100 wycieczek, na które każdy powinien pojechać, według światowych ekspertów od podróży. - Zalajkowane.pl - ciekawostki, newsy, video i wiele więcej!
Nowe!

100 wycieczek, na które każdy powinien pojechać, według światowych ekspertów od podróży.

1 / 5

Niezależnie od tego, jak wiele krajów się odwiedziło zawsze znajdzie się coś nowego do odkrycia. Lecz przy tak wielu kulturach, krajach i krajobrazach do odkrycia ciężko wybrać, gdzie lepiej wyruszyć. Brytyjski Business Insider zapytał 20 najpopularniejszych podróżniczych blogerów, pisarzy i edytorów o 5 ulubionych miejsc, które odwiedzili, albo takich, które najbardziej chcieli by odwiedzić. Opierając się na ich opiniach stworzyli listę miejsc na świecie, które każdy powinien zobaczyć podczas swojego życia. Od nikomu nieznanych, ukrytych miejsc po wszystkim znane, ale nadal oszałamiające, oto lista 100 lokacji i powodów, dla których każdy powinien je odwiedzić.


1. Zobacz górskie goryle w Parku Narodowym Wirunga w Demokratycznej Republice Konga.
India Dowley, edytorka Suitcase Magazine powiedziała, że to najlepsze miejsce, żeby zobaczyć goryla górskiego w jego naturalnym środowisku.
„Wejdźcie pod górę 3,470 metrów na szczyt Nyiragongo, czynnego wulkanu, którego ostatnia erupcja miała miejsce w 2002 roku i spędźcie noc w schronisku z widokiem na największe na świecie jezioro lawowe.”

Największe jezioro lawowe na świecie znajdujące się we wnętrzu krateru wulkanu Nyiragongo

fot: imgur.com/uyibZxv
2. Odwiedź tradycyjne wioski rybackie na Lofotach w Norwegii.
„Ten norweski archipelag znany jest ze spektakularnych szczytów i ciemnego, szklistego morza. Wśród tradycyjnych wiosek rybackich jak Hennigsvaer, nietrudno wyobrazić sobie czasy, kiedy Wikingowie rządzili północnymi morzami.”
tradycyjne wioski rybackie na Lofotach w Norwegii

fot: Shutterstock/Felix Lipov
3. Udawaj, że jesteś na bezludnej wyspie, na Motu Tiapaa na Maupiti.
„Nigdzie nie poczujesz się jak na bezludnej wyspie, tak bardzo jak na tej wysepce na Południowym Pacyfiku. Jest tam jednocześnie dziko i spokojnie, czarna skała wulkaniczna spotyka plaże o białym piasku, a pomiędzy czerwcem a październikiem można z niej zaobserwować humbaki w ich corocznej pielgrzymce z Antarktydy.”
Motu Tiapaa na Maupiti

fot: Facebook/Clem & Agathe Over The World
4. Odkryj krajobrazy rodem ze sci-fi w Tureckiej Kapadocji.
„Erupcje wulkanów sprzed niemal 4 milionów lat uformowały krajobraz usiany tufowymi formami, które wyglądają jak żywcem wyjęte z Gwiezdnych Wojen. Kapadocja ze swoimi podziemnym, skalnym miastem stała się w ostatnich latach atrakcją turystyczną.”
Kapadocja

fot: Flickr/someone10x
5. Rozbij obóz w górach Kaukazu, w Gruzji.
„Kazbegi to małe miasteczko w Kaukaskich górach jest jednym z najpiękniejszych miejsc, jakie miałam okazję odwiedzić. Mieszkańcy stolicy przyjeżdżają tutaj latem, by rozbić obóz wśród dzikich koni na bujnych górskich trawach z oszałamiającym widokiem na wodospady i górskie szczyty.”
Kazbegi, Gruzja

fot: Flickr/Levan Gokadze
6. Zrelaksuj się w Levi, w Finlandii.
James Asquith, który jest najmłodszą osobą, której udało się odwiedzić wszystkie kraje na świecie, wybrał swoje ulubione miejsca.

„Ułożone ponad 100 mil od koła podbiegunowego, jest naprawdę zimnym miejscem. Kiedy tam byłem temperatura spadła poniżej -34 stopni Celsjusza, ale kiedy przyzwyczaisz się już do zapierającego dech w piersi zimna, możesz robić tam ciekawe rzeczy, jak jeżdżenie na skuterach śnieżnych, albo ślizganie się po lodzie na gokartach. Nie zapomnij też odwiedzić Lodowy Hotel.”

Levi, w Finlandii

lodowy hotel (fot: Flickr/bjaglin)
7. Śpij pod gwiazdami na Tuvalu.
„Ta polinezyjska wyspa jest jednym z najmniejszych krajów na świecie. Tylko dwa loty tygodniowo są stamtąd odprawiane. Po ich odlocie pas startowy staje się gigantycznym noclegowiskiem pod chmurką. Wydaje się jakby cała populacja kraju ściągała tam swoje materace, żeby spać pod gwiaździstym niebem, owiewani lekką, chłodną bryzą.”
Tuvalu

fot: Stefan Lins – Flickr.com (za wikipedia CC BY-SA 2.0)
8. Doświadcz nocnego życia w stolicy Ghany, Akrze.
„Ghańczycy w Akrze są bardzo przyjaźni. Tętniąca życiem populacja młodych ludzi ukazuje to, co w Afryce najfajniejsze, a bary otaczające baseny, gdzie kelnerzy podają drinki jeżdżąc na rolkach sprawiają, że jest to ciągle ewoluujące miasto.”
Ghana

