100 wycieczek, na które każdy powinien pojechać, według światowych ekspertów od podróży. - Zalajkowane.pl
Nowe!

100 wycieczek, na które każdy powinien pojechać, według światowych ekspertów od podróży.

Niezależnie od tego, jak wiele krajów się odwiedziło zawsze znajdzie się coś nowego do odkrycia. Lecz przy tak wielu kulturach, krajach i krajobrazach do odkrycia ciężko wybrać, gdzie lepiej wyruszyć. Brytyjski Business Insider zapytał 20 najpopularniejszych podróżniczych blogerów, pisarzy i edytorów o 5 ulubionych miejsc, które odwiedzili, albo takich, które najbardziej chcieli by odwiedzić. Opierając się na ich opiniach stworzyli listę miejsc na świecie, które każdy powinien zobaczyć podczas swojego życia. Od nikomu nieznanych, ukrytych miejsc po wszystkim znane, ale nadal oszałamiające, oto lista 100 lokacji i powodów, dla których każdy powinien je odwiedzić.


1. Zobacz górskie goryle w Parku Narodowym Wirunga w Demokratycznej Republice Konga.
India Dowley, edytorka Suitcase Magazine powiedziała, że to najlepsze miejsce, żeby zobaczyć goryla górskiego w jego naturalnym środowisku.
„Wejdźcie pod górę 3,470 metrów na szczyt Nyiragongo, czynnego wulkanu, którego ostatnia erupcja miała miejsce w 2002 roku i spędźcie noc w schronisku z widokiem na największe na świecie jezioro lawowe.”

Największe jezioro lawowe na świecie znajdujące się we wnętrzu krateru wulkanu Nyiragongo

fot: imgur.com/uyibZxv
2. Odwiedź tradycyjne wioski rybackie na Lofotach w Norwegii.
„Ten norweski archipelag znany jest ze spektakularnych szczytów i ciemnego, szklistego morza. Wśród tradycyjnych wiosek rybackich jak Hennigsvaer, nietrudno wyobrazić sobie czasy, kiedy Wikingowie rządzili północnymi morzami.”
tradycyjne wioski rybackie na Lofotach w Norwegii

fot: Shutterstock/Felix Lipov
3. Udawaj, że jesteś na bezludnej wyspie, na Motu Tiapaa na Maupiti.
„Nigdzie nie poczujesz się jak na bezludnej wyspie, tak bardzo jak na tej wysepce na Południowym Pacyfiku. Jest tam jednocześnie dziko i spokojnie, czarna skała wulkaniczna spotyka plaże o białym piasku, a pomiędzy czerwcem a październikiem można z niej zaobserwować humbaki w ich corocznej pielgrzymce z Antarktydy.”
Motu Tiapaa na Maupiti

fot: Facebook/Clem & Agathe Over The World
4. Odkryj krajobrazy rodem ze sci-fi w Tureckiej Kapadocji.
„Erupcje wulkanów sprzed niemal 4 milionów lat uformowały krajobraz usiany tufowymi formami, które wyglądają jak żywcem wyjęte z Gwiezdnych Wojen. Kapadocja ze swoimi podziemnym, skalnym miastem stała się w ostatnich latach atrakcją turystyczną.”
Kapadocja

fot: Flickr/someone10x
5. Rozbij obóz w górach Kaukazu, w Gruzji.
„Kazbegi to małe miasteczko w Kaukaskich górach jest jednym z najpiękniejszych miejsc, jakie miałam okazję odwiedzić. Mieszkańcy stolicy przyjeżdżają tutaj latem, by rozbić obóz wśród dzikich koni na bujnych górskich trawach z oszałamiającym widokiem na wodospady i górskie szczyty.”
Kazbegi, Gruzja

fot: Flickr/Levan Gokadze
6. Zrelaksuj się w Levi, w Finlandii.
James Asquith, który jest najmłodszą osobą, której udało się odwiedzić wszystkie kraje na świecie, wybrał swoje ulubione miejsca.

„Ułożone ponad 100 mil od koła podbiegunowego, jest naprawdę zimnym miejscem. Kiedy tam byłem temperatura spadła poniżej -34 stopni Celsjusza, ale kiedy przyzwyczaisz się już do zapierającego dech w piersi zimna, możesz robić tam ciekawe rzeczy, jak jeżdżenie na skuterach śnieżnych, albo ślizganie się po lodzie na gokartach. Nie zapomnij też odwiedzić Lodowy Hotel.”

Levi, w Finlandii

lodowy hotel (fot: Flickr/bjaglin)
7. Śpij pod gwiazdami na Tuvalu.
„Ta polinezyjska wyspa jest jednym z najmniejszych krajów na świecie. Tylko dwa loty tygodniowo są stamtąd odprawiane. Po ich odlocie pas startowy staje się gigantycznym noclegowiskiem pod chmurką. Wydaje się jakby cała populacja kraju ściągała tam swoje materace, żeby spać pod gwiaździstym niebem, owiewani lekką, chłodną bryzą.”
Tuvalu

fot: Stefan Lins – Flickr.com (za wikipedia CC BY-SA 2.0)
8. Doświadcz nocnego życia w stolicy Ghany, Akrze.
„Ghańczycy w Akrze są bardzo przyjaźni. Tętniąca życiem populacja młodych ludzi ukazuje to, co w Afryce najfajniejsze, a bary otaczające baseny, gdzie kelnerzy podają drinki jeżdżąc na rolkach sprawiają, że jest to ciągle ewoluujące miasto.”
Ghana

Shutterstock/anton_ivanov
9. Obejrzyj najsłynniejszy wschód słońca na Kiribati.
„Kiribati ma najbardziej wysunięte na wschód wyspy na świecie, więc jeżeli poszczęści ci się i znajdziesz się na jednej ze wschodnich plaży o świcie, będziesz jedną z pierwszych osób na świecie, która zobaczy tego dnia słońce.”
wschód słońca na Kiribati

fot: businessinsider.com
10. Przenieś się do Babilonu w Samarkandzie, w Uzbekistanie.
„To stare niczym Babilon, piękne miasto, znajdujące się na Jedwabnym Szlaku przetrwało wiele największych historycznych przewrotów, wliczając w to Aleksandra Wielkiego i arabskie podboje.”
Nekropolia Shahi Zinda

