TOP 10: najpiękniejsze miejscowości regionu świętokrzyskiego - Zalajkowane.pl
Nowe!

TOP 10: najpiękniejsze miejscowości regionu świętokrzyskiego

Województwo świętokrzyskie ma się czym pochwalić, a wycieczki po tym regionie mogą się okazać niezapomnianą przygodą. W jakich miastach i miasteczkach warto się zatrzymać, by w pełni docenić magię tego województwa?

Busko-Zdrój najważniejsze atrakcje

Region świętokrzyski może się pochwalić świetne zagospodarowanym i niezwykle malowniczym uzdrowiskiem – to Busko-Zdrój, którego historia sięga XII wieku. Od XIII wieku zaczęto doceniać miejscowe solanki, jednak o początkach działalności leczniczej można mówić dopiero w XIX wieku – w 1836 roku dokonano uroczystego otwarcia uzdrowiska. Dziś w Busku-Zdroju można podziwiać piękny Park Zdrojowy, pijalnię wód oraz szereg zabytkowych willi i pensjonatów, z których w dalszym ciągu korzystają kuracjusze. Warto też zwiedzić nieco oddalony od centrum, datowany na 1699 rok kościółek św. Leonarda, będący cennym zabytkiem drewnianej architektury.

Drewniany kościół św. Leonarda z 1699

fot. Henryk Bielamowicz via wikipedia, CC BY-SA 4.0, Link



Jędrzejów najważniejsze atrakcje

Jędrzejów to kameralne miasteczko, kuszące ciekawym układem urbanistycznym i kilkoma ciekawymi atrakcjami. Jedną z nich jest Muzeum Przypkowskich, znane też jako Muzeum Zegarów. Drugą, bardzo ważną atrakcją, jest Archiopactwo Ojców Cystersów w Jędrzejowie. Ufundowane w 1140 roku, znane jest nie tylko jako pierwsze opactwo cysterskie w Polsce, ale i miejsce śmierci błogosławionego Wincentego Kadłubka. Jego cela i relikwiarz skutecznie przyciągają tu wiernych i tych turystów, którzy chcą się nacieszyć pięknem średniowiecznej architektury. Miłośnikom kolei spodoba się Świętokrzyska Kolejka Wąskotorowa, a dzieci będą zachwycone ogromną zjeżdżalnią znajdującą się na placu zabaw sąsiadującym z miejskim zalewem.

Archiopactwo Ojców Cystersów w Jędrzejowie

Archiopactwo Ojców Cystersów w Jędrzejowie // fot. https://swietokrzyskie.travel/



Pińczów najważniejsze atrakcje

Pińczów to idealne miejsce dla tych, którym marzą się wycieczki w malowniczej scenerii Ponidzia. Miasto to może się pochwalić m.in. zabytkowym kościołem parafialnym, pałacem (Pałac Wielopolskich datowany na XVII wiek) oraz ciekawym układem urbanistycznym. Obowiązkowym punktem w programie wycieczki po jego terenie pozostaje jednak wzgórze z manierystyczną kaplicą św. Anny. Z tego miejsca można podziwiać piękne widoki na Pińczów, dolinę Nidy oraz Ponidzie – malowniczą krainę, która swymi przyrodniczymi i krajoznawczymi atrakcjami może zrobić ogromne wrażenie na wielu z nas. Miłośnicy kolei powinni sprawdzić wąskotorową Ciuchcię Expres Ponidzie.

Pałac w Pińczowie

Pałac Wielopolskich w Pińczowie // fot. PiotrG14 via wikipedia, CC BY-SA 4.0, Link



Wąchock najważniejsze atrakcje

Wąchock kojarzony jest z serią dowcipów oraz jednym z najcenniejszych zabytków architektury sakralnej w Polsce. Tutejsze opactwo cysterskie to skarb, któremu warto poświęcić więcej uwagi. Powstało ono na przełomie XII i XIII wieku, a ze względu na swoją formę, zalicza się do grona najpiękniejszych i najcenniejszych zabytków romańskich w kraju. Można tu zwiedzić kościół i wiekowe krużganki, można też w towarzystwie Cystersów zwiedzić klasztorne muzeum. W Wąchocku znajdziemy również Aleję Kawałów (nazywaną też Aleją Humoru) na której znajdują się różne śmieszne dowcipy o typ miasteczku. Tuż obok znajduje się pomnik Sołtysa – głównego bohatera kawałów o tym miasteczku. Całkiem niedaleko, nad zalewem znajdują się ruiny XIX-wiecznego pałacu Schoenbergów. Nieco dalej w niewielkim lasku odnajdziecie kaplicę św. Rocha ufundowaną w 1838 roku.

Opactwo Cystersów w Wąchocku

Opactwo Cystersów w Wąchocku // fot. https://wachock.cystersi.pl



Wiślica najważniejsze atrakcje

Wiślica jest miejscowością niezwykle ciekawą ze względu na swoją historię, znaną głównie z wielkich odkryć archeologicznych oraz cennych zabytków architektury. Kusi Dom Długosza, dziś wykorzystywany jako muzeum, kuszą stanowiska archeologiczne i dawne grodziska, których ślady do dziś są bardzo dobrze widoczne w terenie. Najważniejszym celem wycieczki do Wiślicy pozostaje jednak kolegiata, ufundowana przez Kazimierza Wielkiego. Pod nią znajdują się fundamenty starszych, romańskich świątyń, które przyciągają uwagę. Sama świątynia może się pochwalić majestatyczną sylwetką i pięknym wnętrzem, w którym na szczególne wyróżnienie zasługują bizantyjsko-ruskie polichromie.

