TOP 10: najpiękniejsze miejscowości regionu świętokrzyskiego - Zalajkowane.pl
Nowe!

TOP 10: najpiękniejsze miejscowości regionu świętokrzyskiego

Województwo świętokrzyskie ma się czym pochwalić, a wycieczki po tym regionie mogą się okazać niezapomnianą przygodą. W jakich miastach i miasteczkach warto się zatrzymać, by w pełni docenić magię tego województwa?

Busko-Zdrój najważniejsze atrakcje

Region świętokrzyski może się pochwalić świetne zagospodarowanym i niezwykle malowniczym uzdrowiskiem – to Busko-Zdrój, którego historia sięga XII wieku. Od XIII wieku zaczęto doceniać miejscowe solanki, jednak o początkach działalności leczniczej można mówić dopiero w XIX wieku – w 1836 roku dokonano uroczystego otwarcia uzdrowiska. Dziś w Busku-Zdroju można podziwiać piękny Park Zdrojowy, pijalnię wód oraz szereg zabytkowych willi i pensjonatów, z których w dalszym ciągu korzystają kuracjusze. Warto też zwiedzić nieco oddalony od centrum, datowany na 1699 rok kościółek św. Leonarda, będący cennym zabytkiem drewnianej architektury.

Drewniany kościół św. Leonarda z 1699

fot. Henryk Bielamowicz via wikipedia, CC BY-SA 4.0, LinkJędrzejów najważniejsze atrakcje

Jędrzejów to kameralne miasteczko, kuszące ciekawym układem urbanistycznym i kilkoma ciekawymi atrakcjami. Jedną z nich jest Muzeum Przypkowskich, znane też jako Muzeum Zegarów. Drugą, bardzo ważną atrakcją, jest Archiopactwo Ojców Cystersów w Jędrzejowie. Ufundowane w 1140 roku, znane jest nie tylko jako pierwsze opactwo cysterskie w Polsce, ale i miejsce śmierci błogosławionego Wincentego Kadłubka. Jego cela i relikwiarz skutecznie przyciągają tu wiernych i tych turystów, którzy chcą się nacieszyć pięknem średniowiecznej architektury. Miłośnikom kolei spodoba się Świętokrzyska Kolejka Wąskotorowa, a dzieci będą zachwycone ogromną zjeżdżalnią znajdującą się na placu zabaw sąsiadującym z miejskim zalewem.

Archiopactwo Ojców Cystersów w Jędrzejowie

Archiopactwo Ojców Cystersów w Jędrzejowie // fot. https://swietokrzyskie.travel/Pińczów najważniejsze atrakcje

Pińczów to idealne miejsce dla tych, którym marzą się wycieczki w malowniczej scenerii Ponidzia. Miasto to może się pochwalić m.in. zabytkowym kościołem parafialnym, pałacem (Pałac Wielopolskich datowany na XVII wiek) oraz ciekawym układem urbanistycznym. Obowiązkowym punktem w programie wycieczki po jego terenie pozostaje jednak wzgórze z manierystyczną kaplicą św. Anny. Z tego miejsca można podziwiać piękne widoki na Pińczów, dolinę Nidy oraz Ponidzie – malowniczą krainę, która swymi przyrodniczymi i krajoznawczymi atrakcjami może zrobić ogromne wrażenie na wielu z nas. Miłośnicy kolei powinni sprawdzić wąskotorową Ciuchcię Expres Ponidzie.

Pałac w Pińczowie

Pałac Wielopolskich w Pińczowie // fot. PiotrG14 via wikipedia, CC BY-SA 4.0, LinkWąchock najważniejsze atrakcje

Wąchock kojarzony jest z serią dowcipów oraz jednym z najcenniejszych zabytków architektury sakralnej w Polsce. Tutejsze opactwo cysterskie to skarb, któremu warto poświęcić więcej uwagi. Powstało ono na przełomie XII i XIII wieku, a ze względu na swoją formę, zalicza się do grona najpiękniejszych i najcenniejszych zabytków romańskich w kraju. Można tu zwiedzić kościół i wiekowe krużganki, można też w towarzystwie Cystersów zwiedzić klasztorne muzeum. W Wąchocku znajdziemy również Aleję Kawałów (nazywaną też Aleją Humoru) na której znajdują się różne śmieszne dowcipy o typ miasteczku. Tuż obok znajduje się pomnik Sołtysa – głównego bohatera kawałów o tym miasteczku. Całkiem niedaleko, nad zalewem znajdują się ruiny XIX-wiecznego pałacu Schoenbergów. Nieco dalej w niewielkim lasku odnajdziecie kaplicę św. Rocha ufundowaną w 1838 roku.

Opactwo Cystersów w Wąchocku

Opactwo Cystersów w Wąchocku // fot. https://wachock.cystersi.plWiślica najważniejsze atrakcje

Wiślica jest miejscowością niezwykle ciekawą ze względu na swoją historię, znaną głównie z wielkich odkryć archeologicznych oraz cennych zabytków architektury. Kusi Dom Długosza, dziś wykorzystywany jako muzeum, kuszą stanowiska archeologiczne i dawne grodziska, których ślady do dziś są bardzo dobrze widoczne w terenie. Najważniejszym celem wycieczki do Wiślicy pozostaje jednak kolegiata, ufundowana przez Kazimierza Wielkiego. Pod nią znajdują się fundamenty starszych, romańskich świątyń, które przyciągają uwagę. Sama świątynia może się pochwalić majestatyczną sylwetką i pięknym wnętrzem, w którym na szczególne wyróżnienie zasługują bizantyjsko-ruskie polichromie.