Shutterstock/anton_ivanov
9. Obejrzyj najsłynniejszy wschód słońca na Kiribati.
„Kiribati ma najbardziej wysunięte na wschód wyspy na świecie, więc jeżeli poszczęści ci się i znajdziesz się na jednej ze wschodnich plaży o świcie, będziesz jedną z pierwszych osób na świecie, która zobaczy tego dnia słońce.”
wschód słońca na Kiribati

fot: businessinsider.com
10. Przenieś się do Babilonu w Samarkandzie, w Uzbekistanie.
“To stare niczym Babilon, piękne miasto, znajdujące się na Jedwabnym Szlaku przetrwało wiele największych historycznych przewrotów, wliczając w to Aleksandra Wielkiego i arabskie podboje.”
Nekropolia Shahi Zinda

Nekropolia Shahi Zinda (fot: Flickr/Mr Hicks46)
11. Zajrzyj do Jackson Hole w stanie Wyoming, w USA.
Daniel Houghton, CEO Lonely Planet, powiedział: „Niesamowity śnieg, piękne widoki, Jackson jest rajem dla narciarzy. Znajdują się tu jedne z najtrudniejszych, ale jednocześnie najbardziej satysfakcjonujących tras.”
Jackson Hole, Wyoming, USA

fot: Daniel Houghton
12. Surfuj w Point Roadknight, w australijskim Melbourne.
„Zakochałem się w surferskich plażach południowego Melbourne. Bells Beach i Point Roadknight oferują emocjonujące i piękne miejsca, w których można złapać kilka fal.”
Anglesea, Australia

fot: bussinessinsider.com (Alberto Loyo)
13. Odkryj awangardową ulicę Londynu.
Londyński unikalny charakter antycznych pubów, awangardowa sztuka uliczna, eklektyczne jedzenie z każdego zakątka świata i oczywiście sami Londyńczycy sprawiają, że nie ma drugiego takiego miejsca na świecie. Hampstead Heath jest pięknym miejscem, w którym można doświadczyć rozmiarów tego miasta.”
Hampstead Heath

Camden Market (fot: businessinsider.com)
14. Poznaj Hawaje.
„Hawaje to jedyny stan w Ameryce, w którym nie byłem. Muszę się tam wkrótce wybrać. To wręcz śmieszne, że jako surfer nigdy tam nie dotarłem.”
Hawaje - raj dla surferów

Flickr/Prayitno
15. Zainspiruj się starożytną świątynią Angkor Wat w Kambodży.
“Lonely Planet określiło Angkor Wat numerem jeden wśród miejsc, które trzeba odwiedzić. Oglądanie wschodu słońca nad świątynnymi zabudowaniami, które opanowały korzenie drzew jest widokiem, który każdy podróżnik powinien mieć na szczycie swojej listy.”
świątynia Angkor Wat w Kambodży

świątynia Angkor Wat w Kambodży (fot: Getty Images/Ian Walton)
16. Objedź samochodem Luizjanę.
Jako właścicielka Inside The Travel Lab, dziennikarka i pisarka podróżnicza, Abi King wie co nieco o celach podróży. O swoim pierwszym wyborze powiedziała: „Aligatory, kasza kukurydziana i gumbo. Uwielbiałam słynną południową gościnność, wypełnione jazzem życie w Nowym Orleanie i ciszę nad pięknymi miejscami jak kreolski szlak natury”.
Luizjana

fot: Flickr/finchlake2000
17. Zbuduj igloo na festiwalu Kamakura w Yokote, w Japonii.
„Przybądź do Yokote w odpowiednim czasie co roku, a zobaczysz igloo wyskakujące na ulicach jak grzyby w ciemności. Ponad 260 mil od Tokio, cała wioska łączy się w tym nocnym festiwalu, a dzieci roznoszą wszystkim gorące sake.”
Kamakura festiwal

fot: Flickr/Ronin Dave
18. Niech Tsingy Rouge na Madagaskarze odbierze ci mowę.
„Opisanie ich jako naturalnych kamiennych formacji nie oddaje im sprawiedliwości – rzeki piasku, które lśnią u ich podnóży, niebieskie niebo widoczne nad nimi, same skały, rdzawe krągłości układające się jak koncertyna. To jest nie do opisania.”
Madagaskar

fot: Flickr/Johan Siegers
19. Zapal świeczkę podczas Birgufestu na Malcie.
Piękno Birgufestu leży w jego prostocie: świeczki zapalone wzdłuż całego miasta stwarzają błyszczącą iluzję. Oczywiście brukowane, wąskie uliczki i murowane ściany miasta Birgu wyglądają olśniewająco przez cały dzień, ale to jest coś jak nie z tego świata.”
BIRGUFEST Malta

fot:
20. Przejedź się w powietrzu chmurnych lasów Ekwadoru.
Z ziemi ciężko dostrzec niebo, z nieba nikt nie widzi ziemi, ale gdzieś pomiędzy, pod baldachimem drzew odwiedzający Mashpi Lodge mogą przejechać się w powietrzu, w pełni zanurzeni w imponującej, szmaragdowej piękności jaka znajduje się pod wierzchołkami drzew.”
Ekwador

fot: Facebook/Mashpi Lodge

Skomentuj