14 powodów, dla których musisz pojechać do Albanii jak najszybciej - Strona 2 z 2 - Zalajkowane.pl
Nowe!

14 powodów, dla których musisz pojechać do Albanii jak najszybciej

2 / 2

8. Niesamowite plaże w Ksamil

Jest to bardzo popularne wśród turystów miejsce, ale są ku temu powody, to creme de la creme wśród albańskich plaż. Ten naturalny kawałek raju składa się z trzech wysp otoczonych turkusową zatoką. Wybierz słoneczne miejsce i wypłyń na wyspy lub wynajmij rower wodny, by odnaleźć bardziej odludne miejsce. Szczególnie w ciągu lata plaża może być przepełniona lokalnymi mieszkańcami i turystami, ale atmosfera jest naprawdę przyjazna, a plaże zbyt piękne by je przegapić.

Ksamil, Albania

fot: screen z youtube

Ksamil, Albania

fot: screen z youtube9. Niebiańskie Jezioro Ochrydzkie

Ochryda znajduje się w Macedonii, ale tutejsze piękne jezioro leży także na granicy Albanii. Uważa się, że ten ogromny zbiornik wodny ma ponad 3 miliony lat i jest niesamowitym miejscem do ochłodzenia się podczas gorących, letnich miesięcy. Szczególnie nurkowie powinni odwiedzić to miejsce, ponieważ w jeziorze żyje 200 gatunków roślin i zwierząt, nie wspominając o starożytnych artefaktach dawnych cywilizacji.

Jezioro Ochrydzkie, Albania

fot: http://zenithtravelalbania.com10. Meczety i piękne okolice Tirany

Stolica Albanii jest fascynującym miejscem, które zdecydowanie trzeba odwiedzić. Najłatwiej dotrzeć tam przylatując do portu lotniczego Rinas, a potem wsiąść w autobus, który bezpośrednio z lotniska zabierze cię na Plac Skanderbega. To zabytkowa okolica, w której znajduje się wiele muzeów i piękny meczet Ethem Beja wybudowany na przełomie XVIII i XIX wieku. W Tiranie jest niewiele starych kaplic, ponieważ zostały zniszczone przez komunistów. Ludzie, którzy nie są muzułmanami także mogą wejść do meczetu, muszą tylko zdjąć obuwie, a kobiety muszą zakryć włosy szalem.

Tirana

Tirana // fot: Arton KrasniqiPrzejedź się kolejką linową Dajti Ekspres i podziwiaj przepiękne górskie widoki, przejeżdżając nad uroczymi wioskami, bunkrami i farmami. Odbywają się tam festiwale folkowe, podczas których kobiety ubrane są w tradycyjne stroje i tańczą do muzyki folkowej, a mężczyźni grają w gry na trawie.
Albania

fot: tripadvisor.com11. Fascynująca historia Albańczyków

Skomplikowaną, pełną wojen historię Albańczyków i wiele interesujących faktów na temat Albanii można poznać w Bunk’Art, muzeum znajdującym się w podziemnym bunkrze, który został wybudowany przez komunistycznych polityków, którzy obawiali się wojny nuklearnej w latach 70. XX wieku. W Albanii znajduje się 168 000 bunkrów, które nigdy nie zostały wykorzystane zgodnie z przeznaczeniem.

Bunkry w Albanii

fot: yomadic.com12. Gjirokastra – zabytkowe miasto

Wróć na główną drogę znad źródła Syri i Kaltër i wsiądź do autobusu miejskiego by kontynuować podróż do Gjirokastra. Jest to zabytkowe miasto z Listy Światowego Dziedzictwa UNESCO i znajduje się w nim wiele budynków z czasów osmańskich. Można tam spędzić miłe popołudnie odkrywając miejscową kulturę podczas zwiedzania 500 zabytkowych domów. Największym z nich jest Zekate XVII- wieczny dom z odrestaurowanymi pokojami, pełnymi rodzinnych pamiątek, obrazów, oryginalnych mebli i ręcznie rzeźbionych wykończeń.

Gjirokastra – zabytkowe miasto

fot: http://albania.al

XIII-wieczna cytadela wznosząca się nad starym miastem, jest drugą co do wielkości na Bałkanach. Spacerując wzdłuż starożytnych murów zamku można podziwiać panoramę Gijrokastra i przekonać się, dlaczego nazywany jest Miastem Kamienia.

Gjirokastra – zamek

fot: http://albania.al13. Niesamowite południowe góry w Delvinie

Albania może się poszczycić naprawdę spektakularnymi górskimi szlakami. Południowe łańcuchy górskie w okolicy Sarandy są jednymi z najlepszych miejsc do wędrówek. Jeżeli nie chcesz wędrować zupełnie sam, Qendra Shen Maria jest organizacją non-profit, która aranżuje piesze wyprawy, które często zatrzymują się w zacisznych klasztorach i starożytnych zamkach.

Albania - góry

fot: http://albania.al14. Urocze albańskie hostele

W Albanii jest wiele naprawdę świetnych hosteli, w których zostaniesz rozpieszczony niesamowitymi widokami, pysznym domowym jedzeniem i przyjaznymi ludźmi. A najlepsze jest to, że cena za łóżko zaczyna się od 15zł!

hostele w Albanii

fot: booking.comZobacz też: 15 powodów, dla których warto odwiedzić Szwajcarię

15 powodów by odwiedzić Szwajcarię


za hostelworld

Skomentuj