Wyjątkowe jezioro Sørvagsvatn, o powierzchni 3.5 km², znajduje się na wyspie Vagar na ternie Wysp Owczych. Swoją nazwę zawdzięcza miejscowości Sørvágur znajdującej się nieopodal, choć według niektórych lepiej pasuje do niego nazwa „wiszące jezioro”. Sørvagsvatn znajduje się bowiem tuż przy brzegu wyspy i można odnieść wrażenie, że wręcz „unosi” się nad oceanem, z którym połączone jest 30-metrowym wodospadem Bøsdalafossur. Największe jezioro Wysp Owczych jest równocześnie jedną z największych atrakcji wyspy – nie ma się czemu dziwić – jak zobaczycie na poniższych fotografiach jezioro (zwłaszcza z lotu ptaka) prezentuje się niesamowicie.
Miasteczko Sørvágur od którego pochodzi nazwa jeziora zamieszkiwane jest przez niespełna 1000 mieszkańców (dane z 2015 roku), a pierwsze wzmianki o osadnictwie w tym rejonie pochodzą z IX i X wieku. Najstarszym zabytkiem miasta jest kościół z 1886 roku. Pomiędzy Sørvágur i jeziorem znajduje się obecnie jedyne lotnisko na Wyspach Owczych, które założono podczas II wojny światowej w ramach operacji Valentine (Brytyjczycy obawiali się, że po po kapitulacji Danii i Norwegii w 1940 roku okoliczne wyspy mogły zostać zajęte przez Niemców).
Dlaczego lotnisko powstało akurat na wyspie Vagar? Dzięki ukształtowaniu terenu było ono niewidoczne dla przepływających w pobliżu statków i okrętów. Po zakończeniu wojny lotnisko było opuszczone aż do 1963 roku, kiedy to przebudowano lotnisko i udostępniono jako cywilny port lotniczy. Lotnisko obsługuje około 170 000 pasażerów rocznie korzystających głównie z linii lotniczych Atlantic Airways (połączenia z Anglią, Danią, Grenlandią, Islandią, Norwegią, Szkocją oraz Szwecją) oraz Air Iceland (połączenie lotnicze z Islandią).
Na wyspie Vagar mieszka zaledwie 3 tysiące osób, a większość z nich to Farerczycy, czyli rdzenni mieszkańcy tych rejonów. Ta nieliczna grupka porozrzucana jest po 6 osadach znajdujących się na wyspie:
• Miðvágur – jedyna, w której mieszka więcej niż 1000 mieszkańców, będąca jednocześnie centrum administracyjnym regionu.
• Sørvágur – 993 mieszkańców
• Sandavágur – 805 mieszkańców
• Bøur – założona na przełomie XIII i XIV wieku – 68 mieszkańców. To tu można poznać trendy panujące w farerskiej architekturze – prawie wszystkie budynki to niskie, drewniane chaty, a wiele z nich ma trawiaste dachy charakterystyczne dla zabudowań na Wyspach Owczych.
• Vatnsoyrar – jedyna miejscowość, która nie leży na wybrzeżu, ale nad wspomnianym jeziorem Sørvágsvatn
• Gásadalur – najmniejsza z miejscowości na wyspie. Mieszka tu zaledwie 18 osób. To w okolicach Gásadalur znajdują się najlepsze tereny rolne na całej wyspie. Problemem był jednak brak połączenia drogowego z resztą archipelagu – dopiero w 2004 roku pod górami wykopano tunel łączący Bøur i Gásadalur. W Gásadalur znajduje się również jeden z najpiękniejszych widoków na całej wyspie, który zobaczycie na zdjęciu poniżej – czyż nie wygląda jak z pocztówki?
Zobacz też:
• Dunbar Rock Villa – rajski hotel zbudowany na skale
• 25 ciekawostek o samolotach, liniach lotniczych i lataniu
• 30 wyjątkowo malowniczych wiosek i miasteczek. Małe jest piękne!
• 10 mniej znanych miejsc we Włoszech, które warto odwiedzić
• 50 opuszczonych miejsc i budynków z całego świata
źródła: travelask.ru, wikipedia