Dom Muminków – czy istnieje naprawdę?? - Zalajkowane.pl
Nowe!

Dom Muminków – czy istnieje naprawdę??

Muminki – tych bohaterów, troszkę podobnych do hipopotamów (tylko dwunożnych) zna chyba każdy 🙂 Zapewne większość pamięta też piosenkę tytułową i słynne „papapapapapapapapapa, mamamamamamamamamama, papapapapa mamamamama pa”

Muminki wymyślone zostały przez fińską pisarkę Tove Jansson. Serial animowany nakręcono na podstawie serii książek i komiksów o Muminkach. Nie wszystkie odcinki i postacie mają swoich książkowych, lub komiksowych pierwowzorów. Bajkę emitowano na antenie Telewizji Polskiej, a w piątkowe wieczory pewnie w każdym domu dzieci oglądały Muminki.

Pierwsza emisja serialu w Polsce miała miejsce 21 maja 1993 roku. Wyemitowano w sumie cztery serie – łącznie w TVP pokazano ponad 100 odcinków (każdy odcinek trwa około 23 minut). Co ciekawe, oryginalnym językiem tego animowanego serialu był język japoński. Muminkami zachwycały się dzieci nie tylko w Polsce – bajka była przetłumaczona na wiele języków, w tym m.in. szwedzki, norweski, koreański i niemiecki.

ciekawostki o Muminkach

fot: YouTube.com

Dom Muminków

Muminek razem ze swoją rodziną mieszka w pięknym domku, który znajduje się w wymyślonej dolinie w Finlandii. Ten niepowtarzalny, niebieski domek z czerwonym dachem zna prawie każde dziecko na świecie i chyba każdy w dzieciństwie marzył, by przenieść się w świat Muminków – spotkać Tatę Muminka, posłuchać jego opowiadań o czasach młodości, posłuchać gry Włóczykija, zwiedzić dolinę Muminków i wejść do ich domku 🙂

Nie wiem czy wiecie, ale ten bajkowy domek i cała dolina Muminków istnieje naprawdę. Jest takie miejsce, gdzie można spotkać przesympatycznych bohaterów i osobiście z nimi porozmawiać (oczywiście jeśli zna się język fiński bądź angielski 🙂 ).

Na wyspie Kailo niedaleko miejscowości Naantali powstał w 1992 roku park rozrywki poświęcony właśnie Muminkom. Naantali to niewielkie portowe miasteczko położone w południowo-zachodniej Finlandii (17 km od Turku), liczące 12,5 tysiąca mieszkańców. Świat Muminków (fin. Muumimaailma), który zaprojektowany został na podstawie książek autorstwa fińskiej pisarki Jansson jest jedną z najciekawszych atrakcji turystycznych w Finlandii. Kraina Muminków każdego roku odwiedzana jest przez 230 tysięcy turystów. Dzieci mają okazję poznać Muminki oraz innych bohaterów bajki, zrobić sobie zdjęcie z Migotką, Muminkiem czy Małą Mi.

Park Muminków w Finlandii

Park Muminków w Finlandii. Zdjęcie: www.muumimaailma.fi

Dom Muminków - Finlandia

Dom Muminków – Finlandia. Zdjęcie: www.ohmygossip.nordenbladet.ee




Nie mogło oczywiście zabraknąć kolorowego, okrągłego domu Muminków. Można wejść do środka, zwiedzić go i zobaczyć na żywo świat (kuchnię) Mamy Muminka. Dookoła domu rozgrywa się całe bajkowe życie bohaterów, a boczne dróżki prowadzą między innymi do chatki Czarownicy, lodowej groty (w której mieszka Buka), czy na plażę ze słynnym domkiem na molo. Bajkowa kraina Muminków została naprawdę ciekawie przeniesiona do rzeczywistości. W lecie 2017 park rozrywki Świat Muminków będzie obchodził 25 – lecie istnienia. Jeśli zatem planujecie odwiedzić Finlandię, może warto zajrzeć do Muminków – dzieciaki będą zachwycone 🙂

Świat Muminków oferuje bardzo dużo atrakcji – od spektakli teatralnych dla dzieci, po różnorodne warsztaty. W zimie na gości czekają zjazdy saneczkowe oraz zabawy na lodowisku w towarzystwie muminkowej rodzinki. W 2005 roku Dolina Muminków została uznana przez magazyn „The Independent on Sunday” za czwarty najlepszy park rozrywki na świecie. Bilety kosztują 27€.

