6 eksperymentów społecznych, które zmieniają podejście do ludzi
Nowe!

6 eksperymentów społecznych, które zmieniają podejście do ludzi

Poniżej znajdziecie kilka filmików, które zmuszą Was do zastanowienia się, uśmiechu, a nawet łez.

1. Marznący bezdomny

W środkach masowego przekazu często wygłaszane są opinie o szczególnym współczuciu dla bliźniego, które wykazują mieszkańcy krajów rozwiniętych. Uczestnicy tego eksperymentu postanowili sprawdzić, jak sytuacja wygląda w rzeczywistości. W kadrze widać ulicę jednej z największych światowych stolic; zimowe, lodowate piekło i mały marznący włóczęga. Czy znajdzie się ktoś wśród spieszących się przechodnich, kto zahamuje i okaże mu pomoc?

2. Okradziony żebrak

Na tym filmie autorzy badali uczciwość przypadkowych przechodniów. W tym celu przy jednej z parkowych ścieżek ulokowano śpiącego żebraka, a obok niego – na kartonie, znajdowały się dość wartościowe banknoty. Większości ludzi dalej wrzucała bezdomnemu monety. Jednak znaleźli się także tacy, którzy zechcieli ukraść pieniądze biedakowi, przez co eksperyment społeczny skończył się prawdziwym pościgiem.

3. Na ratunek samobójcy

Jedna z najbardziej niepokojących opowieści na tej liście. Zaczyna się od tego, że do taksówki wsiada załamany mężczyzna i zaczyna narzekać kierowcy na swoje życie. Przejeżdżając jeden z mostów prosi go, aby zahamował i wychodzi z samochodu z zamiarem popełnienia samobójstwa. Reakcja kierowcy jest zaskakująca i wzruszająca do łez.

4. Dziecko w samochodzie

Co się stanie z małym dzieciakiem, jeżeli pozostanie w zamkniętym w aucie, podczas upalnego dnia? Odpowiedź jest oczywista. Jednak prawie nikt z przechodzących obok ludzi nie znalazł czasu na to, żeby uratować bobasa przed niebezpieczeństwem. Tylko dwie osoby w ciągu prawie 10 godzin eksperymentu, zdecydowały się podjąć rozpaczliwą próbę wydostania dziecka z obcego samochodu.

https://youtu.be/t9Tm57lhHDU

5. Przelecieć nieznajomą

Panuje opinia, że prawdziwy mężczyzna zawsze jest gotowy na miłość, szczególnie jeżeli ją proponuje atrakcyjna dziewczyna. W praktyce unieważniono to twierdzenie. Znaczna część ze stu respondentów nie wykazała gotowość do tego, żeby od razu iść z nieznajomą. Filmik jest dosyć długi, lecz na końcu zobaczycie wyniki.

6. Przemoc na dworze

Prawie każdy choć raz w życiu znalazł się w sytuacji, gdy był świadkiem totalnej niesprawiedliwości. W takie chwili jedna połowa nas chce interweniować, lecz druga wzywa do tego, aby się odwrócić i nie szukać zbędnych problemów. Autorzy tego filmiku sprawdzają, jaką decyzję podejmą mieszkańcy stolicy Szwecji, jeżeli na ich oczach kilku mężczyzn zacznie bić dziecko.

Oczywiście nie wszystkie z przedstawionych wyżej eksperymentów mają wartość naukową i wyniki reprezentacyjne. Natomiast na pewno skłaniają nas ku temu, aby zastanowić się nad współczesnym społeczeństwem i relacjami, które łączą ludzi. I właśnie to jest pierwszym krokiem ku temu, żeby spróbować stać się lepszym, zmienić swoje życie i spojrzeć inaczej na otaczający nas świat.

Skomentuj