Jak wita się Nowy Rok na świecie? Oto najdziwniejsze noworoczne tradycje! - Zalajkowane.pl
Nowe!

Jak wita się Nowy Rok na świecie? Oto najdziwniejsze noworoczne tradycje!

Nowy Rok witany jest przez ludzi na całym świecie, niezależnie od kultury, statusu społecznego, czy religii. W wielu zakątkach naszej planety występują odmienne zwyczaje, tradycje, czy obrzędy towarzyszące powitaniu Nowego Roku. Przygotowaliśmy dla Was zestawienie tych najciekawszych i najdziwniejszych tradycji noworocznych z całego świata.

tradycje noworoczne na świecie

fot. pixabay.com



#1 Noworoczne tradycje we Włoszech

Mieszkańcy Włoch żegnając stary rok muszą być ubrani w czerwoną bieliznę – ma ona przynieść im szczęście, a samotnym kobietom pomóc w znalezieniu męża. Bardzo istotny jest też fakt, kogo jako pierwszego w nowym roku spotkają – kobietom szczęście przyniesie spotkanie mężczyzny, zaś mężczyznom kobiety.

Według tradycji tuż przed północą każdy powinien zjeść porcję zupy, lub potrawki z soczewicy. Soczewica to symbol pomyślności i dobrobytu. Podobne znaczenie mają też wołowina, skorupiaki i owoce morza, których również nie powinno zabraknąć na sylwestrowym stole. O północy Włosi piją musujące wino.

noworoczne tradycje we Włoszech

fot. pexels.com



#2 Noworoczne tradycje w Grecji

Z Włoch przenosimy się do Grecji, gdzie świętowanie nadejścia Nowego Roku zbiega się z dniem świętego Bazylego. W Grecji to właśnie w ten dzień ludzie obdarowują się prezentami. Grecy przygotowują ciasto zwane „vasilopita”. W jego wnętrzu ukryta jest moneta, a ten kto ją znajdzie, będzie miał szczęście w kolejnym roku.

tradycyjne noworoczne ciasto z Grecji

Fot: pinterest.com



#3 Noworoczne tradycje Hiszpanii

Do Hiszpanii jest relatywnie blisko, zatem przenosimy się na półwysep Iberyjski. Nowy Rok wyznacza o północy 12 uderzeń dzwona i po każdym uderzeniu należy zjeść winogrono i pomyśleć życzenie. Każde z nich oznacza jeden miesiąc, a jeśli trafi się na słodki owoc, będzie to pomyślny czas. Podobno najlepiej zrobić to…. stojąc na lewej nodze, tak aby w Nowy rok wejść prawą 🙂

Hiszpanie wierzą również, że ząbek czosnku który trafi do portfela tuż po północy przeniesie w kolejnym roku pomyślność finansową.

Dużą wagę przywiązuje się tutaj również do zapachów – harmonię i spokój ma zapewnić zapach cynamonu, dlatego też pół godziny przed nadejściem Nowego Roku należy zagotować 7 lasek cynamonu i zamknąć okna – tak, aby aromat swobodnie rozprzestrzenił się po mieszkaniu. Zapach bazylii z kolei ma chronić przez złymi intencjami, a eukaliptus pozwoli osiągnąć wyznaczone na kolejny rok cele. Lawenda ma sprzyjać dobremu klimatowi do rozmów, oraz przynieść szczęście, a drzewo sandałowe pomaga w rozwiązywaniu problemów biznesowych i finansowych.

cynamon

fot. pixabay.com



#4 Noworoczne tradycje w Szkocji

Z Hiszpanii lecimy na Wyspy Brytyjskie. Mieszkańcy Szkocji wyganiają stary rok poprzez otwarcie tylnych drzwi, a Nowy Rok witają poprzez otwarcie drzwi frontowych, w których wiesza się jemiołę.

Szkoci pragną wejść w Nowy Rok z „czystym kontem” i bez zobowiązań, dlatego też spłacają swoje długi, oczyszczają mieszkania i czyszczą kominki. Jako pierwszy próg domu w Nowym Roku powinien zgodnie z tradycją przekroczyć brunet przynoszący domownikom prezent – może to być bułka maślana, szczypta soli, ciemna babeczka, naparstek whisky i kilka bryłek węgla. Zazwyczaj jest to jednak butelka whisky 🙂

W ostatnich dniach starego roku obchodzone jest równie wywodzące się jeszcze z czasów pogańskich święto o nazwie Hogmanay. Z tej okazji rozpala się ogromne ogniska, a niekiedy pali się też całe łodzie. W tym czasie organizowane są również parady z rozkołysanymi kulami ognia, które symbolizują słońce i mają oczyścić nadchodzący rok.

