polska

loesje Warszawa, mural prz szłość

Prz szłość – przy ul. Jadowskiej 7, od strony ul. Wołomińskiej Foto: Sawa M / Loesje Polska

W rozpowszechnianie plakatów może włączyć się każdy. Wystarczy, że wydrukuje plakat z odpowiadającym mu tekstem ze strony internetowej i powiesi nad swoim biurkiem w pracy albo na tablicy ogłoszeń w szkole lub na uczelni. Plakaty są dostępne w popularnym formacie PDF i mogą zostać wydrukowane np. w formacie A4 lub większym. Rozklejanie plakatów w miejscach publicznych przeważnie jest nielegalne, jednakże nie jest szkodliwe aż tak bardzo, jeśli znajdą się one w miejscach, z których łatwo mogą zostać potem usunięte (np. tablice korkowe). Często ważne jest samo pojawienie się plakatu, zasygnalizowanie obecności Loesje, która może kogoś zainspirować. Oszczędny w formie biało-czarny nadruk może w pierwszej chwili nie przykuć uwagi, ale właśnie jego minimalizm jest czymś, co go wyróżnia.

Terminy najbliższych warsztatów oraz więcej materiałów dotyczących działalności Loesje w Polsce znajdziecie pod adresem: www.loesje.pl

Skomentuj