A oto kuchnia Mamy Muminków

Kuchnia Mamy Muminków

fot: http://3.bp.blogspot.com/-Ubk3xBplvV4/UEtLmbedXJI/AAAAAAAABvU/r9taLjzmxaM/s1600/IMG_0203.JPG

A tak prezentuje się dom bajkowy i dom oryginalny – podobne, prawda? 🙂

Dom Muminków

Dom Muminków. Zdjęcie youtube / zszywka.pl

Ciekawostki o Muminkach

• W Polsce jedna z postaci tego animowanego serialu robi „furorę” w Internecie. Mowa oczywiście o Małej Mi! Mała Mi mieszka razem z rodziną Muminków. Ma czerwoną sukienkę, rude włosy splecione w kok. Jest tak mała, że „może usiąść na dzbanku do mleka”. Jest złośliwa, czasem nieco agresywna. Mówi to, co myśli, i robi to, co chce. Mimo to ma bardzo pozytywny stosunek do życia. Jest bardzo dużo memów z jej udziałem. Bardzo popularne są koszulki i kubki z jej podobizną i złośliwymi tekstami.

Mała Mi z Muminków

zdjęcie: zszywka.pl

Pierwowzór Muminka narodził się … na ścianie wychodka. Tove Jansson narysowała postać na ścianie podczas dyskusji z bratem. Rysunek nadal tam jest, a tuż obok znajduje się napis „Wolność jest tym, co najlepsze” (cytat z pieści szwedzkiego biskupa Thomasa Simonssona)

Tove Jansson wytoczyła proces producentom japońskiej animacji o Muminkach. Proces wygrała, a dzięki temu udało się powstrzymać emisję kiczowatej zdaniem autorki wersji Muminków. Co nie spodobało się pisarce? Przede wszystkim postacie zostały zniekształcone, a w filmach pokazano całkiem odmienny świat Muminków (w porównaniu do książki) – Tata Muminek spuścił Muminkowi lanie, a w dolinie wybuchła wojna. Ponadto trolle przybrały inne barwy.

• Ogromna popularność książek i komiksów o Muminkach spowodowała, że do pisarki zaczęły spływać przeróżne propozycje od producentów, którzy chcieli wykorzystać sympatycznych bohaterów do przyozdobienia swoich produktów. Najbardziej kuriozalna oferta spłynęła w 1962 roku i pochodziła … od producenta podpasek, które miały się nazywać „Mała Mi”. Tove Jansson propozycję odrzuciła.

• W fińskim mieście Tampere znajduje się muzeum poświęcone pisarce nazwane Doliną Muminków. Znajduje się tam między innymi makieta domu Muminków.

Nazwa Muminki pochodzi od wujka pisarki, który straszył ją mały trollami żyjącymi w kuchni. Wujek twierdził, że małe trolle mogą dotknąć ją swym zimnym nosem, jeśli ta zbyt często będzie zaglądała na półkę z zapasami.

• Debiutancka książka o sympatycznych Muminkach pod tytułem „Małe trolle i duża powódź” wydana została tuż po zakończeniu II wojny światowej, w 1945 roku. W skład całej serii o Muminkach wchodzi w sumie 9 części. Tove Jansson jest również autorką komiksów, wśród nich znajdują się takie tytuły jak „Związkowcy w Dolinie Muminków” czy „Panna Migotka w dobie rokoko”.

Wpis, który właśnie przeczytałeś, bierze udział w naszym konkursie. Dołącz do zabawy!

Konkurs zalajkowane.pl

One Comment

Skomentuj