XIX wiek, w tym epoka wiktoriańska, kojarzy się większości osób z dorożkami, damskimi gorsetami i Charlesem Dickensem. Mało kto wie o tym, jak ludzie żyjący w tamtych czasach odnosili się do śmierci swoich bliskich. Dzisiaj wydawać się to może szokujące, ale wtedy, kiedy w jakiejś rodzinie zdarzyło się nieszczęście i ktoś umarł, pierwszą osobą, która odwiedzała dom, w której zamieszkiwała nieszczęsna rodzina, był… fotograf. Tzw. zdjęcia pośmiertne, czyli uwiecznianie wizerunków ukochanych osób było, wśród rodzin dostatecznie zamożnych, praktyką powszechną.
Druga połowa XIX w. wraz z udoskonaleniem technik fotograficznych, przyniosła nowy zwyczaj – robienie zdjęć martwych ludzi. Historycy uważają, że w tamtych czasach usługi fotografa były bardzo drogie i niewiele osób mogło sobie pozwolić na luksus posiadania fotografii. I tylko śmierć i pragnienie, aby po raz ostatni zrobić coś ważnego dla ukochanej, zmarłej osoby, zmuszało rodziny do wydania krocie za zdjęcie. Wiadomym jest, że w 1860 roku zdjęcie kosztowało około 7$, co stanowi dzisiaj równowartość do 200 $!
Inną prawdopodobną przyczyną tej niezwykłej wiktoriańskiej mody był „kult śmierci”, który istniał w tamtych czasach. Można powiedzieć, że zapoczątkowała go sama Królowa Wiktoria, która po śmierci w 1861 roku jej męża księcia Alberta, nie była w stanie zakończyć swojej żałoby. W Anglii po śmierci kogoś bliskiego kobiety ubierały się na czarno przez 4 lata, a przez kolejne 4 mogły pojawiać się publicznie tylko w ubraniu białym, szarym lub fioletowym. W tym czasie mężczyźni w żałobie nosili na rękawach żałobne paski.
Aby podkreślić pośmiertny charakter zdjęcia, fotografowie często wprowadzali do scenerii szczegół, który jednoznacznie wskazywał, że dziecko, czy osoba uwieczniona były już martwe – np. kwiat ze złamaną łodygą, odwrócona róża w ręku, wskazówki zegara, które wskazują na czas zgonu, i tym podobne.
Dzisiaj zdjęcia pośmiertne są kolekcjonowane. Największy ich zbiór z epoki wiktoriańskiej znajduje się w posiadaniu Thomasa Harrisa z Nowego Jorku. To jego niezwykłe hobby, o którym mówi: „Te zdjęcia uspokajają i sprawiają, że myślisz o bezcennym darze jakim jest życie”.
źródło: extremal.mirtesen.ru