Bazylika kolegiacka Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Wiślicy

Bazylika kolegiacka Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Wiślicy // fot. Henryk Bielamowicz via wikipedia, CC BY-SA 4.0, LinkSzydłów najważniejsze atrakcje

Wizyta w Szydłowie zrobi wrażenie na każdym miłośniku historii. To miasto zadziwia doskonale zachowanymi murami miejskimi, dzięki którym do dziś zachowało swój obronny charakter. W obrębie murów czeka na zwiedzających wiele pięknych budowli. Warto zajrzeć na teren zamku królewskiego datowanego na XIV wiek, odwiedzić zabytkowe kościoły (farny Kościół pw. Świętego Władysława z XIV w., gotycki kościół pw. Wszystkich Świętych z przełomu XIV i XV w., ruiny kościoła i szpitala Świętego Ducha z początku XVI w. w dawnym Przedmieściu Opatowskim). Dumą Szydłowa pozostaje jednak późnorenesansowa synagoga z XVI w., obecnie wykorzystywana jako muzeum poświęcone kulturze żydowskiej i judaizmowi.

Zamek w Szydłowie

Zamek w Szydłowie // fot. https://swietokrzyskie.travelOpatów najważniejsze atrakcje

Niegdyś był kluczową miejscowością regionu i głównym szlakiem handlowym, dlatego też Opatów to ważny cel historycznej wycieczki po regionie świętokrzyskim. O długiej historii tego ośrodka miejskiego najpiękniej przypominają jego zabytki. Tym najważniejszym jest romańska kolegiata św. Marcina, mogąca się pochwalić historią sięgającą XII wieku. Z XVI wieku pochodzi z kolei Brama Warszawska, przez którą większość turystów wchodzi na teren starówki. Na uwagę zasługuje też zespół klasztorny Bernardynów z XV wieku oraz podziemna trasa turystyczna pod rynkiem starego miasta, która pozwala lepiej poznać dzieje miasta i jego mieszkańców. Zaledwie 20 minut autem od Opatowa znajdują się Ruiny Zamku Krzyżtopór w Ujeździe.

zamek Krzyżtopór

zamek Krzyżtopór // fot. chromastockChęciny najważniejsze atrakcje

Wizyta w Chęcinach będzie nie lada gratką dla tych, którzy interesują się historią i przyrodą. W niewielkiej odległości od centrum Chęcin, przy drodze prowadzącej w stronę Kielc, czeka na turystów przepiękna Jaskinia Raj, znana z bogatej szaty naciekowej. Same Chęciny intrygują historycznym układem urbanistycznym, zabytkowymi świątyniami oraz dawną synagogą. Dumą miasta są jednak ruiny królewskiego zamku, doskonale widoczne już z daleka. Dzięki pracom, które wykonano tu kilka lat temu, możemy bezpiecznie spacerować po zamkowych murach, zajrzeć do skarbca lub wdrapać się na zamkową wieżę, z której roztacza się niezapomniany widok na Chęciny, Kielce i wznoszące się w pobliżu Góry Świętokrzyskie.

Zamek w Chęcinach

Zamek w ChęcinachKielce najważniejsze atrakcje

Kielce są najważniejszym miastem województwa świętokrzyskiego, choć jego atrakcje zostały docenione przez turystów stosunkowo niedawno. Co koniecznie trzeba zobaczyć w Kielcach? Ulicę Sienkiewicza, przy której skupiły się najpiękniejsze kamienice, potężną katedrę oraz pałac biskupi, dziś służący jako siedziba placówki muzealnej. Kielce są też znane z Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego oraz Muzeum Zabawek, do którego chętnie zaglądają całe rodziny. W Kielcach nie brak też atrakcji dla miłośników geologii. Kusi rezerwat Kadzielnia z pięknymi jaskiniami, intryguje też Geopark. Wszystko to sprawia, że Kielce przyciągają, a wycieczki po tym mieście cieszą się coraz większą popularnością.

Rezerwat przyrody Kadzielnia w Kielcach

Rezerwat przyrody Kadzielnia // fot. Asirekas via wikipedia, CC BY-SA 3.0 pl, LinkSandomierz najważniejsze atrakcje

Sandomierz jest miastem bardzo chętnie odwiedzanym przez turystów, na co wpływa jego położenie, ciekawa historia oraz ogromna ilość zabytków. Wycieczkowe rejsy po Wiśle, spacery po Górach Pieprzowych i lessowych wąwozach – to tylko kilka atrakcji Sandomierza. Zwiedzanie miasta dostarczy niezapomnianych wrażeń – kusi katedra i Brama Opatowska, intryguje rynek oraz prowadząca pod nim podziemna trasa turystyczna. Nie lada gratką jest też wizyta na królewskim zamku, obecnie służącym jako placówka muzealna.

zamek w Sandomierzu

fot. Maciej Cisowski via pexels.com (https://www.pexels.com/pl-pl/zdjecie/znane-miejsce-lato-chodnik-park-13128081/)
Zwiedzanie świętokrzyskich miast może się dla wielu osób okazać świetną przygodą i wyjątkową lekcją historii. Malownicze zakątki, cenne zabytki i muzealne wystawy sprawiają, że czas spędzony w tej części kraju, dla nikogo nie będzie czasem straconym.

Skomentuj