Nekropolia Shahi Zinda (fot: Flickr/Mr Hicks46)
11. Zajrzyj do Jackson Hole w stanie Wyoming, w USA.
Daniel Houghton, CEO Lonely Planet, powiedział: „Niesamowity śnieg, piękne widoki, Jackson jest rajem dla narciarzy. Znajdują się tu jedne z najtrudniejszych, ale jednocześnie najbardziej satysfakcjonujących tras.”
Jackson Hole, Wyoming, USA

fot: Daniel Houghton
12. Surfuj w Point Roadknight, w australijskim Melbourne.
„Zakochałem się w surferskich plażach południowego Melbourne. Bells Beach i Point Roadknight oferują emocjonujące i piękne miejsca, w których można złapać kilka fal.”
Anglesea, Australia

fot: bussinessinsider.com (Alberto Loyo)
13. Odkryj awangardową ulicę Londynu.
Londyński unikalny charakter antycznych pubów, awangardowa sztuka uliczna, eklektyczne jedzenie z każdego zakątka świata i oczywiście sami Londyńczycy sprawiają, że nie ma drugiego takiego miejsca na świecie. Hampstead Heath jest pięknym miejscem, w którym można doświadczyć rozmiarów tego miasta.”
Hampstead Heath

Camden Market (fot: businessinsider.com)
14. Poznaj Hawaje.
„Hawaje to jedyny stan w Ameryce, w którym nie byłem. Muszę się tam wkrótce wybrać. To wręcz śmieszne, że jako surfer nigdy tam nie dotarłem.”
Hawaje - raj dla surferów

Flickr/Prayitno
15. Zainspiruj się starożytną świątynią Angkor Wat w Kambodży.
„Lonely Planet określiło Angkor Wat numerem jeden wśród miejsc, które trzeba odwiedzić. Oglądanie wschodu słońca nad świątynnymi zabudowaniami, które opanowały korzenie drzew jest widokiem, który każdy podróżnik powinien mieć na szczycie swojej listy.”
świątynia Angkor Wat w Kambodży

świątynia Angkor Wat w Kambodży (fot: Getty Images/Ian Walton)
16. Objedź samochodem Luizjanę.
Jako właścicielka Inside The Travel Lab, dziennikarka i pisarka podróżnicza, Abi King wie co nieco o celach podróży. O swoim pierwszym wyborze powiedziała: „Aligatory, kasza kukurydziana i gumbo. Uwielbiałam słynną południową gościnność, wypełnione jazzem życie w Nowym Orleanie i ciszę nad pięknymi miejscami jak kreolski szlak natury”.
Luizjana

fot: Flickr/finchlake2000
17. Zbuduj igloo na festiwalu Kamakura w Yokote, w Japonii.
„Przybądź do Yokote w odpowiednim czasie co roku, a zobaczysz igloo wyskakujące na ulicach jak grzyby w ciemności. Ponad 260 mil od Tokio, cała wioska łączy się w tym nocnym festiwalu, a dzieci roznoszą wszystkim gorące sake.”
Kamakura festiwal

fot: Flickr/Ronin Dave
18. Niech Tsingy Rouge na Madagaskarze odbierze ci mowę.
„Opisanie ich jako naturalnych kamiennych formacji nie oddaje im sprawiedliwości – rzeki piasku, które lśnią u ich podnóży, niebieskie niebo widoczne nad nimi, same skały, rdzawe krągłości układające się jak koncertyna. To jest nie do opisania.”
Madagaskar

fot: Flickr/Johan Siegers
19. Zapal świeczkę podczas Birgufestu na Malcie.
Piękno Birgufestu leży w jego prostocie: świeczki zapalone wzdłuż całego miasta stwarzają błyszczącą iluzję. Oczywiście brukowane, wąskie uliczki i murowane ściany miasta Birgu wyglądają olśniewająco przez cały dzień, ale to jest coś jak nie z tego świata.”
BIRGUFEST Malta

fot:
20. Przejedź się w powietrzu chmurnych lasów Ekwadoru.
Z ziemi ciężko dostrzec niebo, z nieba nikt nie widzi ziemi, ale gdzieś pomiędzy, pod baldachimem drzew odwiedzający Mashpi Lodge mogą przejechać się w powietrzu, w pełni zanurzeni w imponującej, szmaragdowej piękności jaka znajduje się pod wierzchołkami drzew.”
Ekwador

fot: Facebook/Mashpi Lodge

21. Podejmij wyzwanie najtrudniejszego brytyjskiego szlaku na Cape Wrath w Szkocji.
Alex Roddie, współedytor Sidetracked Magazine, powiedział nam: „Szlak Cape Wrath – brytyjski najtrudniejszy długodystansowy pieszy szlak – jest używany przez Ministerstwo Obrony jako strefa treningowa i można dostać się tam tylko pieszo lub promem, co sprawia, że jest to nietuzinkowe miejsce do odwiedzenia.”

