O tym, jak Stalin, Hitler, Freud, Trocki i Tito mieszkali po sąsiedzku w 1913r
Nowe!

Wiedeński zbieg okoliczności. Czyli o tym, jak Stalin, Hitler, Freud, Trocki i Tito mieszkali po sąsiedzku

Historia przedwojennej Europy skrywa niezliczoną ilość ciekawostek i nieprawdopodobnych zbiegów okoliczności. Jednym z mało znanych faktów ze stycznia roku 1913 jest przebywanie w tym samym czasie w stolicy Austro-Węgier kilku późniejszych satrapów, komunistycznych ideologów, czy światowej sławy lekarza psychiatry.

Nie ma potwierdzonej informacji na temat bezpośredniego spotkania w tej grupie, ale ciekawe jest już samo znalezienie się w jednym miejscu osób, które w późniejszych latach zmieniały historię świata. Przedwojenna Europa, a w szczególności Wiedeń, były swoistą mieszanką kulturową i narodowościową, a oprócz piątki bohaterów wymienionej w tytule tego wpisu, po ulicach stolicy Austro-Węgier spacerowało jeszcze mnóstwo znanych osobistości. Kto wie, może przypadkowo mijali się oni na ulicy i wymieniali spojrzenia nie zdając sobie jeszcze sprawy, jak ważne role przyjdzie im niedługo odegrać w teatrze działań wojennych na Starym Kontynencie?

Hitler, Stalin, Trocki, Freud, Tito we Wiedniu

Od lewej: Josip Broz Tito, Sigmund Freud, Józef Stalin, Adolf Hitler, Lew Trocki

Adolf Hitler

Od 1907 roku Hitler próbował dostać się na wiedeńską Akademię Sztuk Pięknych. W tamtym okresie utrzymywał się ze spadku oraz pomagała mu ciotka. Pieniądze szybko się kończyły, więc niedoszły student sprzedawał również własnoręcznie malowane pocztówki i pracował na budowie jako pomocnik murarza. Adolf Hitler opuścił Wiedeń w 1913 roku i wyjechał do Monachium. Do stolicy powrócił 12 marca 1938 roku w czasie Anschluss jako fuhrer oraz późniejszy inicjator II wojny światowej.

Podczas pierwszego pobytu w Wiedniu fuhrer bywał w tej samej kawiarni, w której widywano Lwa Trockiego. Brak relacji odnośnie ich bezpośredniego spotkania, ale jest to prawdopodobne.

Niedawno podjęto decyzję o rozbiórce kamienicy w której mieszkał Adolf Hitler. .

Młody Adolf Hitler

Młody Adolf Hitler

Dom Hitlera w Wiedniu

Dom Hitlera w Wiedniu, rok 1934. Foto. Friedrich Weiler

Józef Stalin i Lew Trocki

Stalin wyruszył do Wiednia z Krakowa, a w tamtych latach był bardziej znany pod pseudonimem Koba (przydomek Stalin przyjął dopiero rok wcześniej). Rewolucjonista musiał wyjechać za granicę, ponieważ uciekł z zesłania i na jego ślad natrafiła już policja. Stalin podróżował z fałszywym paszportem na nazwisko Stavros Papadopulos. W Austrii spotkał się z Lwem Trockim (obaj się już znali), rosyjskim dysydentem i szefem gazety „Prawda”.

Jeszcze wiosną tego samego roku Koba powrócił do ojczyzny. Stalin zakończył znajomość z Lwem Trockim w sierpniu 1940 roku, wydając rozkaz zamordowania organizatora przewrotu październikowego.

Józef Stalin Młody

Józef Stalin, zdjęcie z 1915 roku.

Lew Trocki

Lew Trocki, Foto. PAP/EPA

Zygmunt Freud

Wieloletni mieszkaniec Wiednia, który do tego miasta przeprowadził się wspólnie z rodziną w wieku 4 lat. Na początku XX w. Freud miał już status światowej sławy specjalisty i był uznanym autorytetem w wielu dziedzinach zajmujących się psychologią człowieka. Zamieszkał w kamienicy przy Berggasse 19.

Zygmunt Freud uciekł z Wiednia dopiero po inwazji Niemieckiej w 1938 roku.

Zygmunt Freud

Zygmunt Freud

Kamienica, w ktróej mieszkał Zygmunt Freud

Kamienica, w ktróej mieszkał Zygmunt Freud

Josip Broz Tito

Ostatni bohaterem tej opowieści jest główny architekt federacji socjalistycznej w okresie od 1943 do 1992 roku w Jugosławii. Josip Broz Tito podczas pobytu w Wiedniu pracował w pobliskiej fabryce samochodów. Jesienią 1913 roku wcielono go do armii Austro-Węgier i po wybuchu I wojny światowej skierowano na front.

Tito w 1913 roku

Tito w 1913 roku. Foto. wikipedia.org

Wiedeń w 1913 roku było stolicą Cesarstwa Austro-Węgierskiego, które składało się z 15 krajów i ponad 50 milionów mieszkańców. Miasto do dziś jest znane z kawiarni, w których przesiadywali późniejsi twórcy ładu powojennego świata i wybitni ludzie tamtego okresu. Zbieg okoliczności w postaci sąsiedztwa Stalina, Hitlera, Freuda, Trockiego i Tito to tylko jedna z wielu niezwykłych historii tej części Europy z początków XX w.

Skomentuj