Zamość to miasto położone w południowej części województwa lubelskiego, które stanowi ważny ośrodek kulturalny i turystyczny regionu. To również idealne miejsce wypadowe na pobliskie Roztocze, które jest jeszcze mało popularną, ale bardzo atrakcyjną turystycznie krainą geograficzną w Polsce wschodniej. Na Roztoczu nie brakuje pięknych szlaków turystycznych (zarówno pieszych, jak i rowerowych) oraz ciekawych miejsc, które warto odwiedzić. W tym wpisie przedstawiamy najciekawsze atrakcje Roztocza i Zamościa.
Co zobaczyć i zwiedzić w Zamościu?
Za sprawą swej niezwykłej zabudowy, która obejmuje m.in Stare Miasto, Zamość nazywany jest „perłą renesansu”, „miastem arkad”, czy też „Padwą północy”. Zamość powstał jako prywatne miasto szlacheckie, a prawa miejskie nadał mu kanclerz i hetman koronny Jan Zamoyski w 1580 roku. W roku 1992 zamojskie Stare Miasto wpisano na listę zabytków UNESCO. Poniżej przedstawimy ciekawe miejsca, które warto zobaczyć będąc w Zamościu.
Rynek Wielki i zamojska Starówka
Rynek Wielki w Zamościu stanowi główną atrakcję turystyczną miasta. Jego projekt wykonał Bernardo Morando – włoski architekt, który tworzył zamojski rynek na wzór włoskiej „piazzy”. Jest to jeden z najwspanialszych XVI-wiecznych placów znajdujących się w Europie. Zamojski rynek otoczony jest kamienicami należącymi dawniej do bogatych mieszczan. Ich doły zwieńczone są arkadowymi podcieniami, w których obecnie znajdują się liczne kawiarnie, restauracje i sklepy.
Na północnej ścianie kamienic znajduje się XVI-wieczny ratusz, który posiada 52 metrową wieżę zegarową i szerokie, wachlarzowe schody. Codziennie, w sezonie letnim o godzinie 12.00 z wieży zamojskiego ratusza odgrywany jest hejnał w trzy strony świata. Według legendy założyciel Zamościa, hetman Jan Zamoyski zakazał z powodów osobistych grać trębaczowi w stronę Krakowa – Zamoyski miał nie przepadać za ówczesnym królem, Zygmuntem III Wazą. Inna wersja tej legendy nawiązuje do trzech miejskich bram, w kierunku których miał być grany hejnał. Obecnie w budynku mieści się Urząd Miasta Zamość, Straż Miejska, a także Centrum Informacji Turystycznej i Historycznej. Ponadto ratusz stanowi główny symbol miasta, po którym często jest rozpoznawany.
Obiekty twierdzy Zamość
Z Rynku głównego przenosimy się do położonych nieopodal zabudowań dawnej Twierdzy Zamość. Na przełomie wieku XVI i XVII miasto było jedną z najnowocześniejszych twierdz w RP, otoczone licznymi kurtynami, fosami i wielkimi bastionowymi fortyfikacjami. Od południa dostępu do Zamościa bronił zbiornik wodny Wielka Zalewa, od zachodu łąki z bagnami, a od wschodu i północy głęboka i szeroka fosa. Bastiony, które były ważnym elementem fortyfikacji wzniesiono na planie pięcioboku i przystosowano do ogniowej obrony miasta.
Obecnie kilka bastionów zostało odtworzonych i oddanych do użytku dla zwiedzających. Tak jest między innymi w przypadku Nadszańca i Bastionu VII. Został on zniszczony w 1866 roku podczas likwidacji twierdzy i odtworzony w latach 1977-1984 wraz z 37 otworami strzelniczymi i 2 stanowiskami artyleryjskimi. Trasa turystyczna prowadzi przez galerię strzelniczą bastionu, któremu świetność przywrócono podczas remontu w 2008 i 2009 roku.
