Zwierzęta domowe – w mieszkaniu w bloku i domu jednorodzinnym - Zalajkowane.pl
Nowe!

Zwierzęta domowe – w mieszkaniu w bloku i domu jednorodzinnym

Wielu z nas już od najmłodszych lat pragnie mieć w swoich czterech ścianach zwierzątko. W domu lub mieszkaniu można mieć psy i koty – to najpopularniejsze zwierzaki domowe, ale również często są to inne ssaki – gryzonie. Niektórzy decydują się na gady lub płazy, inni wybierają rybki akwariowe, jeszcze inni ptaki, a niektórzy nawet owady lub pająki. Wybór zwierząt domowych jest bardzo duży. Które z nich możesz mieć w mieszkaniu, a w przypadku których lepiej dysponować większą przestrzenią – domem jednorodzinnym?

kot i pies to najpopularniejsze zwierzęta domowe

fot. depositphotosPies – najlepszy przyjaciel człowieka

Powszechnie wiadomo, że najchętniej wybieranymi zwierzakami domowymi są psy. Mówi się, że pies jest najlepszym przyjacielem człowieka i to stwierdzenie jest całkowicie zbieżne z prawdą. Pies bez względu na to czy jest duży, czy mały zawsze zmieści się w każdym mieszkaniu i domu. Jednak w przypadku dużych psów, lepiej jeżeli mamy więcej przestrzeni. Psy rasowe często hodowane były w określonym celu, np. do polowań, inne jako pieski salonowe.

Najmniejsze rasy psów są chętne do nauki i doskonale sprawdzają się w roli psa domowego. Do najdrobniejszych ras psów, zalicza się m.in.: chihuahua, yorkshire terier (york), bolończyk, maltańczyk, szpic miniaturowy, hawańczyk, shih tzu czy pekińczyk. Niektóre z ras tych piesków zostały wyhodowane jako zwierzęta salonowe, a niektóre towarzyszyły w polowaniach na dzikie zwierzęta. Małe są także jamniki i pudle. Wśród średnich psów, popularne są zwłaszcza rasy myśliwskie, choć nie tylko. Oto kilka ras psów średnich: retriever, spaniel, posokowiec, basset terrier typu bull (amstaff), bulterier. Duże rasy psów to m.in.: bullmastif, cane corso italiano, dog niemiecki, mastif neapolitański, owczarki i psy pasterskie (np. owczarek kaukaski, berneński pies pasterski, bernardyn). Duże pieski są bardzo lojalne przyjazne i łagodne, często pomagają w odnajdywaniu zaginionych osób w górach lub przy wypasie owiec.

Jednak nie trzeba wcale decydować się na psa rasowego. Może to być także uroczy kundelek – mieszaniec, który nie jest gorszym wyborem od psa rasowego. Jak dowodzą liczne badania naukowe, w wielu aspektach pieski mieszane są mądrzejsze od tych rasowych. Jedną z głównych przyczyn tego faktu jest to, że psy rasowe hodowane były w warunkach domowych pod stałą opieką ludzi, natomiast pieski kundelki często jako zwierzęta bezdomne musiały sobie same radzić na ulicach, wykazując się sprytem i przebiegłością. Warto również wspomnieć o tym, że geny kundelków są starsze od tych rasowych i wywodzą się od udomowionych wilków z Azji, a te dotarły do Europy już w okresie neolitu. Zarówno pieski rasowe, jak i te mieszane można zakupić na Allegro, znajdziesz je tutaj: małe pieski do oddania.

Bernardyn

Bernardyn // Fot. depositphotosKoty chodzą własnymi ścieżkami

Kolejnym z najczęściej wybieranych zwierząt domowych są koty. O ile psy są towarzyskie, to koty sprawdzą się zwłaszcza w przypadku osób, które chcą, aby ich pupil żył swoim życiem, chodził własnymi ścieżkami i wyluzowany spędzał swój czas na kanapie. Jako kot domowy sprawdzi się popularny dachowiec. Jednak tak, jak w przypadku psów, tak i koty występują w wielu rasach. Wśród ras kotów długowłosych często wybierane są: kot perski, kot syberyjski, kot somalijski, kot brytyjski długowłosy, kot norweski leśny, kot nebelung, kot neva masquerade, angora turecka, ragdoll, czy maine coon. Rasy kotów krótkowłosych to m.in.: kot syjamski, kot singapurski, kot bengalski, kot bombajski, kot abisyński, kot brytyjski krótkowłosy, kot rosyjski niebieski, Savannah, korat, czy egipski mau. Koty można trzymać zarówno w domu, jak i w mieszkaniu.

Kot brytyjski krótkowłosy

Kot brytyjski krótkowłosy // fot. Colicaranica via wikipedia, CC BY-SA 3.0, LinkPopularne gryzonie i inne ssaki domowe

Wśród ssaków, które służą jako zwierzęta domowe są też gryzonie. Zwierzęta te są małe i mieszkają w klatkach, więc sprawdzą się i w domu, i w mieszkaniu. Popularne gryzonie domowe to m.in.: świnka morska (kawia domowa), chomik (m.in. takie gatunki jak: chomik syryjski, chomik bengalski, chomik dżungarski, chomik zabajkalski, chomik chiński, czy chomik malutki), koszatniczka, szczur domowy (szczurek), szynszyla, myszoskoczek (gerbil), mysz domowa, popielica afrykańska, myszorówka (mastomys), czy kapibara.