Cape Wrath Szkocja

fot: Flickr/Jakub Solovsky
22. Dosięgnij norweskich szczytów zatrzymując się w chatce Gjendesheim.
„Park Narodowy Jotunheimen zawiera najwyższe oblodzone, norweskie szczyty. Na skraju dziczy chatka Norweskiego Stowarzyszenia Trekkingowego – Gjendesheim jest komfortową bazą, z której można wyruszyć by odkrywać góry, albo pływać kajakiem po wspaniałym, jeziorze Gjende.”
Gjendesheim

fot: Alex Roddie
23. Wypraw się w Alpy, zatrzymując po drodze w Arolli, w Szwajcarii.
„Ta wysokogórska wioska w szwajcarskich Alpach jest cichszą alternatywą od mini-metropolii niedalekiego Zermattu, a jest otoczona jednymi z najlepszych alpejskich szczytów.”
Alpy

fot: Alex Roddie
24. Przemierz z plecakiem subarktyczny płaskowyż Lairig Ghru w Szkocji.
Znajdujący się w Caingorm jeden z najwyższych i najbardziej oddalonych górskich obszarów – raj dla rzadkich roślin i zwierząt i Mekka dla ludzi kochających góry. Typowa wielodniowa trasa prowadzi z Braemar do Aviemore przez ten wąwóz, który każdy Szkot lubiący podróże z plecakiem powinien zaliczyć.”
Lairig Ghru w Szkocji

fot: Alex Roddie
25. Zatrzymaj się w hotelu Loch Ossian, w Szkocji.
Ten ekologiczny hostel ma 85-letnią historię i jest zlokalizowany na najbardziej oddalonym skraju obszary Ben Alder w Highlandach. Panele słoneczne i wydobywana na miejscu woda zapewniają gorące prysznice i prąd.”
Loch Ossian Hostel

fot: Flickr/Shlaeger
26. Nurkuj na archipelagu Bazaruto w Mozambiku.
Kiersten Rich, właścicielka bloga podróżniczego i konta na instagramie The Blonde Abroad, powiedziała: „Umieszczony w chronionym Parku Narodowym Bazaruto, archipelag Bazaruto jest jednym z najlepszych miejsc, w jakich miałam okazję nurkować i jest jednym z najbardziej pamiętnych i naturalnie pięknych miejsc, które odwiedziłam.”
Bazaruto Island

fot:
27. Zjednocz się ze zwierzętami na Wyspach Galapagos.
„Nigdzie indziej nie spotkałam się z tak śmiałymi i ciekawskimi zwierzętami. Park Narodowy Galapagos spędził niesamowite środki aby zapewnić ochronę wszystkiego, co się w nim znajduje, dzięki czemu możemy oglądać ptaki, gady i wodne stworzenia w ilościach jak nigdzie indziej.”
Wyspy Galapagos

fot:
28. Odkryj mniej znane wyspy Polinezji Francuskiej.
„Zamiast dołączać do większości ludzi, która wyrusza na Bora Bora, odwiedź plantacje wanilii na wyspie Taha, tropikalną błękitną lagunę na Ranigoira i lawowe korytarze oraz sekretne wodospady na Tahiti.”
Polinezja Francuska

fot: businessinsider.com
29. Przejedź drogami Namibii.
„Namibia jest jednym z najrzadziej zagęszczonych miejsc na świecie, co oznacza długie trasy niezakłóconej niczym natury.”
Namibia

fot: businessinsider.com
30. Doświadcz magii oraz jedzenia i wina w RPA.
„Od małego-wielkiego miasta Cape Town po przepyszne jedzenie i wino z winiarni Stellenbosch – każdy powinien tego doświadczyć.”
RPA

fot: Flickr/Dave Bezaire
31. Zanurz się w rosyjskiej kulturze w Moskwie.
Menager Airbnb na Północną Europę, James McClure powiedział nam o Moskwie: „Uwielbiam ten miks historii, sztuki i architektury – wszystko od 17wiecznych domów po wielkie sowieckie bloki – wymieszane z energią tego wielkiego i dynamicznego miasta. Przy następnych odwiedzinach spróbuję Airbnb’s Local Georgian Food Experience, z którym można odkryć przysmaki gruzińskiej kuchni, którą można odkryć na moskiewskich rynkach.”
Moskwa

fot: Flickr/Danila Matveev
32. Poznaj różne strony miasta Ho Chi Minh w Wietnamie.
„Mieszkając w Singapurze co miesiąc podróżowałem do Ho Chi Mihn. To miasto, które nagradza powracających podróżników, którzy poznali lokalnych ludzi. Różnorodność wśród dzielnic jest naprawdę wyraźna, są tu wąskie uliczki otoczone straganami handlarzy, rzeka i wspaniałe jedzenie oraz nocne życie.”
Ho Chi Minh w Wietnamie

fot: Flickr/Aleksandr Zykov
33. Wypij kawę w Sydney, w Australii.
„Niezależnie czy wybierasz się na poranny surfing na plaży Bronte, czy pijesz prawdopodobnie najlepszą kawę na świecie, Syndey jest niesamowitym miastem z dostępem do atrakcji sportowych i parków narodowych w okolicy. Mógłbym zachwalać je godzinami.”
Bronte beach, Sydney

fot: Flickr/Eddy Milfort
34. Zostań w domu nad jeziorem Toba w Indonezji.
„Jezioro Toba jest największe w południowo-wschodniej Azji, z wyspą pośrodku większą niż Singapur. Możesz leniuchować w jeziorze na dętkach z ciężarówek, jeździć rowerem wokół wyspy i zatrzymać się w jednym z tradycyjnych domów. Nie ma nic lepszego.”
Jezioro Toba

fot: Flickr/Ken Marshall
35. Imprezuj z najlepszymi na karnawale w Rio.
„Co dziwne, nigdy tam nie byłem i wiem, że może to stereotypowe, ale chciałbym kiedyś doświadczyć karnawału w Rio.”
Karnawał w Rio

fot: Flickr/NateClicks
36. Nurkuj na wyspach Raja Ampat w Indonezji.
Melissa Hie, blogerka kulinarna i podróżnicza, która prowadzi Girl Eat World, powiedziała: „Miejsca do nurkowania tutaj są nieskazitelne, kolorowe i bogate w podwodne życie. Widziałam tam wszystko począwszy od stworzeń ogromnych jak rekiny i diabły morskie po maleńkie, jak koniki morskie i ślimaki.”
Raja Ampat nurkowanie