Kolejnym elementem należącym do dawnej Twierdzy jest zamojska Rotunda wzniesiona w latach 1825- 1831. Jej zadaniem było umacnianie obrony miasta od jego południowej strony. W czasie II wojny światowej w jej wnętrzu Niemcy stworzyli obóz przejściowy dla ludności aresztowanej w ramach niemieckiej Akcji AB Nadzwyczajnej Akcji Pacyfikacyjnej, a następnie więzienie śledcze zamojskiej placówki gestapo. Znajdowały się tu liczne cele, w których obecne władze Zamościa umieściły tablice informacyjne i epitafia, ku czci osób poległych. Szacuje się, że w Rotundzie zginęło od sześciu do ośmiu tysięcy ludzi. Rotunda przetrwała do dziś w niezmienionym kształcie
Następnym przystankiem na trasie zamojskiej twierdzy jest Nadszaniec i Bastion VI. Budynek ten oprócz działobitni (stanowisko ogniowe działa) pełnił również rolę koszar wojskowych. Natomiast po likwidacji Twierdzy Zamość nadszaniec pełnił funkcje oświatowe, wojskowe, magazynowe i biurowe.
Muzeum Arsenał w Zamościu
Kolejnym ciekawym miejscem na mapie Zamościa jest Muzeum Arsenał, które znajduje się przy ulicy Zamkowej 2. Za budowę tego obiektu, który powstawał w latach 1582-1584 odpowiedzialny był wspomniany już Bernardo Morando. Muzeum stanowiło element pałacowej zabudowy, w której trzymano sporą kolekcję zdobyczy przywiezionych przez Jana Zamoyskiego z licznych wojen, broń ofiarowaną hetmanowi przez wielkie osobistości i zaprzyjaźnione miasta. Muzeum Arsenał było wówczas pierwszym muzeum w Polsce ku chwale oręża polskiego.
Po śmierci hetmana Arsenał spłonął. Odbudowano go w 1630 roku z innej strony pałacu. W tym miejscu muzeum znajduje się do dziś pod nazwą: „Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał”. Po przebytych rewitalizacjach muzeum składa się z trzech części:
• w głównym budynku znajduje się dawny arsenał, w którym zobaczyć można: broń palną, armaty, broń białą, a także liczne wystawy czasowe z makietami.
• w drugim budynku, który stanowił dawną prochownię wyświetlana jest multimedialna projekcja 3D, która opowiada o rozwoju ziemi zamojskiej.
• naprzeciwko arsenału, w budynku trzecim znajdują się maszyny wojskowe i sprzęty pochodzące z XX wieku
Pałac Zamoyskich
Jako, że Arsenał stanowił część zabudowań należących do Pałacu Zamoyskich pora przytoczyć kilka informacji na temat samego pałacu. Był to pierwszy obiekt, który zaczęto budować po założeniu miasta. Za jego projekt również odpowiadał Bernardo Morando.
Obecnie pałac stanowi siedzibę sądu i nie jest już tak okazałą budowlą jak dawniej, ze względu na liczne przebudowy, które miały miejsce po roku 1660 (po tym jak w 1658 roku pałac spłonął), w latach 1747-1751, po 1803 roku, oraz w 1831 roku, gdy przebudowano go na szpital wojskowy, przez co ostatecznie utracił swój zabytkowy wygląd. Przed pałacem można dostrzec pomnik Jana Zamoyskiego, który z dumą patrzy na bliską jego sercu okolicę.
Akademia Zamojska
Kolejnym punktem na turystycznej mapie Zamościa jest Akademia Zamojska założona przez hetmana Jana Zamoyskiego w 1594 roku. Była to pierwsza prywatna uczelnia i trzecia po krakowskiej i wileńskiej uczelnia w ówczesnej Rzeczpospolitej. Dzięki powstaniu akademii Zamość na przełomie wieku XVI i XVII stał się jednym z głównych ośrodków naukowych w Polsce.
Dzisiejszy, dość skromny wygląd Akademia zyskała w I połowie XIX wieku – to właśnie wtedy skuto ozdobne gzymsy, portale, obramienia okienne i zamurowano arkady na dziedzińcu. Obecnie w budynku mieści się I Liceum Ogólnokształcące, które na czas remontu (przełom 2019 i 2020 roku) przeniesiono do wspomnianego powyżej pałacu.
