Salto Angel to najwyższy wodospad świata, który znajduje się na wyżynie La Gran Sabana w Wenezueli. Salto Angel spada z góry Auyan-Tepui (znanej jako Diabelska Góra) i wpada do Rio Churun, która jest dopływem rzeki Caroni. Mimo, że Indianie Pemon zamieszkujący te tereny znają go od dawna (nazywają go Kerepakupai-Meru lub Parakupa-vena), to jego odkrycie dla reszty świata było zupełnie przypadkowe.
Jimmy Angel, samolot i przypadkowe odkrycie
Najwyższy wodospad świata odkrył amerykański pilot Jimmy Angel 18 listopada 1933 roku*, który na okolicznych terenach poszukiwał słynnej Rzeki Złota lub miasta Złota, a przelatując nad Diabelską Górą zauważył dużych rozmiarów wodospad.
9 października 1937 r. pilot powrócił w okolice wodospadu z zamiarem lądowania. Na pokładzie jednopłatowca Flamingo lecieli z nim: druga żona Marie, Gustavo Heny i Miguel Delgado oraz ogrodnik Heny. Angel wylądował, jednak pod koniec tego manewru koła samolotu ugrzęzły w błocie, uniemożliwiając start. Ekipa dotarła do wodospadu, lecz pasażerowie zmuszeni byli do wędrówki przez trudny teren, a powrót do cywilizacji zajął im 11 dni. Gdy wieść o ich przygodzie rozeszła się, wodospad zaczęto nazywać „Angel Falls” na cześć pilota – przypadkowego odkrywcy. Nazwa „Salto del Angel” po raz pierwszy została opublikowana na oficjalnej mapie Wenezueli w grudniu 1939 roku.
Co ciekawe samolot ściągnięto dopiero po 33 latach. Obecnie można go obejrzeć przed lotniskiem w Ciudad Bolívar, a replikę w Muzeum Awiacji w Maracay. Jimmy Angel zmarł w 1956 roku w wyniku obrażeń których doznał 8 miesięcy wcześniej podczas wypadku w Panamie, a jego ostatnią wolą było rozsypanie prochów pod wodospadem Salto Angel.
*według niektórych źródeł jako pierwszy do najwyższego wodospadu na świecie miał dotrzeć pochodzący z Wenezueli odkrywca Ernesto Sánchez La Cruz, który zobaczył go w 1912 roku, lecz nie opublikował swojego odkrycia. Uważa się jednak, że Cruz dotarł do wodospadów Montoya Falls w regionie Sierra Pacaraim.
Salto Angel – najwyższy wodospad świata
Wodospad Salto Angel ma 979 metrów wysokości i najdłuższy swobodny spadek spośród wszystkich znanych wodospadów (807 metrów). Pomiaru dokonała w 1949 roku Ruth Robertson – dziennikarka pracująca dla National Geographic Society. Była ona pierwszą osobą, która przeprowadziła ekspedycję pomiarową szczęśliwie od początku do końca, gdyż pozostałe 4 wyprawy zakończyły się niepowodzeniem.
Salto Angel stanowi część Parku Narodowego Canaima, który utworzono w 1962 roku. Położony w w południowo-wschodniej części Wenezueli park jest dla podróżników, etnografów i zoologów. Wpisany na światową listę UNESCO obszar obejmuje około 120 gatunków ssaków, 70 gatunków gadów, 50 gatunków płazów i ponad 550 gatunków ptaków.
Najwyższy wodospad świata – ciekawostki
• Dotarcie do wodospadu nie jest wcale łatwe, gdyż otacza go bujnie porośnięta dżungla. Można się do niego dostać płynąc łodzią zwaną curiaras (jest to drewniana, drążona łódka, która prowadzona jest przez przewodników z plemienia Pemon).
• Salto Angel można zobaczyć z bliska jedynie podczas pory deszczowej, kiedy to poziom wód jest na odpowiednio wysokim poziomie. W pozostałych miesiącach (od grudnia do marca) Salto Angel można oglądać jedynie z okien samolotu podczas przelotu nad Diabelską Górą.
• Czym jest Diabelska Góra? Tak Indianie nazywają Auyan Tepui – górę o płaskim szczycie. Auyantepui jest gigantem wśród płaskowyży – ma 650 kilometrów kwadratowych powierzchni oraz 2,535 metrów wysokości.
• według indiańskiej legendy dawniej w miejscu wodospadu znajdowała się wioska, w której zmarły nagle wszystkie kobiety, oprócz Churun – córki szamana. O poślubienie pięknej Indianki zabiegało czterech mężczyzn: rybak, wojownik, myśliciel i tropiciel. Szaman nie chciał oddać córki żadnemu z nich więc zdecydował, iż zamieni ich w kamienie. Rzucony przez niego czar odbił się jednak od skał i trafił prosto w serce Churun. Serce kobiety miało rozpaść się z ogromną siłą, co miało spowodować rozpołowienie się świętej góry. Z jej wnętrza wypłynęła woda, która przybrała formę wodospadu. Patrząc z góry na wodospad można podobno dostrzec, że przybiera on kształt pękniętego serca.
• W 1968 roku podjęto pierwszą próbę wspinaczki na szczyt klifu od pionowej strony – nie udało się ze względu na śliskie skały w porze deszczowej. Rok później próbowano w porze suchej – ta próba została udaremniona przez brak wody (do szczytu zabrakło 140 metrów). Pionową ścianę udało się zdobyć dopiero 13 stycznia 1971 roku – zajęło to aż 9 dni
• objętość najwyższego wodospadu na świecie zależy od opadów. Tuż po ulewnym deszczu można zaobserwować nawet 4 żyły. Po kilkunastu godzinach może z nich zostać jedynie jedna żyła wody.
• W 1976 roku polska wyprawa speleologiczna realizowana przy wsparciu argentyńskiej armii dotarła w rejon wodospadu Salto Angel. Odkryto wówczas dziewiczy świat endemicznych roślin i niespotykane do tamtych czasów jaskinie w kwarcytach. Wyprawę z 1976 roku opisał Maciej Kuczyński w książce pt. „Tajemniczy płaskowyż”.
• Salto Angel przyciąga również miłośników BASE jumpingu’u
• i innych sportów ekstremalnych. Na poniższym video grupa śmiałków ekipy The Highliners rozwiesza linę w okolicach Salto Angel i swobodnie po niej spaceruje. (dla niecierpliwych akcja o 2:00)
Zobacz też:
• 11 ciekawostek o Route 66
• Sagrada Familia ciekawostki
• 13 najpiękniejszych kolorowych jezior na świecie
• 20 najbardziej niezwykłych wysp świata
• Szprewald: niemiecka Wenecja
źródła: (1),(2),(3),(4),(5),(6),(7), (8)