Top15: Najwęższe budynki z całego świata
Nowe!

Top15: Najwęższe budynki z całego świata

najwezsze-budynki-swiata-main

W dobie coraz droższych cen ziemi inwestorzy decydują się na ciekawe eksperymenty. Zamiast budować „szeroko”, budują wąsko i jak najwyżej. Jakiś czas temu serwis theworldgeography.com przygotował listę 15 najwęższych budynków świata, którą prezentujemy poniżej.

#1. Flatiron Building, USA
Wieżowiec zajmuje trójkątną działkę u zbiegu ulic Broadway, Ulicy 23 i Piątej Alei. Sąsiedztwo dookoła budynku jest często nazywane „Flatiron District”. Jest to jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli Nowego Jorku, a jego nazwa pochodzi od podobieństwa bryły budynku do… żelazka. Zbudowany w 1902 roku wieżowiec ma 87 metrów wysokości (22 piętra).
najwezsze-budynki-swiata-1najwezsze-budynki-swiata-1anajwezsze-budynki-swiata-1bcc by-nc-nd Bruno Monginoux www.photo-paysage.com & www.landscape-photo.net

#2. Pancake House, Japonia
Jak zobaczycie w tym zestawieniu królują budynki z Japonii. Architekci z kraju kwitnącej wiśni lubują się w super cienkich budynkach. Na zdjęciu poniżej Pancake House z Osaki.
najwezsze-budynki-swiata-2

#3. Supercienki budynek w mieście Nara, Japonia
najwezsze-budynki-swiata-3najwezsze-budynki-swiata-3a

#4. Icon Building, USA
W tym nowojorskim budynku usytuowano po 3 mieszkania na każdym piętrze. Co ciekawe każde mieszkanie ma pokój umiejscowiony na rogach budynku, by maksymalnie wykorzystać wpadające do środka promienie słoneczne przez ogromne okna. Icon Building ma 43 piętra, a ceny wynajmu zaczynają się od $2300…
najwezsze-budynki-swiata-4najwezsze-budynki-swiata-4a

#5. The Gateway, Singapur
Singapurski wieżowiec ma 37 pięter i 150 metrów wysokości. Zbudowany w 1990 roku ma kształt trapezu. Lokalni mieszkańcy nazywają go „dwoma strzelistymi kartonami” 🙂
najwezsze-budynki-swiata-5najwezsze-budynki-swiata-5a

#6. Budynek w Kisarazu, Japonia
Oto kolejna propozycja z Japonii. Ten wąski budynek wyposażono w półokrągłe balkony o szerokości niecałych 2 metrów, z których mieszkańcy mogą podziwiać widok pod kątem 180 stopni.
najwezsze-budynki-swiata-6

#7. Chudy Dom Haussmanna, Paryż, Francja
Niektórzy twierdzą, że jest to jeden z największych wybryków architektury, jakie można zobaczyć w Paryżu. Projektant baron Georges Haussman chciał jak najlepiej wykorzystać archaiczny kształt wąskich paryskich ulic. Zaprojektowany w XIX wieku budynek przybrał kształt wielkiego klina, którego kąt miejscami dochodzi do 20 stopni.
najwezsze-budynki-swiata-7

#8. Dom przy Thurloe Square w Londynie, Wielka Brytania
Budynek znajdujący się przy Thurloe Square nr 5 (na skraju dzielnic Kensington i Chelsea) to architektoniczna abstrakcja. Konstrukcja ta w najwęższym miejscu posiada nieco ponad metr szerokości i została wyposażona w zewnętrzną windę. Budynek mieści się niedaleko Victoria & Albert Museum zatem zajrzyjcie tutaj jeśli będziecie w Londynie.
najwezsze-budynki-swiata-8

#9. Nagasaki, Japonia
najwezsze-budynki-swiata-9

#10. Czerwony budynek, Okayama Japonia
najwezsze-budynki-swiata-10

#11. Blok mieszkalny w Tarragonie, Hiszpania
Ten 16 piętrowy blok mieszkalny znajduje się w miasteczku Tarragona – 100 km na południe od Barcelony w północno-wschodniej Hiszpanii, tuż nad Morzem Śródziemnym.
najwezsze-budynki-swiata-11

#12. „Srebrny budynek” w Tokio, Japonia
W Tokio, gdzie ceny ziemi są astronomiczne wąskie budynki nie są niczym nadzwyczajnym. Ten ze zdjęcia to 12-piętrowy blok mieszkalny.
najwezsze-budynki-swiata-12

#13. John Hancock Tower, USA
Zbudowany w 1977 roku John Hancock Tower to 60-cio piętrowy budynek w Bostonie. Przez ponad 30 lat był najwyższym budynkiem w mieście. W wysokim na 240 metrów budynku mieszczą się biura, a na 60 pietrze znajduje się platforma widokowa.
najwezsze-budynki-swiata-13najwezsze-budynki-swiata-13a

#14. Dom na Sycylii, Włochy
najwezsze-budynki-swiata-14

#15. Blok gdzieś w Ameryce Południowej
Ten 15 piętrowy blok mieszkalny ma zaledwie 2,5 metra szerokości. Co ciekawe nie ma w nim windy…
najwezsze-budynki-swiata-15

Bonus – dom Kereta, Warszawa
Dom Kereta to instalacja artystyczna zaprojektowana przez architekta Jakuba Szczęsnego i grupę projektową Centrala, zbudowana w 2012 w pobliżu skrzyżowania ulic Chłodnej i Żelaznej na warszawskiej dzielnicy Wola. Obiekt został otwarty 20 października 2012. Znajduje się on w …152-centymetrowej szczelinie pomiędzy powojennym blokiem mieszkalnym przy ul. Chłodnej 22 i przedwojenną kamienicą przy ul. Żelaznej 74. Instalacja posiada wewnątrz trzy poziomy i zaprojektowana jest jako obiekt mieszkalny!
najwezsze-budynki-swiata-16najwezsze-budynki-swiata-16aza theworldgeography.com

Skomentuj