Kotwica
Pewnie nie jeden turysta odwiedzający Zamość zastanawiał się, co w Zamościu robi kotwica. Otóż pochodzi ona ze statku „Ziemia Zamojska” – miasto sprawowało nad nim patronat od roku 1984. Kotwica jest darem dla miasta od Polskiej Żeglugi Morskiej ze Szczecina, a jej oficjalne odsłonięcie odbyło się w 2013 roku. Ważący 7 ton obiekt znajduje się na zamojskim Rynku Solnym.
Zamojskie trasy podziemne
Pora zejść pod powierzchnię ziemi. Nie każde miasto może pochwalić się trasami podziemnymi, a Zamość takie właśnie ma. Po pierwsze dla zwiedzających dostępne są krypty w podziemiach Katedry Zamojskiej. To tutaj pochowani są Ordynaci Zamojscy, profesorowie Akadami Zamojskiej, biskupi pochodzący z rodu Zamoyskich, a także księża Infułaci, którzy stali na czele Kapituły Zamojskiej od XVI do XX wieku.
Kolejna trasa podziemna biegnie w obrębie Bastionu VII i Nadszańca. Liczy ona około pół kilometra i prowadzi przez kazamaty, strzelnicze galerie i liczne korytarze. Dodatkowo w Nadszańcu przynależnym do Bastionu VII wystawiona jest ekspozycja pod tytułem „Historia garnizonu twierdzy zamojskiej XVII- XIX wiek, umundurowanie i uzbrojenie”. Na końcu Nadszańca znajduje się ponadto taras widokowy wraz z ekspozycją armat.
Ostatnią podziemną trasą jest ta, która znajduje się w podziemiach Ratusza. Zobaczyć można tu historię zamojskiego ratusza i prac archeologicznych prowadzonych w Zamościu na przestrzeni wieków. Obiekty dostępne na tej trasie, to między innymi XIX-wieczna studnia, a także cysterna na wodę wraz z kanałami doprowadzającymi ją.
Zamojskie zoo
Zamojski ogród zoologiczny jest jednym z najstarszych tego typu obiektów w Polsce. Jego początki sięgają 1918 roku – to wówczas profesor Stefan Miler chciał założyć szkolny ogródek przyrodniczy przy męskim gimnazjum. W kolejnych latach zasoby ogrodu powiększały się, a mieszkańcy Zamościa przychodzili do tego miejsca aby odpocząć i podziwiać zebrane tu gatunki fauny i flory. W 1924 miasto przyznało prężnie rozwijającemu się ogrodowi nowe tereny.
Ogród założony przez profesora Millera stał się na tyle interesującym obiektem, że w 1927 roku przybył do niego z wizytą Prezydent Ignacy Mościcki. Dzięki tej wizycie mini zoo zyskało kolejne środki na rozbudowę. Niestety przyszła wojna i obiekt podupadł. W 1953 roku został odbudowany, rozbudowany i przekształcony w Miejski Ogród Zoologiczny, a w 1980 roku przeniesiony w nowe miejsce. Znajdują się w nim liczne wybiegi dla zwierząt, akwaria, terraria i wiele innych atrakcji dla dużych i małych odwiedzających.
Na koniec przeglądu atrakcji na mapie Zamościa, mamy dla was ciekawostkę związaną z pochodzeniem nazwy Szwedzki stół. Termin ten związany jest z legendą, która przez lata krąży wśród rodowitych mieszkańców Zamościa. Otóż w czasach napaści Szwedów na RP w 1656 roku jedynie trzy twierdze nie uległy ich presji. Jedną z nich był między innymi Zamość. Wówczas rezydentem w mieście był wnuk Jana Zamoyskiego, który nazywał się Jan Sobiepan Zamoyski. Wojska szwedzkie, gdy stanęły pod murami miasta poddały twierdzę ciągłemu ostrzałowi. Ta nie poddała się. Wówczas Karol Gustaw, który dowodził Szwedami wymyślił podstęp. Przekazał Zamoyskiemu wiadomość, że wycofa swoje wojsko z terenów Zamościa, ale wcześniej chciałby zjeść pożegnalny posiłek z dzielnymi obrońcami miasta. Jan Sobiepan Zamoyski domyślił się podstępu Gustawa, jednak gościnność nakazała mu przyjąć jego propozycję. Jednak, aby podkreślić zniewagę kazał rozstawić suto zastawione stoły ale nie rozstawiać krzeseł. Od tej pory przyjęcie z poczęstunkiem na stojąco zwane jest szwedzkim stołem.
