15 ciekawostek o tuszach do rzęs - Zalajkowane.pl
Nowe!

15 ciekawostek o tuszach do rzęs

Tusz do rzęs jest kosmetykiem, który znają nawet mężczyźni. Wiele kobiet nie wyobraża sobie życia, a dokładniej codziennego makijażu bez tego genialnego „wynalazku”. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów tuszy różnych firm, z rozmaitymi szczoteczkami i w wielu kolorach. Można w nich dowolnie przebierać. A co tak naprawdę łączy je wszystkie? Poniżej przedstawiamy 15 ciekawostek o których pewnie nie mieliście pojęcia!

# 15 Starożytność

Rzęsy barwiono już w starożytności!! Egipcjanki do przyciemniania i uwydatniania rzęs używały mieszanki z sadzy, oliwy i białka z jaj. Popularną miksturą było również połączenie odchodów krokodyla (!) z wodą i miodem. Kość słoniowa służyła za aplikator. Tutaj pisaliśmy o tym, jakie produkty używane były w starożytności, średniowieczu i innych epokach do pielęgnacji ciała.

tusze do rzęs w starożytności

fot: lascalia.com# 14 Rimmel = tusz do rzęs

W 1860 roku francuski perfumiarz, Eugene Rimmel wynalazł tusz do rzęs. Tusz składał się ze sproszkowanego węgla rozcieńczonego zwykłą wodą, a nakładany był szczoteczką. Rimmel stał się tak popularny, że nawet do dziś słowo rimmel oznacza w kilku językach (m.in. francuskim i portugalskim) tusz do rzęs.

Eugenne Rimmel

Eugenne Rimmel (portret, fot: http://louveciennestribune.typepad.com/._# 13 Historia nieszczęśliwej miłości

Tusz do rzęs na szeroką skalę zaczął produkować Tom Lyle Williams, 19-latek z Chicago. Z produkcją tuszu związana jest historia nieszczęśliwej miłości jego siostry, Maybeli, która była zdradzana przez swojego narzeczonego. Tom chciał pomóc siostrze, wymyślił zatem produkt, który nada spojrzeniu siostry tajemniczości i będzie przyciągał mężczyzn. Do tego celu płyn węglowy wymieszał z wazeliną. Specyfik nazwał Lash-Brow-ine, nazwa ta jednak nie funkcjonowała długo i została zmieniona na Maybelline Tort Mascara. W 1915 roku Williams założył firmę Maybelline – jest to kombinacja dwóch słów: Maybel – imię jego siostry, oraz vaseline – główny składnik tuszu, wazelina.

Reklama Maybelline z 1937 roku

Reklama Maybelline z 1937 roku (fot: cosmeticsandskin.com)# 12 Lash Lure = niebezpieczeństwo

W USA w 1930 roku został wprowadzony do sprzedaży produkt o nazwie Lash Lure. Po 3 latach został jednak wycofany, ponieważ zawarty w nim barwnik doprowadzał do ślepoty. Po jego użyciu ponad 12 kobiet straciło wzrok, a jedna zmarła!

#11 Najbardziej rozpoznawalny tusz do rzęs na świecie

W 1971 roku do sprzedaży została wprowadzona Mascara Maybelline Great Lash i co ciekawe od 46 lat ma to samo, różowo-zielone opakowanie! Przyjmuje się, że jest to najbardziej rozpoznawalny tusz do rzęs na świecie.

Mascara great lash kiedyś i dziś

fot: beautyheaven.com.au#10 Tusz i.. ryby

Kosmetyk do rzęs zawiera w swoim składzie guaninę – jest to substancja pochodząca z łusek ryb, która odpowiedzialna jest za połysk. Guanina była mylona z guano – czyli odchodami nietoperza.

#9 Wodoodporna Mascara

Mascara to pierwszy kosmetyk na świecie, który był dostępny w wodoodpornej wersji. W 1938 roku była prawdziwym hitem. Niestety taki tusz zawierał aż 50% terpentyny, a jest to substancja łatwopalna! Kilka lat później udało się ją zastąpić innym bezpiecznym składnikiem.

tusze do rzęs - ciekawostki

fot: cosmeticsandskin.com#8 Otwieranie ust podczas malowania rzęs…

Robimy to instynktownie i podświadomie. Kobiety wiedzą, że bardzo trudno jest się powstrzymać od tego odruchu. Wszystko dlatego, że łatwiej jest nam powstrzymać mruganie z otwartymi ustami 🙂

Ten wyraz twarzy doczekał się już nawet nazwy „mascara face” 🙂

Mascara face

fot: pinterest#7 Pierwszy tusz w tubce

Marka Revlon w 1958 roku jako pierwsza wprowadziła na rynek tusz w tubce ze znaną do dziś zakręconą szczoteczką. Tusz kosztował 2$.

Reklama tuszu do rzęs z 1959 roku

Reklama tuszu do rzęs z 1959 roku (fot: actripity.com)#6 Kolor!

Pierwsza kolorowa mascara pojawiła się w 1960 roku. Była to kolejna nowość od firmy Revlon. Tusz nazwano Brush-On. Nieco później Max Factor zaczerpnął pomysł i również wprowadził swoją wersje kolorowego tuszu.

#5 Uwaga!

Ciekawe jest, że tuszem możemy wyrządzić sobie krzywdę! Najczęstszym urazem jaki doznają kobiety są otarcia oka przez szczoteczkę do rzęs. Chyba większość kobiet zna ten ból..

#4 Krótka data przydatności

Mascara ma najkrótszą datę przydatności ze wszystkich kosmetyków dostępnych na rynku. Tusze do rzęs powinniśmy zmieniać co 3 (maksymalnie 5) miesięcy. Z każdym użyciem tuszu, na szczoteczce osiadają bakterie, które następnie wędrują do pojemnika z maskarą. Tam mają idealne warunki do rozmnażania. Dłuższe używanie takiego kosmetyku może prowadzić do alergii i chorób takich jak jęczmień, zapalenie twardówki, spojówek, zapalenie tęczówki i ciała rzęskowego. Osoby noszące soczewki kontaktowe powinny zachować szczególną ostrożność.

#3 Ile wydajemy?

Przeciętna kobieta wydaje w swoim życiu na tusze do rzęs ponad 13 tysięcy złotych!!!


#2 Rtęć

Tusze do rzęs zawierają rtęć. Ciekawe jest to, że stosowanie rtęci do kosmetyków jest zakazane, jednak w tuszach jest ona dozwolona – powód, brak alternatywnego składnika. Na szczęście jest to taka ilość, która nam nie szkodzi.

rtęć w tuszach do rzęs

Rtęć, fot: Odkrywcy.pl#1 Najdroższy tusz do rzęs!

Najdroższy tusz do rzęs – H. Couture Beauty Mascara kosztuje aż 14 milionów dolarów!!! Opakowanie zawiera 2,5 tysiąca niebieskich diamencików.

H. Couture Beauty Mascara - najdroższy tusz do rzęs

fot: anekainfounik.net
źródła: (1), (2), (3)

Skomentuj