Czym jest Super Blue Blood Moon? Wyjaśnienie zjawiska i najlepsze zdjęcia - Zalajkowane.pl
Nowe!

Czym jest Super Blue Blood Moon? Wyjaśnienie zjawiska i najlepsze zdjęcia

W środę 31 stycznia mieszkańcy Północnej Ameryki, Alaski, Hawajów, wschodniej Azji, wschodniej Rosji, Australii i Nowej Zelandii mogli podziwiać zjawisko zwane „Super Blue Blood Moon”. I chociaż pełnie księżyca nie są czymś rzadkim, to zjawisko o którym piszemy zdarzyło się na zachodniej półkuli po raz pierwszy od 152 lat! Niestety w Polsce nie mogliśmy tego zaobserwować, niemniej jednak postanowiliśmy sprawdzić czym jest ten „super, niebieski, krwawy, Księżyc”.

Czym właściwie jest „Super Blue Blood Moon”?

Zacznijmy od tego, że określeniem „Blue Moon” nazywana jest druga pełnia Księżyca w ciągu tego samego miesiąca. „Normalna” pełnia księżyca obserwowana jest co 29,5 dnia, więc jeśli przypadnie na samym początku miesiąca, to pod koniec tego samego miesiąca może wystąpić druga pełnia Księżyca – dla odróżnienia od tej pierwszej nazwano ją właśnie „Blue Moon”. Takie zjawisko jest dość rzadkie i można je zaobserwować co 2,5 roku.

Dlaczego akurat „blue”?

Nazwa mylnie sugeruje, że Księżyc tego dnia jest niebieski. Określenie to wzięło się z tego, że w języku angielskim terminem „once in blue moon”, określa się coś bardzo rzadkiego. Przekładając to na nasz polski grunt można to przetłumaczyć jako „raz na ruski rok” lub „od wielkiego dzwonu”. Warto również wspomnieć, że podwójna pełnia w ciągu miesiąca kalendarzowego czeka nas w 2018 roku aż dwa razy (mimo, że jak wspominałem wyżej zazwyczaj występuje co 2,5 roku). Kolejny raz „Blue Moon” pojawi się w marcu.

Ok, ale dlaczego „super” i „blood”?

To właśnie określenie krwisty („blood”) w nazwie tego zjawiska nawiązuje do koloru Księżyca. Podczas całkowitego zaćmienia naturalny satelita Ziemi przybiera czerwoną barwę, gdyż promienie słoneczne „zablokowane” są przez Ziemię – Księżyc znajduje się zatem w cieniu, który rzuca nasza planeta i dociera do niego tylko światło rozproszone w ziemskiej atmosferze. Mówiąc wprost – Księżyc świecił światłem, które nie będzie się bezpośrednio odbijać od jego powierzchni.

Krwawy Księżyc

Krwawy Księżyc – zaćmienie z 5 lutego 2012 roku. Fot. Juan lacruz/Wikimedia

Do wyjaśnienia pozostał nam zatem pierwszy człon nazwy „Super Blue Blood Moon”. Superpełnią Księżyca nazywa się sytuację, w której ten znajduje się najbliżej naszej planety (niespełna 357 tys. km). NASA podaje, że w tym położeniu Księżyc dla obserwatorów jest do 14% większy i świeci do 30% jaśniej niż w apogeum. Zjawisko Superksiężyca można zaobserwować średnio raz na rok.

Superksiężyc

Superksiężyc z 15 listopada 2016 roku. (fot: Betty Wills (Atsme)/Wikimedia)

Jak widzicie zjawisko z 31.01.2018 było tak naprawdę nałożeniem się na siebie kilku zjawisk. Po pierwsze była to druga pełnia w styczniu (stąd „Blue Moon”), księżyc znajdował się w fazie całkowitego zaćmienia i przybierał kolor czerwony (stąd „Blood Moon”) a ponadto znajdował się najbliżej Ziemi (stąd określenie „Super Moon”). Jak podaje Polska Agencja Prasowa „Super Blue Blood Moon” po raz ostatni pojawił się:
• na półkuli zachodniej 31 marca 1866 roku
• na półkuli wschodniej 30 grudnia 1982 roku (zjawisko było jednak widoczne na niewielu obszarach).

Houston, Teksas

super blood blue moon

fot: Sergio Garcia Rill

Petersburg, Rosja

super blood blue moon

fot: Peter Kovalev / Tass

Oceanside, Kalifornia

super blood blue moon

fot: Mike Blake/Reuters

Amboy, California

super blood blue moon

fot: David Mcnew/Getty Images

Oceanside, Kalifornia

super blood blue moon

fot: Mike Blake/Reuters

Dara, Syria

super blood blue moon

fot: Alaa Al-Faqir/Reuters

Władywostok, Rosja

super blood blue moon

fot: Yevgeny Uvarov/Associated Press

Santa Monica, Kalifornia

super blood blue moon

fot: Lucy Nicholson/Reuters

Legazpi, Filipiny

super blood blue moon

fot: Erik De Castro/Reuters

Nowy Jork, USA

super blood blue moon

fot: Justin Lane/European Pressphoto Agency

Stambuł, Turcja

super blood blue moon

fot: Credit Chris Mcgrath/Getty Images
za nytimes.com, wikipedia (1), (2), crazynauka.pl

Skomentuj