W Szczebrzeszynie chrząszcz brzmi w trzcinie…
…pisał w swoim wierszu Jan Brzechwa i to właśnie oddalony o 21 km od Zamościa Szczebrzeszyn, jest kolejnym punktem naszej wycieczki po Roztoczu. Zanim jednak przejdziemy do „miasta chrząszcza” proponuję zboczyć nieco z trasy. Zaledwie kilka kilometrów przed Szczebrzeszynem znajduje się bowiem zespół pałacowo-parkowy Klemensów-Park – ten barokowy pałac wraz z przylegającym parkiem powstał w latach 1744-1746. W 2013 roku kręcono tu zdjęcia do filmu Ida. Jest szansa, że zaniedbany pałac wkrótce odzyska dawny blask – w 2017 roku wrócił bowiem w ręce rodziny Zamoyskich, która zobowiązana jest rozpocząć remont pałacu i proces zagospodarowania parku w ciągu 3 lat.
W samym Szczebrzeszynie poza pomnikiem chrząszcza znajdują się ciekawe obiekty sakralne: XII-wiecznej cerkiew, XVII-wieczna synagoga, Kościół Św. Mikołaja (ufundowany w 1394 roku, kilkukrotnie spalony i odbudowywane na przestrzeni wieków), czy XVII-wieczny kościół św. Katarzyny. Ponadto w Szczebrzeszynie dobrze zachował się XIX-wieczny ratusz i wybudowany na początku XX wieku Młyn Wielki Wodny.
Zwierzyniec – perła Roztocza
Zwierzyniec to niewielkie miasto na Roztoczu, położone nad rzeką Wieprz, oddalone o 11 km od wspomnianego powyżej Szczebrzeszyna i 30 km od Zamościa. Zwierzyniec ma swój początek w 1593 r. – to wówczas na terenie tzw. włości Szczebrzeskiej wybudowano okazały dwór modrzewiowy, oraz utworzono drugi w Polsce zwierzyniec myśliwski, który ogrodzono – dało to nazwę miejscowości. Najciekawsze atrakcje Zwierzyńca przedstawiamy poniżej.
Zabytkowy browar w Zwierzyńcu
Pierwszym przystankiem na mapie atrakcji Zwierzyńca jest zabytkowy browar, który został założony w XIX wieku przez Stanisława Kostkę Zamoyskiego. Początkowo w murach browaru warzono piwo porterowe angielskie. Obecnie dzierżawcą budynku jest lubelska Perła, która produkuje tu piwo o nazwie „Zwierzyniec”.
W okresie wakacyjnym odbywa się tu Letnia Akademia Filmowa, czyli niekonkursowy festiwal filmowy. Ponadto od maja do września możliwe jest zwiedzanie browaru. Dla turystów udostępniona jest sala edukacyjna (z której dowiemy się o historii tego miejsca), warzelnia (serce browaru), sala edukacyjna poświęcona składnikom piwa, oraz fermentownia.
Kościół św. Jana Nepomucena
Obiekt nazywany również „Kościołem na Wodzie” to jeden z symboli Zwierzyńca. Staw i wyspa to pomysł Marysieńki, żony Jana Sobiepana Zamoyskiego, a późniejszej żony króla Jana III Sobieskiego. Kościół wybudowano tu nieco później (powstał w latach 1741- 1747) z rozkazu ówczesnego ordynata Tomasza Zamoyskiego.
Każdego roku pod koniec maja odbywa się odpust ku czci świętego Jana Nepomucena. Wokół Kościoła na Wodzie odbywa się wówczas imponująca procesja na łodziach – jest to wyjątkowa atrakcja dla mieszkańców Zwierzyńca oraz turystów odwiedzających to urokliwe miasteczko na Roztoczu.
Stawy ECHO w Zwierzyńcu
Pora iść dalej – Stawy Echo to bez wątpienia jedno z piękniejszych miejsc w Zwierzyńcu. Cztery stawy zostały zbudowane w latach 1929-1934 w miejscu, gdzie znajdowały się mokradła dorzecza Świerszczy. Przy największym z nich powstała plaża, nad którą góruje skarpa z platformą widokową i pomostem.
