Jedną z najlepszych rzeczy jakie można zobaczyć w Szkocji poza pięknymi dziewiczymi jeziorami, wysokimi górami, włochatymi krowami i panami w spódnicach z dudami pod pachą są szkockie zamki będące integralną częścią tutejszego krajobrazu. Tych imponujących konstrukcji w przeszłość na terenie całego kraju było ponad 3500, zachowało się ich około 2000 i jest to ewenement na skalę światową. Oto najbardziej imponujące zamki w Szkocji.
Zamek Edynburski
Majestatyczny zamek w Edynburgu jest bez wątpienia jedną z najbardziej rozpoznawalnych twierdz Szkocji. Położony na szczycie wulkanicznej skały górujący nad stolicą jest również jej główną atrakcją turystyczną. Pierwsze historyczne ślady fortyfikacji na górze zamkowej sięgają IX w p.n.e; choć najstarsza zachowana część budowli, kaplica św. Małgorzaty, pochodzi z XII wieku. Jest to również najstarsza zachowana budowla w Edynburgu. Na terenie zamku znajdują się dziś liczne muzea.
Zamek Braemar
Na terenie Parku Narodowego Cairngorms nad rzekami Dee i Clunie Water znajdziemy z kolei Zamek Braemar. Wybudowany w 1628 roku na planie litery L. Posiada pięć pięter, a na szczycie znajdują się trzy jednopiętrowe wieżyczki. W 1745 roku został skonfiskowany i przerobiony na koszary wojskowe, w 1831 został zwrócony klanowi Farquarson, pierwotnym właścicielom. W latach 2006 – 2008 został odrestaurowany i udostępniony do zwiedzania.
Zamek Balmoral
Nad rzeką Dee, około 80 km na zachód od miasta Aberdeen, na ogromnej posiadłości o powierzchni około 20 tysięcy hektarów mieści się Zamek Balmoral. Zakupiony w 1848 przez królową Wiktorię i jej męża Alberta i gruntownie przebudowany w 1856 roku. Od tej pory przypomina on raczej wielki pałac niż średniowieczną warownię. Królowa Wiktoria mówiła o nim „ukochany raj w górach”. Cały kompleks jest prywatną własnością brytyjskiej rodziny królewskiej i do tej pory służy jako letnia rezydencja. Można zwiedzać wielką salę balową oraz urocze ogrody i tereny zielone wokół zamku.
Zamek Blair
Usytuowany nad rzeką Garry, wśród zielonych zalesionych wzgórz położony jest zamek Blair. Jest historyczną siedzibą rodu Murrayów, którzy noszą tytuł książąt i hrabiów Atholl. Pierwszą wieżę postawiono tu w 1269 roku i stoi do dziś. W 1844 królowa Wiktoria odwiedziła zamek i udzieliła zgody księciu Atholl na założenie prywatnej armii. Atholl Highlanders to ostatnia prywatna armia w Europie. Obecny książę Atholl mieszka w RPA i nie zamierza opuszczać Afryki, składa co roku wizytę, zaś posiadłością zarządza fundacja. Znajduje się tu pokaźna kolekcja broni i pamiątki rodu Murrayów.
Zamek Inveraray
Zamek Inveraray znajduje się w miejscowości Inveraray w zachodniej Szkocji, na zachodnim wybrzeżu malowniczego jeziora Loch Fyne. Powstał w drugiej połowie XVIII wieku, w neoklasycznym stylu, z inicjatywy Archibalda Campbell, księcia Argyll i do dziś jest siedzibą rodu. Zamek uznawany jest za główną atrakcję turystyczną tej części kraju, zaś ogromny salon zamkowy jest najwyższym pomieszczeniem w całej Szkocji.
Zamek Cawdor
Cowdor to niewielka miejscowość położona około 20 km na północny wschód od miasta Iverness, głównego ośrodka turystycznego regionu Highlands. Właścicielami zamku jest rodzina Cowdor. Jest zbudowany wokół wieży, która powstała w XV wieku, w późniejszych wiekach wielokrotnie przebudowana. Zamek najbardziej znany jest jako siedziba króla Duncana z szekspirowskiego dramatu Lady Makbet. Jest to skojarzenie czysto literackie gdyż akcja powieści toczy się trzy wieki przed powstaniem tu warowni. Znajdują się tu przepiękne ponad 300 letnie ogrody, a nawet labirynt powstały na wzór legendarnego labiryntu Minotaura.
Zamek Eilean Donan
Zamek Eilean Donan położony jest w regionie Highlands, na wyspie na jeziorze Loch Duich. Zamek został wzniesiony w XII wieku, choć pierwsze zabudowania powstały tu w czasach antycznych, zaś w VI wieku znajdował się tu klasztor, zamieszkały przez św Donana, który szerzył chrześcijaństwo wśród lokalnych plemion. Jego imię zachowało się w nazwie zamku. Zamek Eilean Donan uważany jest za najczęściej fotografowany zamek świata. Ze względu na jego malownicze usytuowanie kręcono tu sceny do wielu filmów m.in. James Bond czy Loch Ness.
Zamek Dunnottar
Zamek Dunnottar znajduje się w północno – wschodniej Szkocji nad morzem Północnym, położony na cyplu na szczycie klifów. Do zamku prowadzą jedynie dwie wąskie ścieżki, co w czasach świetności tworzyło twierdzę nie do zdobycia. Na początku XVIII wieku twierdza została zniszczona i od tej pory popada w ruinę, aż do 1925 kiedy to hrabina Cowdray rozpoczęła pracę związaną z zabezpieczeniem obiektu przed dalszym niszczeniem.
Zamek Glamis
Zamek Glamis jest zlokalizowany we wschodniej Szkocji w hrabstwie Angus, wybudowany z czerwonego piaskowca. Przez wiele stuleci służył jako królewski dom myśliwski, następnie przebudowany i rozbudowany. Swój ostateczny kształt uzyskał w XVIII wieku. Tutaj dzieciństwo spędziła matka królowej Elżbiety II i na świat przyszła jej młodsza siostra Małgorzata. Uważa się go za najbardziej nawiedzony zamek w Szkocji. To właśnie w tym zamku Szekspir umieścił scenę zabicia króla w dramacie Makbet.
Zamek Stirling
Zamek Stirling jest położony w środkowej Szkocji, usytuowany w malowniczym miejscu na skale na najwyższym wzniesieniu w okolicy. Jest to drugi zamek, po tym w Edynburgu, najważniejszy w historii Szkocji. Było to miejsce koronacji wielu szkockich królów i stoczono tu mnóstwo bitew o niepodległość Szkocji. Ze względu na swoje kluczowe położenie przy przeprawie przez rzekę Forth, łączy szlaki handlowe północne z południowymi. Zachowana do dziś budowla pochodzi z przełomu XV i XVI wieku skrupulatnie odrestaurowana w swoim pierwotnym renesansowym stylu.
Zobacz też:
• Zamki Dolny Śląsk
• Najpiękniejsze zamki w Polsce
• Najciekawsze zamki i pałace Podkarpacia
• Szlak Orlich Gniazd
• Najpiękniejsze zamki i pałace w Europie
Skomentuj
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.