Hogmanay w Szkocji

Spalony statek Wikingów podczas corocznych uroczystości Hogmanay w Edynburgu //
fot. Lee Kindnesshttp://www.pbase.com/wangi/night (http://www.pbase.com/wangi/image/38035481), CC BY 2.5, Link



#5 Noworoczne tradycje w Rosji

W Rosji Nowy Rok świętowany jest dwa razy – według kalendarza gregoriańskiego odbywa się to 1 stycznia, a według kalendarza juliańskiego 14 stycznia. Tradycyjnie przed północą na kartce papieru zapisuje się życzenie. Następnie kartkę z życzeniem trzeba spalić, a popiół wsypać do kieliszka z szampanem. Wypicie takiego „drinka” podobno zapewnia to, że zapisane na kartce życzenia się spełniają.

Tradycja noworoczna w Rosji

Fot: tradish.com



#6 Noworoczne tradycje w Iraku

Przenosimy się do Iraku, gdzie Nowy Rok świętowany jest w głównie przez chrześcijan. Ponieważ posiadanie broni w Iraku jest legalne, mieszkańcy Iraku celebrują nadejście Nowego Roku strzelając z karabinów maszynowych w powietrze. Karabin oraz dwa magazynki amunicji powinien posiadać każdy iracki mężczyzna. Irakijczycy świętują Nowy Rok dwa razy – po raz pierwszy odbywa się to pierwszego miesiąca kalendarza muzułmańskiego, oraz według kalendarza gregoriańskiego 31 grudnia.

#7 Noworoczne tradycje w Japonii

31 grudnia Japończycy urządzają kolację, w trakcie której spożywają tradycyjne dania. Japończycy udają się również do shintoistycznych i buddyjskich świątyń. Tam poprzez modlitwę oczyszczają się z grzechów. O północy rozlega się 108 uderzeń dzwona – według Japończyków człowiek nosi w sobie 108 grzechów, których należy się pozbyć przed Nowym Rokiem.

noworoczne tradycje w Japonii

fot. pinterest



#8 Noworoczne tradycje na Filipinach

Na Filipinach dobrobyt w nowym roku mają przynieść… okrągłe owoce. Dlaczego okrągłe? Monety (symbol bogactwa) również są okrągłe 🙂 Wiele filipińskich rodzin świętuje nadejście Nowego Roku przy stole, na którym znajduje się 12 okrągłych owoców. Niektórzy Filipińczycy (podobnie jak Hiszpanie) o północy jedzą 12 winogron.

Okrągłe owoce - Filipiny

Fot: pinterest



#9 Noworoczne tradycje w Chinach

Chiński Nowy Rok to najważniejsze święto w tradycyjnym kalendarzu chińskim, przypadające między końcem stycznia a początkiem lutego. W przeciwieństwie do Europejczyków Chińczycy spędzają Nowy Rok w domu i w gronie rodzinnym. To właśnie tego dnia wręczane są prezenty – zazwyczaj są to świeże owoce, owoce w cukrze, ciastka, cukierki lub koperty z pieniędzmi. O zmroku na ulicach organizowane są pokazy sztucznych ogni. Tradycją jest również składanie ofiary na domowym ołtarzyku poświęconym przodkom.

Wspólna noworoczna kolacja trwa do rana, a towarzyszą jej rozmowy i gra w różne gry, takie jak karty, czy mahjong.

mahjong

fot. pixabay.com



#10 Noworoczne tradycje w Ekwadorze

W Ekwadorze zbiera się zdjęcia/rysunki symbolizujące osoby lub zdarzenia, które napsuły nam krwi w obecnym roku. Zebrane fotografie lub rysunki należy następnie spalić – podobno sprawi, że te same nieszczęścia nie spotkają nas w przyszłym roku.