Aktualizacja: Stawy Echo w wyniku coraz mniejszej liczby opadów w latach 2015-2019 wysychają i już nie przypominają pięknego miejsca, jakim były dotychczas 🙁
Hodowla konika Polskiego Zwierzyńcu
Koniki polskie są potomkami tarpanów, a ich hodowla w Zwierzyńcu zaczęła się w 1942 roku. Obecnie zwierzęta mają do dyspozycji powierzchnię 180 ha, w tym łąki, las, stawy i dolinę rzeki Świerszcz. Co ważne żyją one bez ingerencji człowieka, a dokarmiane są jedynie zimą. Konik Polski znajduje się na logotypie Roztoczańskiego Parku Narodowego, o którym przeczytacie poniżej.
Roztoczański Park Narodowy
Roztoczański Park Narodowy został utworzony w 1974 roku. Jest to najbardziej zalesiony Park Narodowy w Polsce. Wycieczka do Parku Narodowego w Zwierzyńcu jest idealnym rozwiązaniem dla tych, którzy chcą się wyciszyć i pooddychać świeżym powietrzem.
Świat zwierząt, który liczy ponad 3630 gatunków – to obok doskonale zachowanych lasów – najważniejszy walor Roztoczańskiego Parku Narodowego. Spośród zwierząt zamieszkujących na terenie parku aż 325 gatunków objętych jest ochroną gatunkową (250 ścisłą i 75 częściową), 76 gatunków znajduje się w Polskiej Czerwonej Księdze Zwierząt, 81 gatunków podlega ochronie w ramach sieci Natura 2000, a 20 gatunków wpisanych jest na listę zwierząt zagrożonych Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody a ponad 130 chronionych jest międzynarodowymi konwencjami: bońską, berneńską i waszyngtońską.
Przez teren parku przebiegają liczne ścieżki poznawcze i dydaktyczne, szlaki turystyczne oraz rowerowe. Czy wspomniałem już, że Roztocze to istny raj dla fanów jazdy na rowerze? Jeśli macie możliwość, to koniecznie zabierzcie je ze sobą.
Szlak na Bukową Górę – panorama Roztocza
Szlak na Bukową Górę to propozycja, dla tych którzy lubią aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu. Jej początek to siedziba ośrodka Roztoczańskiego Parku Narodowego. Na szlaku zobaczyć można kamień poświęcony Janowi Pawłowi II, a także Pomnik Pamięci Poległych Lotników. Następnie leśnymi schodami można dojść na szczyt Bukowej Góry, na której znajduje się kolejny piękny punkt widokowy na Roztoczu. Z góry zejść można na dwa sposoby – do wyboru jest asfaltowa drogą z powrotem do Zwierzyńca lub trasa przez las do położonej niżej wsi Sochy, gdzie zobaczyć można lokalny kościółek i cmentarz. Cała ścieżka dydaktyczna prowadzi przez Rezerwat Bukowa Góra.
Guciów
Ze Zwierzyńca możemy dość szybko dostać się do oddalonego o 10 km Guciowa. Tutaj znajduje się chętnie odwiedzana przez turystów Zagroda Guciów.
Zagroda Guciów
Zagroda Guciów to miejsce wpisane do rejestru zabytków, które składa się z kilku budynków. Zostały one zrewitalizowane w ten sposób, aby wiernie oddawały charakter dawnej, lubelskiej wsi. Głównym budynkiem w Zagrodzie Guciów jest Gospoda, w której można spróbować tradycyjnych, wiejskich specjałów. Budynek ten został przypomina swoim wyglądem XIX-wieczną karczmę.
Drugi budynek to miejsce, w którym znajduje się wystawa „Spadające gwiazdy”, prezentująca meteoryty (w tym jedyny roztoczański meteoryt o nazwie „Zakłodzie”), tektyty oraz impakty. Oprócz bardzo dobrze zachowanych meteorytów, pochodzących z różnych części Polski, zobaczyć można również ostatnie ślady jakie zachowały się po dinozaurach.
Trzecim budynkiem jest chata, w której odwzorowany jest układ dawnych izb, wraz z elementami ich wyposażenia i działającymi piecami, na których wypiekany jest chleb. Kolejne atrakcje to między innymi escape room „Obora bimbrownika” i wielka, wiejska stodoła, w której można zorganizować wesele i inne okolicznościowe imprezy. Po odwiedzeniu Guciowa można ruszyć do Krasnobrodu – jego atrakcje opisujemy poniżej.