fot: Flickr/Ratha Grimes
37. Odwiedź japońskie Kumamoto po trzęsieniu ziemi.
„Kumamoto ucierpiało przez serię silnych trzęsień ziemi w 2016 roku, które zostawiły miasto bez wody i zniszczyło cenny zamek. Odwiedziłam miejsce kilka miesięcy po tych wydarzeniach, ale nie powstrzymało mnie to od wynajęcia samochodu i eksplorowania pięknych gór otaczających ten region.”
Kumamoto Japonia

fot: Flickr/Toomore Chiang
38. Przemierz różowe góry Petry w Jordanii.
„Petra jest znana ze swojego starożytnego, różowego miasta. Wszystko tutaj jest różowe poprzez kolor skał, z których zostało wykute.”
góry Petra

fot: Flickr/Konrad Summers
39. Skosztuj historii i wędzonej czekolady w ukraińskim Lwowie.
Lwów jest historycznym centrum Ukrainy i można tu wiele zobaczyć i się dowiedzieć. Oczywiście fakt, że mają tutaj najlepszą czekoladę na świecie w niczym nie przeszkadza.”
Lwów

fot: Flickr/Juanedc
40. Nurkuj na cichym północnym Bali.
Srin Madipalli, CEO i współzałożyciel podróżniczej strony Accomable, która specjalizuje się w podróżach dla niepełnosprawnych, powiedział: „Przed Accomable pracowałem jako prawnik i wziąłem pół roku wolnego, żeby podróżować, jedną z najbardziej ekscytujących rzeczy, jakie miałem okazję robić, było nurkowanie na Bali.”

„Mam SMA (rdzeniowy zanik mięśni), co znaczy, że mam bardzo mało siły mięśni i potrzebuję wspomaganego mechanicznie wózka, żeby się przemieszczać. Przy pomocy z jednego z najlepszych ośrodków na Bali mogłem nurkować w cichszych, bardziej odludnych częściach wyspy. W celu znalezienia najlepszych miejsc pojechaliśmy na północny wschód Bali do Tulamben, malej wioski rybackiej, która słynie z niezwykłych czarnych, kamiennych plaży, pokrytych bujną zielenią wulkanów i niesamowitego życia podwodnego.”

Bali nurkowanie

fot: businessinsider.com

41. Zobacz Wielką piątkę Afryki – czarne nosorożce, lwy, słonie afrykańskie, bawoły i lamparty na safari w Afryce Południowej.
„Budzenie się przed świtem wśród śmiechu hien a następnie wyruszanie do buszu, żeby zobaczyć rodziny słoni, dumne lwy i okazjonalnie nieuchwytnego lamparta w pierwszych promieniach słońcach, to przeżycie nie do porównania. Jest też czymś, co warto przeżyć w grupie znajomych.”

Wielka piątka Afryki

fot: Flickr/Joe Turco
42. Zabłądź w uliczkach hiszpańskiej Barcelonety.
„La Barceloneta (dzielnica Barcelony) raczej nie znajduje się na szlaku turystycznym, ale pokochałem to miejsce. Miasto z całą swoja architekturą i atmosferycznymi pasażami jest doskonale dostępne. Kiedy większość turystów ustawia się w kolejce do Gothic Quarter ja zawsze kieruję się do Barcelonety, małych, pokrętnych uliczek zaraz za miejską plażą, która ma najlepsze bary z tapas i piwem.”
La Barceloneta

fot: barcelona.com
43. Weź udział w degustacji whisky w Mechelen, w Belgii.
„Z Accomable mam możliwość odkrywać niecodzienne miejsca dla naszych klientów. Jednym z moich ulubionych było Mechelen na północy Belgii, ze swoimi imponującymi katedrami i kolorowymi domami. Jak to w Belgii, oczywiście mają świetne piwo, ale ten rejon znany jest też z destylarni whisky.”
Degustacja Whisky

fot: Flickr/Bert Heymans
44. Przeleć się nad angielskim Wiltshire i poczuj jak w „Top Gun”.
„Zawsze twierdziłem, że nie musisz podróżować daleko, żeby zrobić coś ekscytującego. Kilka lat temu udowodniłem to siedząc w kokpicie Shadow Glidera, krążąc nad wsiami Wiltshire.”
lot samolotem

fot: Flickr/-5m
45. Odkryj lokalne miejsca w Bamiyan, w Afganistanie.
Sebaastian Rijntjes, współzałożyciel bloga podróżniczego Lost With Purpose, powiedział nam, że w Bamiyan można zobaczyć: „niszczejące postoje karawan Szlaku Jedwabnego i wnoszące się twierdze wysoko w górach Hindukuszu i setki buddyjskich jaskiń w otaczających klifach z piaskowca. Nie trzeba martwić się o tłumy turystów – w końcu to Afganistan.”
Afganistan

fot: https://www.lostwithpurpose.com/
46. Zobacz na własne oczy piętrzące się domy w irańskim Palangan.
„Miejscowi żartują, że dach jednego jest ogródkiem drugiego, w tych stopniowych wioskach Iranu. Wybierz się do Palangan, żeby zobaczyć, jak prawdziwe są te słowa.”
Palangan, Iran

fot: https://www.lostwithpurpose.com/
47. Zawędruj do Mechuki, najlepiej strzeżonego sekretu Indii.
„Reklamowane jako „ostatnia Shangri-La”, buddyjskie miasto w indyjskim Arunachal Pradesh, leży nisko wśród zielonej doliny otoczonej ośnieżonymi szczytami. Widoki powinny przyciągnąć rzesze ludzi, ale jest to jeden z najrzadziej odwiedzanych stanów w Indiach.”
buddyjskie miasto

fot: https://www.lostwithpurpose.com/
48. Najedz się na ulicach Lahore w Pakistanie.
„Stragany sprzedające kebaby i spienione lassi opierają się o majestatyczne budynki z ery Mogołów w starej części Lahore. Odwiedza je jednak niewielu turystów, chociaż na pewno zostaną ciepło przyjęci przez gościnnych Pendżabów.
Lahore, Pakistan