Tradycje noworoczne w Ekwadorze

Fot:



#11 Noworoczne tradycje w Kolumbii

Kolumbijczycy, którzy marzą o podróżach w Nowym Roku wychodzą na spacer po sąsiedztwie… z pustą walizką. Stary rok żegna się tu również poprzez spalenie kukły, która ma symbolizować 365 minionych dni. Kolumbijczycy na kartkach wypisują swoje błędy, grzechy i problemy minionego roku. Taką kartkę zgniatają i wrzucają do palącej się kukły. Ten zwyczaj ma podobno ochronić przed nawrotem problemów. Podobnie jak w Hiszpanii, tradycyjnie spożywa się 12 winogron.

Tradycje noworoczne w Kolumbii

Fot:



#12 Noworoczne tradycje w Brazylii

Brazylijczycy w Sylwestra zakładają białe stroje – mają one przynieść szczęście i pokój w Nowym Roku. Jeden z brazylijskich zwyczajów zakłada przed, że przed przywitaniem Nowego Roku należy złożyć ofiarę bogini morza Yemanji. Dzień przed sylwestrem na wszystkich brazylijskich plażach mieszkańcy wypuszczają w morze łodzie wypełnione podarkami dla Yemanji i wrzucają w fale bukiety białych kwiatów.

Prawie 2 miliony Brazylijczyków spędza sylwestrową noc na słynnej plaży Copacabana w Rio de Janeiro. Ludzie piją i bawią się w rytm gorącej muzyki, a o północy z zacumowanych nieopodal łodzi odpalane są sztuczne ognie.

Tradycje noworoczne w Brazylii

Fot:



#13 Noworoczne tradycje w Panamie

Mieszkańcy Panamy rozpalają tradycyjne noworoczne ogniska. Wrzucają do nich papierowe wizerunki znanych w kraju postaci (tzw. muñecos). Nie są to wcale postacie nielubiane – do ognisk trafiają zarówno podobizny polityków, aktorów, czy sportowców. Te podobizny symbolizują stary, odchodzący już rok. Poprzez ich spalenie zamykany jest kolejny rozdział, a Panamczycy czekają, co przyniesie im nowe dwanaście miesięcy. Noworoczne ogniska podobno odpędzają też złe duchy.

Tradycje noworoczne w Panamie

Fot:



#14 Noworoczne tradycje we Francji

Noworocznym zwyczajem we Francji jest wręczanie drobnych podarków (les étrennes) dzieciom oraz osobom, które wykonują dla nas drobne usługi (kominiarzom, śmieciarzom itp.). Francuzi celebrują nadejście nowego roku w gronie przyjaciół.

Tradycje noworoczne we Francji

Fot:



#15 Noworoczne tradycje w Finlandii

My wróżymy w Andrzejki woskiem, a Finowie robią to z okazji nadejścia Nowego Roku. Różnica jest taka, że Finowie wróżą sobie ze stopionej cyny. Odrobinę stopionej cyny wlewa się do pojemnika z wodą i obserwuje, jaki kształt przybierze. Serce lub pierścionek symbolizuje ślub, statek – daleką podróż, a świnia… mnóstwo jedzenia.

Tradycje noworoczne Finlandia

Fot:



#16 Noworoczne tradycje w Danii

Duńczycy w dość specyficzny sposób żegnają stary rok. Roztrzaskują oni stare talerze i szklanki przed drzwiami domów swoich bliskich, co według tradycji ma im przynieść szczęście. Inna dziwna tradycja wywodząca się z Danii, to wchodzenie na krzesła i wspólne zeskoczenie z nich o północy – podobno przyczynia się to do wypędzenia złych duchów i zapewnia powodzenie w nowym roku.

Tradycje noworoczne Dania

Fot:



#17 Noworoczne tradycje w RPA

Naszą podróż kończymy na południu Afryki. Mieszkańcy RPA z okazji nadejścia Nowego Roku… wyrzucają stare urządzenia. Uwierzcie mi – słowo „wyrzucają” nie zostało użyte przypadkowo. Mieszkańcy RPA chcą wejść w nowy rok bez niepotrzebnego balastu, jakim może być chociażby zepsuty telewizor, czy radio. Wielu z nich pozbywa się ich bezpośrednio na ulice, przez otwarte okna – zatem uwaga na głowy!

Tradycje noworoczne RPA

Fot:



Skomentuj