Samochód, robot i 5 innych wynalazków Rosjan. Niemożliwe, ale prawdziwe! - Zalajkowane.pl
Nowe!

Samochód, robot i 5 innych wynalazków Rosjan. Niemożliwe, ale prawdziwe!

Istnieje wiele przypadków, w których jedna osoba wynajduje albo wymyśla coś naprawdę wartościowego i rewolucyjnego, lecz nagle pojawiają się inni ludzie, którzy twierdzą, że właściwie to oni są autorami tego czy innego wynalazku. Podobną sytuację możemy zaobserwować na przykładzie urządzenia, którym jest odbiornik radiowy. Przywłaszczyć sobie sławę wielkich matematyków chciało wielu ludzi twierdząc, że wykonali podstawową część pracy w udowodnianiu hipotezy Poincarego, której nie udawało się ani dowieść, ani obalić przez ponad 100 lat.

„Lepiej późno niż wcale” nie ma zastosowania w przypadku wynalazków i sława należy do tego, który jako pierwszy dokona formalności związanych z patentem. Oto 7 koncepcji, za które zaszczyty odebraliby Rosjanie, gdyby byli nieco szybsi.

#1 Samochód

W roku 1769 Nicolas Cugnot, francuski konstruktor, zaprezentował całemu światu pierwszy prototyp samochodu. Mało kto wie, że 18 lat przed tym wydarzeniem, w 1751 roku utalentowany rosyjski mechanik Lieontij Szamszurienkow, pracując na zlecenie państwowe, skonstruował karetę, która przemieszczała się bez obcej pomocy albo siły. Wysiłek pracownika został wyceniony na 50 rubli. Nie wiadomo, co się stało z tym, tak naprawdę pierwszym prototypem auta. Za to wszystkim znany jest francuz Nicolas Cugnot.

kareta

Foto. miridei.com

#2 Parowóz

Próżniowa maszyna parowa z dwoma cylindrami, którą w zasadzie jest parowóz w swojej pierwotnej postaci, zawdzięcza swe powstanie Iwanowi Połzunowi (1763 rok). Sam James Watt był obecny przy próbach maszyny, które odbywały się w Barnauł. Idea na tyle wpadła mu w oko, że po 15 latach, w kwietniu 1784 roku w Londynie, Watt otrzymał patent na maszynę parową z uniwersalnym silnikiem. Wyszło na to, że James Watt, będąc członkiem komisji przyjmującej wynalazek Iwana Połzunowa, nagle stał się jego wynalazcą.

parowóz

Foto. miridei.com

#3 Narkoza

Nikołaj Pirogow był osobą, której wielu ludzi zawdzięcza swój powrót do zdrowia. Wszystko przez to, że ten świetny chirurg był pierwszym w historii lekarzem, zaczął operować ludzi w polowych warunkach, wykorzystując przy tym znieczulenie eterowe. Łącznie Nikołaj Pirogow przeprowadził około 10 000 zabiegów, co udowadnia pomyślność metody! Tak naprawdę, nie tylko narkoza była wielkim osiągnięciem w jego karierze lekarskiej. To właśnie on, jako pierwszy w Imperium Rosyjskim zaczął wykorzystywać gips do gojenia się złamań.

dziecko pod wpływem narkozy

Foto. miridei.com

#4 Rower

1801 można by uznać za całkiem zwyczajny rok dla rosyjskiego miasteczka Niżny Tagił, gdyby nie jeden istotny szczegół. Właśnie w tym roku wynalazca i mistrz Jefim Artamonow, który był zatrudniony w miejscowej fabryce, opracował pierwszą hulajnogę na dwóch kółkach, która w gruncie rzeczy była rowerem, wykonanym w całości z metalu. Po 17 latach (1818 rok), niemiecki baron Karl Drais został szczęśliwym posiadaczem patentu na wynalazek o nazwie rower!

rower

Foto. miridei.com

#5 Robot

Pafnutij Czebyszew, będąc świetnym matematykiem, był również genialnym wynalazcą. Świadczą o tym jego prototypy wózków inwalidzkich albo arytmometr! Ale ten zadziwiający człowiek poszedł o krok dalej i wyliczył konstrukcję ruchu prostoliniowego mechanizmów bez zestawów kołowych, działających zgodnie z zasadą kroku. Rzecz jasna, chodzi o słynny „prostowód”, który niewątpliwie zapoczątkował koncepcję robota i stał się bardzo starym prototypem tego urządzenia.

robot

Foto. miridei.com

#6 Odbiornik fal radiowych

Wreszcie dotarliśmy do podobnie najbardziej kontrowersyjnego wynalazku z ostatnich czasów. W Europie tradycyjnie za wynalazcę radia uważa się Guglielmo Marconi, dokonał on tego w roku 1895. Rosyjska kronika uważa za prawdziwą następującą kolejność wydarzeń, związanych z tym urządzeniem:

7 maja 1895 — pierwsza publiczna demonstracja odbioru i przekazu sygnału radiowego na odległości, wykonana przez Aleksandra Popowa

1896 — Aleksandr Popow przekazuje pierwszy na świecie radiotelegram.

1897 — zdefiniowanie zakresu możliwości radiolokacji za pomocą telegrafu drutowego.

Natomiast do grona tych dwóch wynalazców możemy słusznie dodać kolejną wybitną postać. Nikola Tesla jednym z pierwszych opatentował sposób wiarygodnego otrzymywania prądów, które mogą być wykorzystane w radiu. Patent został nadany w 1891 roku. Tesla wymyślił wykorzystywanie częstotliwości poza zakresem słyszenia ludzkiego ucha. Tego samego roku na lekcji publicznej Nikola Tesla zaprezentował zasadę działania radia.

odbiornik fal radiowych

Foto. miridei.com

#7 Żarówka

Rok 1870. Członek Rosyjskiego Stowarzyszenia Technicznego Aleksandr Łodygin proponuje wykorzystywać w lampach nicie wykonane z wolframu i zakręcone w kształcie spirali. Natomiast historia uznaje Thomasa Edisona i jego żarówkę, która w zasadzie jest niczym innym jak nieco udoskonalonym wynalazkiem Aleksandra Łodygina. Thomas Edison otrzymał patent na żarówkę w 1879 roku.

zarowka

Skomentuj