Śmiertelne dawki nie tylko używek dla organizmu człowieka - Zalajkowane.pl
Nowe!

Śmiertelne dawki nie tylko używek dla organizmu człowieka

W życiu każdego człowieka są chwile, sytuacje, kiedy warto wiedzieć kiedy przestać. Już Paracelsus, ojciec nowożytnej farmakologii, zauważył to i jakże trafnie się wypowiedział: Cóż jest trucizną? Wszystko jest trucizną i nic nie jest trucizną. Tylko dawka czyni, że dana substancja nie jest trucizną (łac. Dosis facit venenum).

Śmiertelna dawka alkoholu

śmiertelna dawka alkoholu

Fot:

Alkohol z pewnością nie jest istotnym produktem dla naszego życia i funkcjonowania, a mimo to jest nader często używany, żeby nie powiedzieć nadużywany. Dawka śmiertelna alkoholu dla człowieka to 6-12 gramów na kilogram masy ciała. Aby osiągnąć takie stężenie, trzeba by wypić ok. 3-litrów. Skutki zatrucia toksycznego alkoholem są naprawdę niebezpieczne – wymioty, biegunka, ogólne zatrucie, śpiączka, śmierć. Istnieją oczywiście przypadki, kiedy wyższe stężenie alkoholu nie zaszkodziło delikwentowi, jak na przykład w 2004 roku w Bułgarii, w mieście Płowdiw, mężczyzna potrącony przez samochód miał 9,4 promila etanolu we krwi (uważaną za śmiertelną dawkę 4-6 promili). Poszkodowanemu nie zaszkodził alkohol – przeżył wypadek, niestety zmarł kilka dni później na skutek obrażeń doznanych podczas zderzenia z autem.


Śmiertelna dawka witamin

śmiertelna dawka witamin

Fot:

Nawet spożywanie witamin może być śmiertelnym zagrożeniem dla osób, które zażywają je w dużych ilościach. Tak samo brak, jak i nadmiar niektórych witamin jest równie szkodliwy dla organizmu. Na przykład niedobór witaminy A może prowadzić do zwiększonej utraty włosów, zatrucia, a nawet hiperwitaminozy. Należy ściśle przestrzegać dawek zażywania witamin, wskazanych przez producenta na opakowaniu!


Śmiertelna dawka soli kuchennej

śmiertelna dawka soli kuchennej

Fot:

Żadna żywa istota nie może żyć bez soli. Ale, aby żyć potrzebujemy określonych dawek tej substancji. Dzienna dawka dla człowieka wynosi dziennie zaledwie 1,5-4 g. Niedobór soli może skutkować zanikaniem mięśni oraz powodować zakłócenia pracy żołądka i serca, źle wpływa na psychikę, m.in wywołując depresję. Całkowity brak soli w diecie zabija człowieka w ciągu 10 dni. Nadmiar jest również bardzo niebezpieczny. Śmiertelna dawka soli dla człowieka to 200 g (niecała szklanka). W dodatku taka śmierć może być bardzo bolesna z powodu dużych obrzęków. Dawniej stosowano sól, aby odebrać sobie życie. Ale ze względu na jej wysoką cenę, ta forma samobójstwa uważana była za… bardzo honorową.


Śmiertelna dawka kawy

śmiertelna dawka kawy

Fot:

Kto z nas odmówiłby sobie małej czarnej z rana? To z powodu kofeiny, która występuje również w herbacie, napojach energetycznych i coli. Niewielka ilość kofeiny powoduje uczucie wesołości i przypływu sił. Niestety po ok. 3 godzinach wszystko mija i przychodzi senność i zmęczenie. Śmiertelna dawka kofeiny dla dorosłego człowieka wynosi około 150-200mg.. Trzeba by wypić zatem 4,5 litra, albo 50 filiżanek kawy w dość krótkim czasie!


Śmiertelna dawka wody

śmiertelna dawka wody

Fot:

Woda to życie – wie to każdy. Ale przedawkowanie wody jest śmiertelnie niebezpieczne. Szybkie wypicie kilku litrów zaburza gospodarkę wodno-mineralną organizmu, co powoduje zakłócenie wszystkich funkcji organizmu, a w rezultacie może doprowadzić do śmierci. Oczywiście zatrucie wodą zdarzą się bardzo rzadko, ale się zdarza. Tak np. w 1995 roku, uczennica Bette Lee na własnym przyjęciu urodzinowym wypiła 7 litrów wody i zmarła po 4 godzinach. W 2004 w Springvilee w USA, pewna matka, za karę kazała swojej 5-letniej córce wypić 5 litrów wody. Dziecko zmarło, matka trafiła do więzienia. W styczniu 2009 stacja radiowa KDND w Sacramento w USA zorganizowała na picie wody na czas. Nagrodą była konsola do gier. Jeden z uczestników wypił niemal duszkiem 7,5 litra wody. Zmarł dwie godziny później. Na rzecz rodziny zmarłego zasądzono 16 mln dolarów odszkodowania od stacji radiowej.


Śmiertelna dawka nikotyny

śmiertelna dawka nikotyny

Fot:

Jeśli myśląc – nikotyna – oczami wyobraźni widzicie tylko papierosy, to macie małą wyobraźnię. Nikotynę można znaleźć także w pomidorach, ziemniakach, papryce i bakłażanach. A stężenie nikotyny w tych produktach nie jest absolutnie szkodliwe dla człowieka, więc można je spożywać do woli. Nikotyna jest bardzo silną trucizną. Śmiertelna dawka dla człowieka to 0,5-1 mg na kilogram masy ciała, co jest równoznaczne z wypaleniem ok. 600 papierosów na raz. Raczej mało prawdopodobne jest wypalenie aż 600 papierosów, ponieważ już po 1/3 tej dawki doszłoby do omdlenia uniemożliwiającego dalsze palenie.


Śmiertelna dawka słońca

śmiertelna dawka słońca

Fot:

Od jakiegoś czasu pojawiła się moda na świecie na nadmierne opalanie ciepła. Choć ludzie, zwłaszcza ci z północy, są świadomi tego, że nadmiar słońca może być niebezpieczny. W ostatnim stuleciu myśleliśmy, że im więcej przebywasz na słońcu, tym lepiej. Ale zostało z całą pewnością udowodnione, że nadmierna ekspozycja na słońce prowadzi do defektów skóry, zaburzenia czynności seksualnych, rozwoju raka, a także do śmierci. Dawka śmiertelna przebywania na pełnym słońcu to ok. 8 godzin.

źródło: fishki.net

 

Skomentuj