fot: https://www.lostwithpurpose.com/
49. Przemierz górskie szlaki i zatrzymaj się w jaskini mieszkalnej w Goris, w Armenii.
„Kapadocja zgarnia uznanie za skalne iglice, wzgórza i mieszkalne jaskinie, a w armeńskim Goris jest to wszystko, poza hordami.”
Armenia

fot: https://www.lostwithpurpose.com/
50. Wespnij się na tęczowe góry Peru.
Lloyd i Yaya z bloga podróżniczego Hand Luggage Only, mówią: „Chociaż jest to wymagająca wspinaczka (poprzez wysokość), to naprawdę warto było to zrobić, żeby zobaczyć chociaż część tej niesamowitej formacji górskiej.”
Tęczowe góry w Peru

fot: Flickr/travelbusy.com
51. Zanurz się w naturalnym pięknie Wysp Owczych
„To tylko godzinny lot ze Szkocji, ale po wylądowaniu czujesz się jak na drugim krańcu Świata. Wyobraź sobie piętrzące się wodospady, rozległe, polodowcowe krajobrazy i miejscową ludność, którą się niesamowicie poznaje.”
Wyspy Owcze

fot: Flickr/Stig Nygaard
52. Obserwuj dziką przyrodę w Parku Narodowym Chitwan, w Nepalu.
„Większość ludzi na myśl o Nepalu kojarzy tylko Himalaje, a ten kraj to dużo, dużo więcej. Skierujcie się do granicy południowej z Indiami i odkryjcie nietkniętą naturę Parku Narodowego Chitwan. Znajdziecie tam tygrysy, nosorożce i wiele zagrożonych gatunków, dla których ten region jest domem.”
Nepal

fot: Flickr/sunriseOdyssey
53. Zagłąb się w ukrytą stronę Madery.
„Może się to wydawać oczywistym wyborem dla podróżników z Wielkiej Brytanii, ale wejdźcie głębiej między góry i zagośćcie wśród wulkanicznych krajobrazów, które są około godziny drogi od Fuchnal, a poczujecie się jak na innej planecie.”
Madera

fot: Flickr/Andrei Dimofte
54. Odkryj koło podbiegunowe w Norwegii.
„Koło podbiegunowe jest bardzo specyficznym miejscem na podróż, szczególnie w okolicy Tromso w północnej Norwegii. Zapuśćcie się w tundrę, przejedźcie przez las na saniach zaprzężonych w psy i wskoczcie do lodowatego Oceanu Arktycznego.”
Norwegia

fot: Flickr/Guillaume Speurt
55. Odpręż się na Bozce w Turcji.
Gizem Toker, członek strony Passion Passport, powiedział: „Na Bozce czas płynie wolno i nostalgicznie. Nie trudno zrozumieć, czemu jest znana jako jedna z najbardziej relaksujących wysp w okolicy.
Bozca, Turcja

fot:
56. Przebrnij przez las deszczowy w Amazonii.
Studiujący za granicą korespondent Passion Passport, Avery Stolte, powiedział: „Byłem jedynie nic nieznaczącą plamką przy ogromie lasu deszczowego, który mnie otaczał. Jednak nigdy w życiu nie byłem częścią czegoś tak znaczącego.”
las deszczowy w Amazonii

fot: Avery Stolte
57. Przejedź się zdezelowanym autobusem przez Tunezję.
„Tunezja jest trudnym miejscem dla turystów, ale wartym wysiłków”, powiedział członek Passport Community, Zach Murphy. „Każda denerwująca trasa autobusowa prowadzi do wielkich ruin minionych cywilizacji, które tylko czekają na odkrycie.”
Tunezja

fot: Zach Murphy
58. Doświadcz gościnności mieszkańców Maskatu w Omanie.
„Przechadzając się ulicami, nie da się nie zauważyć różnorodności mieszkańców,” powiedział inny członek Passport Community, Dan Clarke. „Ze stale rosnącą międzynarodową społecznością, jedzeniem, sklepami i ubraniami zmieniającymi się z każdą ulicą. Jest to bardzo gościnna i przytulna stolica. Ludzie mają przyjacielskie, niewymuszone uśmiechy.”
Oman

fot: Flickr/Andrew Moore
59. Weź udział w zamaskowanym świętowaniu Karnawału w Wenecji.
„Wenecja nadal jest jedynym miejscem, w którym zamarłem w bezruchu bojąc się mrugnąć, żeby niczego nie przegapić,” powiedział Deb Fong z Passion Passport.
Karnawał w Wenecji

fot: businessinsider.com
60. Odwiedź parujące gejzery na Kamczatce.
Zamieszkujący w Moskwie fotograf, Murad Osmann, jest znany ze swojej serii zdjęć na Instagramie „Podążaj za mną”. Powiedział: „Kamczatka jest miejscem, gdzie wulkany drzemią przy Pacyfiku. Wybierz się na plażę Khalaktyrsky i spróbuj sił w surfingu, wypożycz łódź w Zatoce Awaczyńskiej i popłyń na Przylądek Kekurny by obejrzeć lwy morskie. Nie zapomnij oczywiście o pieszej wycieczce na wulkany.”
Kamczatka

fot: businessinsider.com

61. Świętuj Nowy Rok w świątyni Shwegugi Pagoda w Bagan, w Birmie.
„Kambodża i Birma są naszymi ulubionymi miejscami do świętowania Nowego Roku. Świątynia Shwegugi Pagoda ma jeden z najpiękniejszych na świecie krajobrazów.”