Inne ssaki, które są chętnie wybierana na zwierzęta domowe to: króliki, tchórzofretki i jeże. Choć poprzez swój niewielki rozmiar bywają mylone z gryzoniami, to nimi nie są!

chomik

fot. pixabay.comPtaki domowe – egzotyczne i rodzime

Ptaki domowe sprawdzą się jako domowi pupile zwłaszcza wśród osób, które dużo czasu spędzają poza domem i nie mają czasu na to, by regularnie wyprowadzać psiaka na spacer. Domowe ptaki hodowlane to np. ptaki ozdobne, egzotyczne, rodzime czy śpiewające. Mogą one być wspaniałymi towarzyszami rodziny, a ptaki hodowlane są zwierzętami długo żyjącymi! Kanarek może żyć około 12 lat, papużka falista jest w stanie przeżyć około 20 lat, a papugi np. ara lub kakadu żyją nawet do 70 lat! Jak się zatem okazuje, ptaki domowe są zwierzętami na lata. Gdy takie ptaki nas przeżyją czy też z innych powodów trzeba będzie je oddać, zmiana właściciele będzie dla nich dużą traumą.

Jeśli marzysz o ptaku śpiewającym w domu, musimy Cię rozczarować – większość ptaków śpiewających jako domowe ptaki hodowlane są zakazane – ze względu na to, że są pod ścisłą ochroną. Jednak jest i dobra wiadomość – są też ptaki śpiewające dopuszczone do hodowli domowej – wśród nich kanarki, czy słowiki chińskie. Inne popularne gatunki ptaków domowych to m.in.: papugi (np. ara, kakadu, żako, amazonka), papugi średnie (np. rozella, aleksandretta), papużki faliste oraz nimfy, gołębie pocztowe, gołębie grzywacze, wróblowate (zeberki i amadyny), mewki japońskie, gwarki. Małe ptaki możesz swobodnie mieć nawet w małym mieszaniu w bloku, jednak, jeśli chcesz mieć stadko gołębi, powinieneś dysponować odpowiednią przestrzenią w domu.

Gołębie pocztowe, które można kupić na Allegro są odmianą gołębia skalnego, a jedną z ich najbardziej cenionych cech jest to, że mają zdolność powracania do gołębnika nawet z dużych odległości. To właśnie dzięki temu służyły do dostarczania informacji na duże odległości i temu zawdzięczają swoją nazwę. Taką rolę gołębie pocztowe pełniły już w starożytnej Persji oraz Egipcie. Co ciekawe w starożytnej Grecji były one posłańcami, którzy przekazywały wiadomości o zwycięzcach Igrzysk Olimpijskich. Podczas wojen z Królestwem Jerozolimskim (w XII wieku) muzułmanie wykorzystywali je do wzywania pomocy. Były też powszechnie wykorzystywane podczas I wojny światowej. Współcześnie gołębie pocztowe hoduje się przede wszystkim dla celów sportowych.

papuga

Papauga Ara // fot. pixabay.comGady i płazy w terrariach

Najpopularniejsze gady domowe to: jaszczurki (w różnych rozmiarach – od małych gekonów po wielkie warany), żółwie i węże. Jaszczurki, które można hodować w domu to m.in.: agama brodata, agama pustynna, gekon lamparci, gekon madagaskarski, kameleon jemeński, kameleon lamparci, anolis olbrzymi, bazyliszek płatkogłowy, legwan obrożny i waran stepowy. Żółwie dostępne do domowej hodowli to m.in.: żółw sundajski, żółw żółtobrzeżny, żółwiak kolcowaty, żółw zawiasowy, terapena ozdobna, żółw pudełkowy oraz żółw czerwonolicy. Węże, które można mieć w domowym terrarium to np. boa dusiciel, czy pyton tygrysi ciemnoskóry. Uważaj, to bardzo niebezpieczne zwierzęta!

Gady hoduje się w terrariach, podobnie jak płazy. Najczęściej spotykane płazy domowe to: żaby (w tym m.in.: żabka złota i chwytnica plamobrzucha), a także ropuchy, salamandry, czy traszki. Na gady i płazy w terrariach znajdzie się miejsce w małym mieszkaniu i dużym domu.

Ryby akwariowe

Ryby akwariowe mogą stanowić w zasadzie zupełnie oddzielny artykuł – jest ich taka mnogość. Wiele osób, które mają swoje akwaria decyduje się na zachowanie w nim biotopu charakterystycznego dla konkretnego akwenu, kontynentu czy regionu. Popularne biotopy akwariowe związane są np. z jeziorami Wiktorii i Tanganika w Afryce, z olbrzymią Amazonią, Morzem Karaibskim czy z wyspami Oceanii i wieloma innymi miejscami. Do najpopularniejszych ryb akwariowych należą m.in.: gupik pawie oczko, mieczyk Hellera, platka, molinezja, kardynałek chiński, danio pręgowany, brzanka wysmukła, neon czerwony, gurami dwuplamisty, kirysek panda, czy bocja wspaniała. Akwarium zmieścisz nawet w niewielkim mieszkaniu, a jeśli masz dom, możesz pomyśleć o dużym zbiorniku z rybkami.

Owady, pająki i inne bezkręgowce w domu

Niektórzy hodują w swoich domach, w terrariach (a czasem akwariach) także bezkręgowce. Wśród nich są różne gatunki owadów, ślimaki, raki, wije, pająki oraz skorpiony. Jeśli chodzi o przestrzeń zmieszczą się w każdym pomieszczeniu, jednak uważaj – wiele gatunków pajęczaków i owadów jest niebezpiecznych!

Skomentuj