Bazylika kolegiacka Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Wiślicy

Bazylika kolegiacka Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Wiślicy // fot. Henryk Bielamowicz via wikipedia, CC BY-SA 4.0, Link



Szydłów najważniejsze atrakcje

Wizyta w Szydłowie zrobi wrażenie na każdym miłośniku historii. To miasto zadziwia doskonale zachowanymi murami miejskimi, dzięki którym do dziś zachowało swój obronny charakter. W obrębie murów czeka na zwiedzających wiele pięknych budowli. Warto zajrzeć na teren zamku królewskiego datowanego na XIV wiek, odwiedzić zabytkowe kościoły (farny Kościół pw. Świętego Władysława z XIV w., gotycki kościół pw. Wszystkich Świętych z przełomu XIV i XV w., ruiny kościoła i szpitala Świętego Ducha z początku XVI w. w dawnym Przedmieściu Opatowskim). Dumą Szydłowa pozostaje jednak późnorenesansowa synagoga z XVI w., obecnie wykorzystywana jako muzeum poświęcone kulturze żydowskiej i judaizmowi.

Zamek w Szydłowie

Zamek w Szydłowie // fot. https://swietokrzyskie.travel



Opatów najważniejsze atrakcje

Niegdyś był kluczową miejscowością regionu i głównym szlakiem handlowym, dlatego też Opatów to ważny cel historycznej wycieczki po regionie świętokrzyskim. O długiej historii tego ośrodka miejskiego najpiękniej przypominają jego zabytki. Tym najważniejszym jest romańska kolegiata św. Marcina, mogąca się pochwalić historią sięgającą XII wieku. Z XVI wieku pochodzi z kolei Brama Warszawska, przez którą większość turystów wchodzi na teren starówki. Na uwagę zasługuje też zespół klasztorny Bernardynów z XV wieku oraz podziemna trasa turystyczna pod rynkiem starego miasta, która pozwala lepiej poznać dzieje miasta i jego mieszkańców. Zaledwie 20 minut autem od Opatowa znajdują się Ruiny Zamku Krzyżtopór w Ujeździe.

zamek Krzyżtopór

zamek Krzyżtopór // fot. chromastock



Chęciny najważniejsze atrakcje

Wizyta w Chęcinach będzie nie lada gratką dla tych, którzy interesują się historią i przyrodą. W niewielkiej odległości od centrum Chęcin, przy drodze prowadzącej w stronę Kielc, czeka na turystów przepiękna Jaskinia Raj, znana z bogatej szaty naciekowej. Same Chęciny intrygują historycznym układem urbanistycznym, zabytkowymi świątyniami oraz dawną synagogą. Dumą miasta są jednak ruiny królewskiego zamku, doskonale widoczne już z daleka. Dzięki pracom, które wykonano tu kilka lat temu, możemy bezpiecznie spacerować po zamkowych murach, zajrzeć do skarbca lub wdrapać się na zamkową wieżę, z której roztacza się niezapomniany widok na Chęciny, Kielce i wznoszące się w pobliżu Góry Świętokrzyskie.

Zamek w Chęcinach

Zamek w Chęcinach



Kielce najważniejsze atrakcje

Kielce są najważniejszym miastem województwa świętokrzyskiego, choć jego atrakcje zostały docenione przez turystów stosunkowo niedawno. Co koniecznie trzeba zobaczyć w Kielcach? Ulicę Sienkiewicza, przy której skupiły się najpiękniejsze kamienice, potężną katedrę oraz pałac biskupi, dziś służący jako siedziba placówki muzealnej. Kielce są też znane z Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego oraz Muzeum Zabawek, do którego chętnie zaglądają całe rodziny. W Kielcach nie brak też atrakcji dla miłośników geologii. Kusi rezerwat Kadzielnia z pięknymi jaskiniami, intryguje też Geopark. Wszystko to sprawia, że Kielce przyciągają, a wycieczki po tym mieście cieszą się coraz większą popularnością.

Rezerwat przyrody Kadzielnia w Kielcach

Rezerwat przyrody Kadzielnia // fot. Asirekas via wikipedia, CC BY-SA 3.0 pl, Link



Sandomierz najważniejsze atrakcje

Sandomierz jest miastem bardzo chętnie odwiedzanym przez turystów, na co wpływa jego położenie, ciekawa historia oraz ogromna ilość zabytków. Wycieczkowe rejsy po Wiśle, spacery po Górach Pieprzowych i lessowych wąwozach – to tylko kilka atrakcji Sandomierza. Zwiedzanie miasta dostarczy niezapomnianych wrażeń – kusi katedra i Brama Opatowska, intryguje rynek oraz prowadząca pod nim podziemna trasa turystyczna. Nie lada gratką jest też wizyta na królewskim zamku, obecnie służącym jako placówka muzealna.

zamek w Sandomierzu

fot. Maciej Cisowski via pexels.com (https://www.pexels.com/pl-pl/zdjecie/znane-miejsce-lato-chodnik-park-13128081/)




Zwiedzanie świętokrzyskich miast może się dla wielu osób okazać świetną przygodą i wyjątkową lekcją historii. Malownicze zakątki, cenne zabytki i muzealne wystawy sprawiają, że czas spędzony w tej części kraju, dla nikogo nie będzie czasem straconym.

Skomentuj