Birma

fot: Murad Osmann/followmeto
62 Zobacz na własne oczy kwitnące wiśnie w Tokio.
„Japonia nie jest po prostu krajem, to cały nowy wszechświat! Zwiedzający muszą oczywiście zobaczyć gwarne i kolorowe Elektryczne Miasto Akihabara, tak samo jak skrzyżowanie Shibuya i świątynię Senso-ji.”
Tokio

fot: Murad Osmann/muradosmann
63 Zwiedź „prawdziwą twarz” Xingping w Chinach.
„Ostatnio ponownie odwiedziliśmy Chiny – prawie nie spaliśmy, bo chcieliśmy zobaczyć wszystkie wyjątkowe, ukryte miejsca i złapać najlepsze światło, które pojawia się o świcie słońca. W niektórych miejscach nie działał nawet internet i telefon. Jednakże mieliśmy wspaniałego przewodnika, który pomógł nam ujrzeć „prawdziwą twarz” Chin.”
Chiny

fot: Nataly Osmann
64 Przenieś się w czasie kubańskiej Hawanie.
„Rzeczy, które widzisz na własne oczy są zupełnie inne od tych, które widzisz przez obiektyw aparatu – zatem Hawany trzeba doświadczyć, by ją zrozumieć, czy w ogóle w nią uwierzyć. Narodowe tańce, wąskie uliczki, stare samochody, kiedy doświadczamy tego na żywo miasto staje się magicznym mitem przeniesionym żywcem z lat 60. czy 70.”
Hawana

fot: Murad Osmann/muradosmann
65 Odkryj wiejską stronę Kuby w Vinales.
Tom McDermott, edytor sklepu online i dziennikarz Huckberry, powiedział: „Nie zapomnij zorganizować sobie jazdy konnej przez wzgórza otaczające plac miasta, żeby zobaczyć lokalne plantacje tytoniu, a jeżeli ci się poszczęści dadzą ci spróbować rumu i cygar.”
Kuba

fot: Instagram (Tom McDermott)
66 Zatańcz przy wieczornych ogniskach w Lijiang, w Chinach.
„Lijiang jest staroświeckim miastem ułożonym u podnóży gór. Przejdź się po brukowanych ulicach i zatrzymaj w Sakura Kim na drinka. Nie przegap ognisk i tańców, które mają miejsce w centrum miasta o zmierzchu i wejdź na ośnieżoną górę Jade Dragon.”
Chiny

fot: Flickr/Luca Casartelli
67 Przejdź się plażami po Quepos na Kostaryce.
„Jeżeli miałbyś zrobić tylko dwie rzeczy w Quepos upewnij się, że zarezerwujesz posiadłość przy plaży, żebyś mógł prosto z tarasu wyjść na piasek. Drugą rzeczą jest zamówienie Imperiala – piwo warzone na Kostaryce, które jest przysmakiem mieszkańców.”
Kostaryka

fot: Flickr/Peter Hook
68 Zobacz orły polujące wśród Ałtaju w Mongolii.
„Ałtaj jest jednym z niewielu miejsc, gdzie nadal niektóre wioski polują tradycyjnie z orłami. Spędzenie trochę czasu na nauce tego nieznanego rodzaju sokolnictwa jest na szczycie mojej listy.”
Mongolia

fot: Flickr/martin_vmorris
69 Obejrzyj ognie wydobywające się z „Wrót Piekieł” w Turkmenistanie.
„Potocznie znany jako „Wrota Piekieł” ten wielki krater w okolicy wsi Darvaza rzuca upiorne światło, które można zobaczyć z wielu mil. Jest wynikiem wypadku przy odwiercie przez Sowietów, który później podpalono i nie przestaje płonąć od 1971 roku.”
Wrota Piekieł w Turkmenistanie

fot: businessinsider.com
70 Popłyń na indonezyjski Pulau Lapang.
Stuart McDonalnd, współzałożyciel australijskiej firmy Travelfish, powiedział „Wynająłem łóż na Baranusa na dwugodzinną wycieczkę na niezamieszkałą wyspę Pulau Lapang. Po zaledwie kilku minutach na tych przejrzystych wodach zobaczyłem wielką płaszczkę, żółwia, ławicę tuńczyków, a to wszystko nad zdrową, pełną życia rafą koralową. W okolicy nie widziałem żadnego nurka.”
indonezyjski Pulau Lapang

fot: businessinsider.com
71 Zanurz się w czystych wodach Indonezji na Sumbie.
„Zapomniana, zaginiona i/lub ignorowana Sumba jest tak różnorodnym bogactwem kulturowym i krajobrazowym, że będziesz zastanawiać się, czemu nigdy o niej nie słyszałeś. Nie popełnij błędu zakładając, że to tylko wypasione kwatery i plaże – jest tam wiele więcej.”
Sumba, Indonezja

fot: businessinsider.com
72 Spróbuj ulicznego jedzenia w wietnamskim Hanoi.
„Ulicznego jedzenia w Hanoi jest tak wiele, że ciężko zdecydować od czego zacząć. Wspaniali przewodnicy są niezawodni, by wszystko poznać i napełnić brzuch.”
uliczne jedzenie w Hanoi

fot:
73 Przepłyń przez pętlę Tha Khaek na Laosie.
„Wieńcząc surowy krajobraz Laosa, główną atrakcją Tha Khaek jest oszałamiająca jaskinia Konglor. Wiatr hula przez kilometry solidnego piaskowca, a ty płyniesz przez lustrzane wody oświetlonym lampą sampanem. Zupełnie niezapomniane.”
Jaskinia Kong Lor w Laosie

fot: Facebook/Konglor Cave Tour
74 Przejdź przez podmokłe ścieżki kamiennego labiryntu Shwe Ba Taung w Birmie.
„Pół dnia drogi od Paganu leżu Shwe Ba tung. Początkowo był to płaski piaskowiec, ale wykuto w nim ręcznie głębokie, wąskie korytarze. Niektórzy nazywają je birmańską Petrą ale my sądzimy, że jest to bardziej wersja etiopskiej Lalibeli.”
Birma

