Lasy zajmują około 30 procent powierzchni lądowej świata. Tajemnicze, piękne, wielobarwne – lasy to prawdziwy dar natury, który daje schronienie wielu gatunkom roślin i zwierząt. Spacerując nawet po „zwykłym” lesie lub parku miejskim ładujemy swoje baterie i odprężamy się. Na świecie nie brakuje lasów, które zachwycą każdego bez wyjątku. Przedstawiamy najbardziej dziwne, niezwykłe i najpiękniejsze lasy na świecie.
#1. Tha Pom Khlong – Tajlandia
Tha Pom Khlong to las namorzynowy, położony tuż nad brzegiem morza, skąd czerpane są sole mineralne i inne substancje odżywcze zawarte w wodzie. Drzewa w takim lesie wytwarzają gęstą sieć korzeni pomiędzy, którymi zbierają się osady, co przyczynia się do stopniowego wyłaniania się spośród wody brzegu lądowego.
Woda znajdująca się pomiędzy drzewami w Tha Pom Khlong ma niesamowity kolor, który powstał w wyniku zmieszania się wody morskiej z wodą pochodzącą z pływów.
#2. Las Smoczych drzew na wyspie Sokotra – Jemen
Sokotra to wyspa należąca do Jemenu znajdująca się na Oceanie Indyjskim. Na uwagę wśród bogatej roślinności Sokotry zasługują między innymi: róża pustyni (adenium opasłe), która przypomina mały baobab, a także dracena smocza zwana potocznie smoczym drzewem. Rozłożysta korona draceny porośnięta jest liśćmi jedynie od góry, a znajdujące się pod spodem gałęzie są nagie.
Draceny wydzielają czerwoną żywicę, która nazywana jest smoczą krwią. Legenda, która krąży po wyspie głosi, ze dawniej zamieszkiwały ją między innymi mamuty i smoki. Podczas jednej z walk pomiędzy smokiem i mamutem ten pierwszy miał zostać śmiertelnie ugodzony – wówczas z jego ciała wylała się olbrzymia ilość krwi, która zamieniła ziemię w kolor krwisto-czerwony. Po kilku latach z ziemi tej zaczęły wyrastać obecnie znane smocze drzewa. W 2008 roku miejsce, w którym znajduje się Las Smoczych drzew zostało wpisane na listę UNESCO.
Całkiem niedawno smocze drzewa były bardziej powszechne – obecnie występują tylko w niektórych częściach wyspy. W większości są to pojedyncze, stare drzewa lub niewielkie grupy. Drzewom zagrażają kozy i ludzie, którzy wykorzystują je jako drewno opałowe. Największy i najlepiej zachowany naturalny las Smoczych drzew znajduje się na odizolowanym Rokeb di Firmihin – płaskowyżu, który ze wszystkich stron otoczony jest głębokimi wąwozami.
#3. Las bambusowy w Kioto – Japonia
Na obrzeżach Kioto w dzielnicy Arashiyama znajduje się niezwykły las bambusowy Sagano, w którym rośnie około 50 różnych gatunków bambusa. Wkraczając kilka metrów w głąb lasu oczom ukazuje się iście magiczny krajobraz – w niewielkich odległościach od siebie znajdują się skupiska potężnych bambusowych łodyg. Niektóre z nich mają nawet 40 metrów długości– patrząc w górę nie widać ich końca.
Bambusowy krajobraz lasu Sagano często można spotkać na obrazach i fototapetach. Nakręcono tu również jedną ze scen do filmu „Wyznania gejszy”. Wycieczkę do krainy bambusowych olbrzymów najlepiej planować jesienią lub wiosną, gdyż właśnie wtedy miejsce to jest w pełne kolorów. Zimą las jest oświetlany tworząc ciekawą iluminację i inny, niespotykany przez resztę roku klimat. Bezpośrednio za wejściem do Bambusowego Lasu znajduje się wpisana na listę UNESCO brama świątyni Tenryu-ji – jej umiejscowienie świątyni nie jest przypadkowe, gdyż bambusy w kulturze buddyjskiej uznawane są za symbol siły i sposób na odpędzenie złych mocy.
Drzewa bambusowe kołysząc się na wietrze wytwarzają charakterystyczny dla tego miejsca dźwięk, który … Japońskie Ministerstwo Środowiska wpisało na listę 100 dźwięków Japonii.
#4. Las deszczowy Hoh – USA
Las deszczowy Hoh położony w dolinie rzeki o tej samej nazwie jest częścią Parku Narodowego Olympic. Jego obszar uchodzi za największy na terenie Stanów Zjednoczonych bez dróg. Jedną z największych atrakcji jest tzw. korytarz mchów (The Hall of Mosses) – dość łatwa trasa spacerowa o długości 1,3 km. Podczas krótkiego spaceru można z bliska podziwiać stare drzewa pokryte zielonymi i brązowymi mchami, które wyglądają naprawdę niesamowicie.
#5. Rainbow Forest of Eucalyptus – Hawaje
Las tęczowych eukaliptusów znajduje się miedzy innymi na Hawajach. Majestatyczne drzewa, które osiągają nawet 75 metrów wysokości mienią się wieloma kolorami – ich kora wygląda jakby została pomalowana farbami przez dzieci. Kolorową korę można dostrzec dopiero po oberwaniu zewnętrznej, żywozielonej warstwy. Po pewnym czasie zielona barwa zanika, a na wierzchniej warstwie kory pojawiają się kolory tęczy. Miejsce to z pewnością zachwyci zarówno dużych i małych turystów.
