Wieczór kawalerski lub panieński – jak wyglądały wcześniej i jak zorganizować je dzisiaj? - Zalajkowane.pl
Nowe!

Wieczór kawalerski lub panieński – jak wyglądały wcześniej i jak zorganizować je dzisiaj?

Zbliża się Twój ślub, ale nie wiesz, jak dobrze spędzić swój wieczór panieński/kawalerski? A może jesteś drużbą lub druhną i cała jego organizacja spadła na Ciebie? Jeśli szukasz pomysłu na aktywności albo prezent dla przyszłego pana młodego lub panny młodej – dobrze trafiłeś! W tym artykule przedstawiamy Ci sprawdzone inspiracje na przedślubne zabawy i podarunki dla przyszłych małżonków. Zapraszamy do lektury!

Wieczór panieński

fot. pexels.com



Jak wyglądała tradycja wieczorów panieńskich i kawalerskich dawniej?

Tradycja wieczoru kawalerskiego jest bardzo stara. Idea zwyczaju wywodzi się jeszcze z czasów pogańskich. Przyszły pan młody spotykał się z przyjaciółmi, by po raz ostatni „zaznać swobody” stanu kawalerskiego. Miało to radosny charakter – z reguły pito, wręczano prezenty i bawiono się, niejednokrotnie w szalony sposób. Zupełnie inaczej sprawa miała się z wieczorami panieńskimi. Początkowo nie organizowano ich w ogóle. Pierwsze wzmianki o podobnych tradycjach pojawiają się w źródłach dotyczących XVIII-wiecznych wsi. Praktykowano wtedy zwyczaj „rozplecin”, który miał raczej smutny charakter. Noc przed ślubem panny zbierały się w domu narzeczonej i rytualnie żegnały jej panieństwo. Zaplatały jej ozdobny warkocz i śpiewały żałosne pieśni. Następnie starosta wsi przychodził wraz z rodziną dziewczyny i rozplatano włosy. Spinano je ponownie, ale tym razem bez ozdób i pod czepcem.

Dopiero w XIX wieku zwyczaj ten nabrał weselszego charakteru. Druhny spotykały się z przyszłą panną młodą, by poplotkować i zaznać nieco zabawy. Przyjęcia zaczęły przypominać znane nam dzisiaj wieczory panieńskie dopiero w latach 90’ XX wieku. Obecnie zarówno one, jak i wieczory kawalerskie organizowane są z wyprzedzeniem, a gama dostępnych rozrywek jest naprawdę szeroka.

Jak najlepiej zorganizować wieczór kawalerski lub panieński?

Z reguły przygotowaniem wieczorów zajmują się odpowiednio druhowie i druhny. To ich zadaniem jest zorganizowanie atrakcji, zabaw i prezentów. Jak sprawić, żeby pan lub pani młoda bawili się świetnie, razem z całą resztą przyjaciół? Jeśli brak Ci inspiracji – przedstawiamy kilka sprawdzonych pomysłów!

Wieczór kawalerski
Zaplanowanie niezapomnianego, prawdziwie męskiego wieczoru nie jest łatwe. Przy rozważaniu dostępnych opcji, przede wszystkim należy wziąć pod uwagę charakter pana młodego. Czy jest osobą żądną szalonych przygód? Świetne będą zatem takie atrakcje, jak skok na spadochronie, czy scenariusz obejmujący zaplanowane „porwanie” i dowiezienie na miejsce zabawy. Z pewnością zapewni to odpowiednią dawkę adrenaliny i będzie przeżyciem zapamiętanym na długo!

A może pan młody lubi nutkę rywalizacji? Wtedy warto zainwestować w paintball lub airsoft. Cała grupa może się przy tym świetnie bawić: strzelanie do siebie i poruszanie taktycznie po polu pełnym drewnianych osłon stanowi niedrogą, ale zdecydowanie atrakcyjną formę spędzenia wieczoru. Dla pasjonatów aktywności fizycznej proponujemy z kolei park linowy lub ściankę wspinaczkową. A miłośnicy muzyki dobrze odnajdą się w klubie albo na koncercie ulubionego zespołu!