Co zobaczyć i zwiedzić na Roztoczu? Wizyta w Krasnobrodzie
Krasnobród oddalony jest o 12 km od Guciowa i niecałe 30 km od Zamościa. Ze względu na swoje położenie nazywany bywa „sercem Roztocza” i jest przy tym najbardziej znanym ośrodkiem wypoczynkowym na Roztoczu.
Ścieżka Edukacyjna Dinozaury w Krasnobrodzie
Na powierzchni 2 ha znajduje się 17 makiet z prehistorycznymi gadami. Podróż w czasie rozpoczyna się od powstania Ziemi i tak przechodzimy przez kolejne ery, które ukazują poszczególnych przedstawicieli dinozaurów zamieszkujących owe czasy. Do dyspozycji zwiedzających oddany jest również plac zabaw, na którym dzieci mogą pokusić się o odnalezienie szkieletu króla dinozaurów – T–Rexa.
Zalew w Krasnobrodzie
A teraz coś dla fanów kąpieli w ciepłe, letnie dni. Zalew w Krasnobrodzie jest największym tego typu miejscem na całym Roztoczu. Całkiem niedawno kąpielisko zostało poszerzone, powstały nowe alejki oraz nowe molo. Do dyspozycji plażowiczów jest sporych rozmiarów piaszczysta plaża, wokół której znajdują się liczne punkty gastronomiczne.
Jeśli komuś znudzi się „plażing” lub pluskanie w wodzie to może udać się na spacer, lub wycieczkę rowerową. Jeśli ktoś lubi nieco bardziej aktywny wypoczynek może wypożyczyć rowerek wodny lub udać się do pobliskiego parku linowego. Całkiem niedawno oddano również kompleks basenów znajdujących się tuż obok zalewu. Leżąc na plaży można dostrzec znajdującą się na wzniesieniu wieżę widokową.
Baszta widokowa w Krasnobrodzie
Wspomniana wieża widokowa została usytuowana na szczycie kamieniołomu i znajduje się na północ od zalewu. Wieża, która przypomina nieco zamkową basztę powstała w 2002 roku na wysokości 300 m. n. p. m. i stanowi chętnie odwiedzaną atrakcję Krasnobrodu – rozciąga się bowiem z niej doskonały widok na panoramę miasta i jego okolic.
Odkryta ściana kamieniołomu stanowi nie lada gratkę dla miłośników geologii, gdyż w jej skałach zachowały się liczne odciski flory i fauny datowanej na kilka milionów lat.
Kaplica na wodzie i Kaplica św. Rocha w Krasnobrodzie
Będąc w Krasnobrodzie nie można pominąć „Kapliczki na wodzie” i Kaplicy św. Rocha. Pierwsza z nich, czyli Kaplica na wodzie (zwana również Kaplicą Objawień) pochodzi z XVIII wieku. To tutaj w 1640 roku Jakubowi Ruszczykowi objawić się miała Matka Boża. Do kapliczki przybywają wycieczki z całej Polski, gdyż wypływająca ze źródeł pod kaplicą woda ma według wierzeń działania lecznicze. Wokół kapliczki umiejscowione są rzeźby ze stacjami różańcowymi i kilka innych sakralnych rzeźb.
Drugą równie często odwiedzaną kaplicą jest Kaplica św. Rocha, która powstała w XVII wieku. Według wierzeń ludowych bijące pod kapliczką źródła mają również cudowne właściwości. Legenda głosi, że kilkukrotne przejście schodami wokół kapliczki może uzdrowić lub przynieść szczęście.
Źródła historyczne podają, że podczas panującej dżumy to Marysieńka Sobieska (królowa Polski) ufundowała kaplicę nad źródełkiem i kazała umieścić w niej obraz św. Rocha, który jest patronem ludzi chorych na choroby zakaźne. Od tego momentu kaplica stała się również miejscem pielgrzymek dla wielu modlących się o zdrowie.
