Dodaje ten wpis i podobno jest lato (what? u mnie pada a temperatura za oknem to jakieś 14 stopni) – fajne lato! Dzięki! Niemniej jednak przeglądając Internet natrafiłem na kilka baaardzo zimnych miejsc, gdzie ludzie mają dużo zimniej i gorzej 🙂 Od razu zrobiło mi się lepiej, więc jeśli też nie podoba Wam się fakt, że w sierpniu mamy pogodę jakby to był marzec, lub kwiecień to zobaczcie 10 najzimniejszych miejsc na świecie 🙂
10. Rogers Pass, Montana, USA
Zaczynamy od najcieplejszego z najzimniejszych miejsc. Leżące na wysokości 1710 m.n.p.m. Rogers Pass znajduje się niedaleko granicy z Kanadą a temperaturę -56.5 °C odnotowano tu 20 stycznia 1954 roku. Nie licząc Alaski, jest to najniższa temperatura kiedykolwiek odnotowana w USA. Na pamiątkę tego wydarzenia postawiono znak, który widzicie na zdjęciu.
9. Fort Selkirk, Yukon, Kanada
Gdybyście chcieli porządnie zmarznąć wybierzcie się do Kanadyjskiego Fort Selkirk. W 1950 roku odnotowano tu temperaturę -58.9 °C. Brrr może być jeszcze zimniej, uwierzcie 🙂 Możecie mieć lekki problem z dotarciem, gdyż nie prowadzą tu żadne drogi, a dostać się tu można jedynie łodzią, bądź helikopterem. Najniższe temperatury panują tu w Styczniu.
8. Prospect Creek, Alaska, USA
Wracamy do USA, lecz tym razem na Alaskę. W samym centrum Alaski leży niewielka osada Prospect Creek, gdzie w 23 stycznia 1973 roku odnotowano -62.1 °C. Jak oni to wytrzymują, skoro przy temperaturze rzędu -60 °C, -70 °C zamarza płyn w gałkach ocznych?
7. Snag, Yukon, Kanada
No i lecimy z Alaski do Kanady. Obecnie niezamieszkała osada Snag została utworzona podczas gorączki złota. W lutym 1947 roku temperatura spadła tu do -63.9 °C. Zimno? Zaraz będzie jeszcze zimniej 😉
6. Eismitte, Grenlandia
Wszędzie dookoła lód. Gdzie nie spojrzysz tam lód, nic więc dziwnego, że Eismitte znaczy „śród-lodzie” (eng. „mid-ice”). Rekordowa temperatura ujemna zanotowana podczas wyprawy do Eismitte to -64.9 °C, podczas gdy w najcieplejszym dniu było to -2.9 °C
5. Northice, Grenlandia
Pozostajemy na Grenlandii, którą w 85% pokrywa lód. Najniższą temperaturę zanotowano tu podczas wyprawy badawczej w latach 1952-1954 (-66.0 °C). Stacja położona była na wysokości 2341 m.n.p.m. Rekord odnotowano 9 stycznia 1952.
4. Verkhoyansk, Rosja
1434 mieszkańców zamieszkuje miasteczko w rosyjskiej Jakucji. Średnia roczna temperatura wynosi tu –17 °C, a średnia temperatura stycznia –50 °C. Rekordową temperaturę zanotowano tu -67.7 °C. Co ciekawe latem temperatura potrafi wzrosnąć o ponad 100 stopni! do PLUS 30 °C.
3. Oymyakon, Rosja
Licząca 521 mieszkańców wieś również znajduje się w rosyjskiej Jakucji (wschodnia Syberia). W języku jakuckim nazwa „Ojmiakon” oznacza „niezamarzająca wodę”. Skąd takie powiązanie? W pobliżu wioski znajdują się gorące źródła, które pomimo temperatur dochodzących do -71.1 °C (26 stycznia 1926) pozwoliły założyć tu osadę. Odnotowano tu także najwyższą roczną amplitudę temperatur równą 104 °C (-71 °C; 33 °C).
2. Stacja Vostok, Antarktyda
Wostok to całoroczna stacja polarna, położona na Antarktydzie i należąca do Rosji. 21 lipca 1983 na stacji odnotowana została temperatura powietrza wynosząca −89,2°C. Stacja Vostok położona jest na wysokości 3488 m n.p.m.
1. Stacja Plateau, Antarktyda
Tadam! Najzimniejsze miejsce na świecie! Stacja Plateau na Antarktydzie! Średnia roczna temperatura to -89°C, zaś absolutne światowe minimum zmierzone pewnego dnia wyniosło -94.5°C! Brrrrrr…
* niektóre źródła podają, że najniższą temperaturę odnotowano na stacji Vostok.
Zobacz też:
• Top 10: Najcieplejsze miejsca na świecie
• Zobacz jak wygląda Oymyakon – najzimniejsza wioska świata
• Wim Hof – człowiek lodu, który nie odczuwa zimna
• 13 najpiękniejszych kolorowych jezior na świecie
• Sorvagsvatn – niesamowite jezioro “wiszące” nad oceanem
• Najdłuższe nazwy geograficzne na świecie – spróbuj je przeczytać
za: luxoeostentacao.com.br