fot: businessinsider.com
75 Przeleć się balonem nad rezerwatem przyrody w Tanzanii.
Bloger podróżniczy JohnnyJet, który został ostatnio nazwany przez Forbes’a jednym z 10 najbardziej wpływowych podróżników 2017 roku, powiedział: „Musisz wstać bardzo wcześnie, by być tam o wschodzie słońca, ale jest to tego warte. Przez pierwsze pięć minut zobaczyliśmy słonie, zebry, hipopotamy, impale, hieny i dwie lwice ze świeżą zdobyczą.”
Tanzania

fot: Wikimedia Commons/Harvey Barrison
76 Wybierz się na wyprawę w stylu Robinsona Cruzoe na Tapuaetai na Wyspach Cooka.
„Organizatorzy wycieczek podają pyszny lunch i zapraszają na zwiedzanie małej, niezamieszkałej wyspy. Umieścili tam nawet pocztę, gdzie można zakupić pocztówki i znaczki i dostać stempel bosej stopy do paszportu (nie wiem czy to legalne, więc odpuściłem).”
Wyspy Cooka

fot: Flickr/Islas para naufragar
77 Zatrzymaj się w designerskiej chatce w portugalskiej Comporcie.
Pauline Egge, dziennikarka, fotograf i właścicielka bloga Petite Passport, powiedziała: „Zatrzymujecie się w starych rybackich chatkach przekształconych przez jednego z najlepszych lizbońskich architektów w miejsce wypoczynkowe. Znajduje się to na odludziu i daje świetny widok na naturę i mnóstwo ptaków.”
Portugalia

fot: http://petitepassport.com/2014/10/cabanas-rio-comporta/
78 Odwiedź architektoniczne, awangardowe skupisko designerskich magazynów w Bangkoku.
„Duangrit Bunnang, jeden z najsłynniejszych tajlandzkich architektów przekształcił stare magazyny w bibliotekę, sklep, kawiarnię i dwie restauracje. Jedna z nich to „Never Endig Summer” gdzie możesz próbować nieco zmodernizowanej tajskiej kuchni.”
Bangkok

fot: http://petitepassport.com/2017/07/never-ending-summer-bangkok/
79 Zrób zakupy w Het Industriegebouw w holenderskim Rotterdamie.
„Rotterdam jest jednym z tych miast, o którym musisz się troche dowiedzieć, zanim tam dotrzesz, inaczej skończysz na jednej z głównych sklepowych ulic i umknie ci wiele miejsc. Jak na przykład Het Industriegebouw, powojenny budynek, w którym teraz znajduje się kilka restauracji, sklepów i znany architekt MVRFV. Odwiedź Groos jeżeli chcesz zakupić miejscowe towary i sztukę i wstąpdo By Jarmusch na całodzienne śniadanie.”
Rotterdam

fot: http://petitepassport.com/2017/08/by-jarmusch-rotterdam/
80 Spędź noc w olśniewającym B&B w belgijskim Knokke.
„Knokke jest eleganckim miastem nadmorskim w Belgii z wielką willą, która została przekształcona w oszałamiające B&B. To miejsce, do którego musisz się udać, jeżeli uwielbiasz kameralne B&B z mnóstwem designu i sztuki.”
Knokke, Belgia

fot: http://petitepassport.com/2016/07/bea-bb-knokke/

81 Zjedz coś w szklanych domach winiarskich w Kapsztadzie.
„Kapsztad warto odwiedzić w tym roku ze względu na Muzeum Zeitz, które zostanie otworzone we wrześniu. Jeżeli chcesz uciec z nabrzeża wybierz się na pyszny lunch do Babylonstore, winiarskiej posiadłości z kilkoma pokojami.”

Kapsztad

fot: Petite Passport
82 Zwiedź wyspy wyprawiając się na filipiński Palawan.
Nagradzany bloger kulinarno-podróżniczy Anton Diaz z Our Awesome Planet powiedział: „Najlepsze dzikie wyspy są pomiędzy Coron a El Nido, możesz je zwiedzić na wyspiarskiej ekspedycji. Jest to powrót do korzeni, onieśmielające spotkanie z naturą.”
Filipiny

fot: Flickr/Matt Kieffer
83 Spróbuj pinchos podczas wieczornej wycieczki po barach w hiszpańskim San Sebastian.
„San Sebastian znane jest se swoich przekąsek, a najlepszy sposób, żeby ich doświadczyć to wycieczka po barach z przyjaciółmi. Jest także znane z największej ilości gwiazdek Michelina i domem trzech trzygwiazdkowych restauracji.
San Sebastian

fot: Our Awesome Planet/Anton Diaz
84 Zagub się na Krytym Bazarze w Istambule.
„Istambuł jest miejscem, w którym Europa spotyka się z Azją i roi się w nim od kultury i doświadczeń dzięki bogatej Ottomańskiej historii. Pierwszy rejs po Bosforze, prawdziwe tureckie łaźnie czy błądzenie po Krytym Bazarze są niezapomniane.”
Istambuł

fot: Flickr/Pedro Szekely
85 Weź udział w rekolekcjach Ajurwedy w dżunglach Sri Lanki.
„Marzę o wyprawie na holistyczne odmłodzenie ciała i umysłu Ajurwedy. Sri Lanka jest ojczyzną tradycyjnej sztuki Ajurwedy i jogi.”
Sri Lanka

fot: Flickr/Amila Tennakoon
86 Zanurz się w artystycznej wspólnocie greckiego Santorini.
„Oia jest artystyczną wspólnotą w Santorini z pięknym Morzem Egejskim, hipnotyzującymi zachodami słońca i świetną grecką architekturą w tle. To miejsce, w którym można się zakochać ponownie i najlepiej zostać tam na kilka dni z ukochaną osobą.”
Santorini

fot: Flickr/Joe deSousa
87 Wytrop piracki skarb na Providencii w Kolumbii.
Sam Katterfield, edytor HolidayPirates, powiedział: „Henry’emu Morganowi Providencia służyła jako punkt wypadowy przy najazdach na Hiszpanów i chodzą słuchy, że część jego skarbów nadal zakopana jest na wyspie, co sprawia, że jest to idealne miejsce na wakacje prawdziwego pirata!”
Kolumbia