Susiec
Susiec to z kolei wieś położona w powiecie tomaszowskim, na pograniczu Roztocza Środkowego i Wschodniego (około 25 km od Krasnobrodu i 52 km od Zamościa). Jego główną atrakcją są Szumy nad Tanwią, nieczynny kamieniołom, dwa punkty widokowe oraz Rezerwat Czartowe Pole.
Rezerwat Szumy nad Tanwią
Rezerwat Szumy nad Tanwią w plebiscycie dziennika Rzeczpospolita został uznany jako jeden z „7 Cudów Polskiej Natury”! Miejsce to jest wyjątkowo urokliwe ze względu na małe wodospady i progi skalne zwane potocznie „szumami”. Skąd pochodzi ta nazwa? Otóż spływająca po progach skalnych woda ulega spiętrzeniu i wydaje charakterystyczny szum. Docierając na miejsce, często jeszcze nie widać wody, ale doskonale ją słychać.
W rezerwacie Szumy nad Tanwią odnotowano obecność około 40 gatunków roślin w tym znajdującego się pod ochroną widłaka jałowcowatego, porzeczkę alpejską i bez koralowy. Zobaczyć w tym miejscu można również bardzo rzadkie ptaki takie jak: pliszkę górską, bociana czarnego i zimorodka. W obrębie rezerwatu i „szumów” utworzone zostały liczne ścieżki dydaktyczne. Można tu również wypożyczyć kajak i oddać się nieco bardziej ekstremalnej przygodzie.
Wieża widokowa w Suścu
Wieża widokowa znajduje się zaledwie 6 minut samochodem (około 5 km) od rezerwatu „Szumy”. Wybudowano ją w 2013 roku, na najwyższym wzniesieniu w okolicy, zwanym Góra Grabowicka. 12-metrowa wieża posiada 3 kondygnacje, z których roztacza się bardzo ładny widok okoliczne pola i Puszczę Solską. Przy wieży znajduje się parking dla autobusów i samochodów osobowych, oraz wiata na rowery i ławeczki, przy których można chwilę odpocząć.
Kamieniołom w Nowinach i punkt widokowy
Z wieży widokowej mamy zaledwie rzut beretem (około 7,5 km) do dawnego kamieniołomu w Nowinach. Atrakcją tego miejsca są liczne, małe muszle przegrzebków i ostryg (żyły tu ok. 11,6 do 19 mln lat temu), które dość łatwo dają się wyjąć z ogromnej ściany kamieniołomu. Na szczycie znajduje się kolejny punkt widokowy na Puszczę Solską. W pobliżu przebiega Krawędziowy szlak Roztocza.
Rezerwat Czartowe Pole
Zaledwie 2 km od kamieniołomu znajduje się Rezerwat Czartowe Pole. Nazwa tego miejsca wywodzi się od legendy głoszącej, że kiedyś „jeno czarci tam hasali” (czego skutkiem miały być liczne powodzie i pożary). W rezerwacie wytyczono ścieżkę przyrodniczo–dydaktyczną o długości 2 km. Na jej trasie znajduje się 9 tablic informujących o walorach przyrodniczych i historycznych tego terenu.
Na terenie Czartowego Pola znajdują się ruiny starej papierni Zamoyskich, którą zbudowano w XVIII wieku. W okresie świetności wytwarzano tu 80% całej produkcji papieru w guberni lubelskiej. Papiernia była kilkukrotnie niszczona i odbudowywana po powodziach. Zamknięto ją po pożarze w 1883 roku. W rezerwacie znajdują się ponadto symboliczne mogiły partyzantów poległych w walkach w 1943 roku – pierwszy z nich to Umer Achmołła Atamanow ps. „Miszka Tatar” (dowódca oddziały Gwardii Ludowej), a drugi Hieronim Miąc ps. „Korsarz” (dowódca józefowskiego oddziału ZWZ-AK).
Zobacz też:
• Warmia i Mazury – kraina 1000 jezior – przewodnik wakacyjny
• Toruń – co zobaczyć w weekend w „mieście piernika”
• Skąd wzięły się wrocławskie krasnale?
• Wrocław atrakcje
• 23 zaskakujące ciekawostki o Londynie
• Dziwne budynki z całego świata
źródła: (1),(2),(3),(4),(5),(6),(7),(8),(9),(10),(11),(12)