Zegarki marki Patek-Philippe od lat zaliczane są do najlepszych i najdroższych na świecie. W 1933 r. firma ustanowiła rekord, konstruując i sprzedając amerykańskiemu bankierowi Henry’emu Gravesowi najbardziej skomplikowany (na owe czasy) zegarek kieszonkowy z 24 funkcjami. Egzemplarz ten w 1999 r. na aukcji w Nowym Jorku został sprzedany za 11 mln dolarów. W 2014 roku zegarek H.Gravesa ponownie zmienił właściciela, tym razem za 24 miliony dolarów!
Tym razem by uczcić 175-lecie firmy wyprodukowano model Grandmaster Chime Ref. 5175. Jest to jeden z najbardziej skomplikowanych zegarków na świecie i składa się z 1,366 części. Jego produkcja zajęła aż 8 lat! Zegar posiada 2 tarcze, a niektóre elementy i obudowę wykonano z 18-to karatowego złota. Jak na ekskluzywny produkt przystało, zegarek wyprodukowano zaledwie w 7 egzemplarzach (6 trafi do sprzedaży, a 1 do firmowego muzeum w Genewie). Za każdą sztukę, zaprezentowaną w eleganckim, drewnianym pudełku z dodatkami, przyszłemu właścicielowi przyjdzie zapłacić 2.500.000 CHF, czyli lekko ponad 8,5 mln złotych!
Co ciekawe 1 maja 1839 roku firmę założyło dwóch imigrantów z Polski! Antoni Patek i Franciszek Czapek założyli firmę „Patek, Czapek & Cie” w Genewie. Ich firma wytwarzała zegarki kieszonkowe, których koperty ozdabiano miniaturami i napisami o treściach patriotycznych i religijnych. W 1845 roku Franciszek Czapek opuścił firmę, a 6 lat później współpracę z Antonim Patkiem nawiązał francuski zegarmistrz Adrien Philippe (nazwę firmy zmieniono na „Patek Philippe & Cie”). Po sukcesie na wystawie światowej w Londynie, gdzie firma otrzymała złoty medal za swoje wyroby ich zegarki nosiła królowa brytyjska Wiktoria, książę Albert, a zamówienie złożyła królowa duńska Luiza (na prezent dla męża Christiana IX z okazji 25. rocznicy ślubu). Do grona klientów firmy dołączyli ponadto papież Pius IX (1867), książę egipski Hussein Kamal (1884), król Włoch Wiktor Emanuel III (1897) i wielu innych władców. W roku 1932 firma została wykupiona przez braci Karola i Jeana Sternów. Od tego czasu do dnia dzisiejszego firma nosi nazwę „Patek Philippe SA”.
Wróćmy jednak do modelu Grandmaster Chime Ref. 5175. W poniżej galerii zobaczycie jeszcze kilka zdjęć oraz filmik pokazujący jak powstaje ten ręcznie robiony i zdobiony zegarek.
Zobacz też: 18 fajnych i odjechanych zegarków
zdjęcia pochodzą z serwisu lifebuzz.com
Skomentuj
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.