Wieczór panieński
Tutaj również bardzo ważne jest dostosowanie atrakcji do natury panny młodej. Czy lubi dreszczyk emocji i nie ma problemu z myśleniem pod presją czasu? Wybierzcie się zatem do escape roomu! Próba opuszczenia pokoju pełnego zagadek, kiedy minuty nieubłaganie upływają, może być niezwykle intensywnym przeżyciem. A może wolisz zapewnić jej coś naprawdę pięknego i emocjonującego zarazem? Wtedy idealne będą lot na paralotni lub balonem. Widok miasta z lotu ptaka na 100% będzie niezapomniany!

Jeśli Twoja panna młoda woli bardziej spokojne rozrywki – wieczór z planszówkami najpewniej okaże się trafiony. Warto poszukać pubu wypożyczającego gry i zarezerwować w nim stolik lub spotkać się na domówce, na którą każda druhna przynosi jedną pozycję ze sobą. Jeśli jednak te opcje wydają się zbyt niecodzienne – może wizyta w teatrze lub grupowe wyjście do kina okażą się idealne?

Wieczór panieński

fot. pexels.com



Prezent na wieczór panieński lub kawalerski

Gdzie kupić dobry prezent na wieczór panieński? Jak dobrać prezent na wieczór kawalerski? To istotne pytania, które zaprzątają głowę druhom i druhnom. Przychodzimy jednak z pomocą, podsuwając garść inspiracji! Z pewnością znajdziecie tu coś idealnego dla przyszłych państwa młodych.

Dowcipne gadżety
Zabawne drobiazgi to zawsze prezent trafiony, szczególnie jeśli obdarowywanym nie jest obce poczucie humoru. Co prawda niektóre propozycje bywają niewybredne, jednak z łatwością można znaleźć rzeczy dowcipne i ze smakiem. Dobrym przykładem jest zdrapka z wyzwaniami miłosnymi dla par, która stanowi świetny prezent na wieczór panieński. Taki gadżet może dodać nieco smaczku miesiącowi miodowemu! A co dla przyszłego pana młodego? Proponujemy kanister z ukrytą w środku karafką – zabawny i bardzo praktyczny podarek!

Prezent na wieczór panieński lub kawalerski

fot. pexels.com




Praktycznie i na czasie
Jeśli Twoi państwo młodzi stawiają raczej na praktyczne podarki – dostosuj się! Zestaw galanterii skórzanej to dobry prezent na wieczór kawalerski, podobnie jak stylowa piersiówka. Pani młodej z pewnością spodoba się zestaw kosmetyków lub ozdobna zastawa. Drobne elementy biżuterii również będą mile widziane. Wszak, według tradycji, na ślubie musi mieć coś nowego! Ostatnią propozycją jest zakup biletów na jakąś atrakcję w czasie miesiąca miodowego – na przykład skok na bungee lub lot awionetką. To opcja jedynie dla śmiałków, którzy doskonale znają preferencje przyszłych państwa młodych!

Spersonalizowana pamiątka
Wygrawerowana tabliczka pamiątkowa lub skrzynka „dobrych myśli” z wyrytą datą imprezy to propozycje dla osób z zamiłowaniem do sentymentalnych drobiazgów. Podarowanie zdjęć zamkniętych we własnoręcznie robionym albumie lub ramce harmonijce to genialny sposób na podsumowanie okresu panieństwa lub kawalerstwa. I przypomnienie najlepiej spędzonych, wspólnych chwil z przyjaciółmi. Jeśli pragniecie wieczoru pełnego wspomnień – zdecydowanie dobry wybór.
Jak widzisz, pomysłów na organizację wieczoru panieńskiego lub kawalerskiego jest mnóstwo. Podobnie, jak koncepcji na prezent. Te i wiele innych ciekawych propozycji znajdziesz w sklepach z prezentami online. Nasze inspiracje pomogą Ci zorganizować niezapomniane spotkanie, pełne świetnej zabawy w gronie przyjaciół. Puść wodze wyobraźni i zaszalej nieco – w końcu taki wieczór zdarza się raz w życiu!


Wpis powstał przy współpracy z galeriapodarunkowa.pl

Skomentuj