fot: businessinsider.com
88 Przespaceruj się przez Park Narodowy Lençóis Maranhenses w Brazylii.
„Rozległe, białe, piaszczyste wydmy Lençóis (pościel po portugalsku) stwarzają nieziemski krajobraz tej części północno-wschodniej Brazylii. Odwiedźcie je pomiędzy czerwcem a wrześniem, wtedy laguny są najpiękniejsze.”
Brazylia

fot: Flickr/Guilherme Jofili
89 Odkryj starożytną historię Irlandii na Wyspach Aran w Zatoce Galaway.
Niam Walsh, starszy edytor HolidayPirates powiedział: „Na wyspie Iris Mór znajdują się kilometry ręcznie zbudowanych kamiennych ścian, prehistoryczny fortu na wzgórzu i wełniane swetry. Każdego roku festiwal Bull Cliff Diving odbywa się w Wężowym Leżu, idealnie prostokątnym, naturalnie powstałym basenie z widokiem na Atlantyk.
Irlandia

fot: Flickr/Terry Ballard
90 Przepłyń przez dolinę Tam Coc w Ninh Binh, w Wietnamie.
„Najlepszy widok na dolinę jest z łodzi płynącej powoli rzeką, kiedy wiosłuje się przez pola ryżu i jaskinie w górach.”
Wietnam

fot: businessinsider.com
91 Idź na koktajl na Jukonie w kanadyjskim wymarłym mieście Dawson.
Pauline Beneat z HolidayPirates powiedziała: „To miasto było kiedyś epicentrum gorączki złota, a teraz żyje tam ledwie tysiąc osób. Wieczorem wybierz się obejrzeć staromodny pokaz kankana w Diamond Tooth Gerie’s Gamblin Hall. Jeżeli jesteś odważny odwiedź lokalny bar i zamów koktajl Sourtoe – osławiony drink ozdobiony amputowanym, ludzkim palcem!”
Kanada

fot: Flickr/Adam Jones
92 Uważaj na wombaty na Cradle Mountain w Tasmanii.
Michael Reay, edytor HolidayPirates, powiedział: „Tasmańska głusza, spektakularne widoki i niesamowite zwierzęta sprawiają, że to miejsce musi znaleźć się na twojej liście. Miej oczy szeroko otwarte, bo wombaty i pademelony mają zwyczaj błąkania się po drodze.”
Tasmania

fot: Flickr/Paris Buttfield Addison
93 Stań pod żyrandolem z kości w Kaplicy Czaszek w Czechach.
„Kilka godzin pociągiem od Pragi leży miasto Kutna Hora, której główną atrakcją jest nieco makabryczna Kaplica Czaszek. Ta rzymsko-katolicka kaplica jest udekorowana kościami 40,000 ludzi – raczej przerażający ale dziwnie fascynujący widok.”
Czechy

fot: Flickr/Milan Boers
94 Przejedź przez cztery kraje naraz w Zermatt w Szwajcarii.
Charlote Niemann z kulinarno-podróżnczego Instagramu i bloga Food In The Air powiedziała: „Jeżeli uwielbiasz narciarstwo wyobraź sobie możliwość zjechania ze stoku do czterech różnych państw (bez paszportu). Widoki ze szczytu Matterhornu zapierają dech w piersi.”
Szwajcaria

fot: Flickr/Kosala Bandara
95 Przejdź przez półdzikie ogrody w portugalskiej Sintrze.
„Nasi rodzice byli tam na miesiącu miodowym i my też chcielibyśmy je odwiedzić. Malownicze miasto z przepięknymi ogrodami, górami i nie tylko.”
Sinkra, Portugalia, ogrody

fot: Flickr/Maria Eklind
96 Odkryj Carmelo, osobliwe miasteczko w Urugwaju.
„Miasto jest pełne pięknych plaż, winiarni i stadnin koni. Osobliwe ustronie bez ani jednego turysty w zasięgu wzroku.”
Urugwaj

fot: Flickr/Mitch Weisburgh
97 Usiądź na plażach Saint-Jean-Cap-Ferrat na południu Francji.
„Saint-Jean-Cap-Ferrat jest jednym z naszych ulubionych miejsc, gdzie można doświadczyć niesamowitego jedzenia, wina i plaż. Nie ma nic lepszego.”
Francja

fot: Flickr/Daniel70mi Falciola
98 Obejrzyj wschód słońca na islandzkim Goðafoss.
„Nie nazywa się to ziemią ognia i lodu bez powodu. Wodospady, wulkany, lodowce i islandzka gościnność są naszymi ulubionymi rzeczami w tym kraju.”
Islandia

fot: Wikimedia Commons/Andreas Tille
99 Zjedź na nartach wśród zachwycających krajobrazów Haines na Alasce.
John-Lee Saez, ekspert ze strony Kayak powiedział: „Poleć helikopterem na sam koniec doliny Haines, wejdź kilkaset metrów pod górę a przed twoimi oczami ukaże się nieskończony, naturalny plac zabaw. Wybierasz nachylenie i kąt zjazdu, szczyt i zjeżdżasz własnym szlakiem czując się jak mrówka w tym bezmiernym krajobrazie.”
Alaska

fot: Flickr/Aaron Bradley
100 Przeleć się nad Rosją i doświadcz krzywizny Ziemi.
„Jedna z rzeczy na mojej liście to na pewno lot MIG29 (wojskowy samolot) na wysokości 23 kilometrów i zobaczenie na własne oczy zakrzywienia Ziemi. Tylko Rosja oferuje lot wojskowym samolotem, który nadal jest w użyciu.”
Rosja

fot: Flickr/Dmitry TerekhovZobacz też: 10 najpiękniejszych wysp na świecieza businessinsider.com

Skomentuj