Uważa się, psychopaci biorą to czego chcą, bez skrupułów. Poza tym, skutecznie manipulują ludźmi dzięki swojemu powierzchownemu urokowi oraz patologicznemu pragnieniu, aby dostać to, czego pragną. Brak im empatii i są bezduszni wobec innych, dlatego nigdy nie odczuwają winy, która normalnie zmniejszyłaby ich poczucie szczęścia. Wydawałoby się, że psychopaci powinni być szczęśliwi, ponieważ koncentrują się przede wszystkim na własnych potrzebach i pragnieniach.
Z drugiej strony, psychopaci mogą być niezadowoleni z powodu swoich relacji interpersonalnych. Bliskie relacje i przyjaźnie są niezbędne do tego, aby odczuwać szczęście. Generalnie, trudno jest znaleźć osoby, które nie mają dobrych relacji z innymi. Wiadomo też, że to jakość, a nie ilość relacji przyczynia się do dobrego samopoczucia. Natomiast relacje interpersonalne psychopatów wydają się być płytkie i złej jakości. Nie jest to zaskakujące, biorąc pod uwagę, że psychopaci często wykazują gniew , wrogość, impulsywność oraz niską inteligencję emocjonalną.
Czy wobec powyższego można powiedzieć, że psychopaci są szczęśliwi albo nieszczęśliwi?
Aby odpowiedzieć na to pytanie, Ashley Love wykonała badania mające na celu ocenę dobrego samopoczucia (szczęścia, zadowolenia z życia i pozytywnych emocji) oraz złego samopoczucia (depresja i negatywne emocje) u ponad 400 studentów. Miała również ocenić poziom ich psychopatii.
Okazało się, że im wyższy był poziom psychopatii u badanych studentów, tym niżej spadał poziom dobrego samopoczucia, a wzrastał poziom złego samopoczucia. Psychopaci nie są ogólnie szczęśliwymi ludźmi.
Ashley nie pozostała przy tym stwierdzeniu i zaczęła drążyć co przyczyniło się do nieszczęścia psychopatów?
W drugiej publikacji, mierzyła jakość bliskich związków u studentów. Okazało się, że studenci z wysokim poziomem psychopatii skarżyli się na gorsze relacje z rówieśnikami. W przypadku i mężczyzn, i kobiet, wyższe poziomy psychopatii wiązały się z mniejszym zaangażowaniem i zaufaniem, przy jednoczesnej słabej jakości relacji przyjacielskich. Odnotowano również niższy poziom pożycia i satysfakcji ze związków.
Wyniki badań sugerują, że osoby obojga płci, z wysokim poziomem psychopatycznych skłonności, są generalnie niezadowolone. Na przykład wykazują niski poziom pozytywnych emocji i zadowolenia z życia oraz wysoki poziom negatywnych emocji i skłonność do depresji. Poza tym, ich nieszczęśliwe życie można częściowo tłumaczyć niską jakością ich intymnych związków.
Post jest oparty na dwóch publikacjach:
1. Love, A. B., & Holder, Mark D. (2016). Can romantic relationship quality mediate the relation between psychopathy and subjective well-being? Journal of Happiness Studies, 17, 2407-2429.
2. Love, A. B., & Holder, M. D. (2014). Psychopathy and Well-Being. Personality and Individual Differences, 66, 112-117.
źródło: psychologytoday.com
Skomentuj
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.