#6. Niebieski las – Hallerbos, Belgia
Hallerbos to las położony w Belgii, 30 minut na południe od Brukseli w niedalekim sąsiedztwie miasteczka Halle. Hallerbos jest rezerwatem przyrody, a jego potoczna nazwa to „niebieski las”. Dlaczego? Otóż od wczesnej wiosny do wczesnego lata pomiędzy drzewami rosną w nim śliczne niebieskie hiacyntowce, których jest tyle, że pośrodku lasu tworzą ze swoich kwiatów swoisty dywan. Kwiaty zakwitają najczęściej około połowy kwietnia i przez 10 dni można podziwiać ich rozkwit w pełni. Po tym czasie zaczynają blednąć, brązowieją aż w końcu znikają. Wejście na teren rezerwatu jest darmowe jednak należy pamiętać o kilku zasadach – między innymi o tym, żeby nie zrywać rosnących w nim kwiatów, nie śmiecić, a także trzymać się wyznaczonego szlaku.
#7. Krzywy las – Polska
Czym jest „Krzywy las„? To pomnik przyrody, który położony jest w województwie zachodniopomorskim, niedaleko wsi Nowe Czarnowo i Elektrowni Dolna Odra. Łączna powierzchnia tego terenu to 1, 7 ha, a jego nazwa pochodzi od znajdujących się tam drzew wygiętych pod kątem 90 stopni. Istnieje kilka teorii na temat tego, co spowodowało wyginanie się drzew. Niektórzy badacze uważają, że za obecny wygląd drzew odpowiadają zmiany grawitacyjne, a inni twierdzą, że zostały one celowo w ten sposób wyhodowane. Jedno jest pewne – jeśli jesteś w okolicy musisz przyjechać na krótki spacer po Krzywym Lesie.
#8. Park Narodowy Tijuca – Brazylia
Tijuca uważa się za największy na świecie las, który znajduje się w obrębie aglomeracji miejskiej. Teren parku jest górzysty, przez co rozpościerają się z niego przepiękne widoki na Rio de Janeiro. Znajdują się w nim słynne szczyty o nazwie Pedra Bonita, Pedra de Gavea i Pico da Tijuca, a także 30 wodospadów oraz szlak na Corcovado (słynną górę na której znajduje się 38-metrowy pomnik Chrystusa Odkupiciela).
Niezwykłości temu miejscu dodaje fakt, że w całości zostało one „stworzone” przez człowieka. Park został prawie całkowicie zniszczony na początku 1800 roku przez założenie na tym obszarze plantacji kawy. Na szczęście duża część lasu została odbudowana w drugiej połowie wieku – zasadzono wówczas aż 9 milionów drzew. W 1961 roku obszar ten sklasyfikowana jako Park Narodowy.
#9. Morelowa dolina – Chiny
W Xinyuan okręgu administracyjnym Yili, na obszarze o łącznej powierzchni 5000 akrów znajduje się oaza porośniętą wieloma kwitnącymi drzewami owocowymi. Najpiękniej jest tam w kwietniu, gdy drzewa morelowe kwitną na różowo. Pobyt w tym miejscu cieszy nie tylko oczy, ale również można rozkoszować się niesamowitym zapachem kwitnących drzew.
#10. Rezerwat Las Mglisty Monteverde – Kostaryka
Z Chin w ekspresowy tempie przenosimy się do Kostaryki. W północno-środkowej części kraju znajduje rezerwat, który wyróżnia się nie tylko swoim położeniem (1460 m. n. p. m.) – długa pora deszczowa i wysokie położenie sprawiają, że patrząc na las z lotu ptaka widać unoszące się nad nim kłęby pary wodnej. Na terenie całego rezerwatu stwierdzono blisko 500 gatunków ptaków, 1200 gatunków gadów i płazów, a także 2500 gatunków roślin (w tym około 420 gatunków storczyków).
#11. Taman Negara – Malezja
Taman Negara w Malezji to jeden z najstarszych lasów (ma ponad 130 milionów lat), który jest jednocześnie jedną z najbardziej dziewiczych dżungli na świecie. W Taman Negara istnieje również możliwość wspięcia się na szczyt góry Gunug Tahan (2,187 m), a nieopodal głównego wejścia do utworzonego na terenie lasu parku narodowego znajduje się park linowy. To nie koniec atrakcji – w środku lasu znajduje się most, który łączy ze sobą dwa punkty położone na dużej wysokości, z których widać przepiękną panoramę dżungli.
#12. Sundarbans – Indie
Region Sundarbanów obejmuje największe na świecie lasy namorzynowe, które rozciągają się od Bangladeszu po wschodnie Indie i łącznie zajmuje powierzchnię około 140 000 hektarów. Las zamieszkuje duża liczba ciekawych gatunków zwierząt: królewskie tygrysy bengalskie, jeleń cętkowany, węże i krokodyle, które stanowiły łupy dla kłusowników. Problem ten wzrósł do tego stopnia, że w roku 1973 utworzono rezerwat przyrody, a 1997 roku region ten został w wpisany na listę ochrony UNESCO.
#13. Great Bear Rainforest – Kanada
Położony w Kanadzie las, który jest domem dla setek gatunków zwierząt (w tym rzadkich wilków i wielorybów) ma powierzchnię zbliżoną do Irlandii. Ten kanadyjski las jest jednym z najbardziej zróżnicowanych biologicznie miejsc na planecie, a dzięki licznym fiordom, wodospadom, wielkim drzewom cedrowym i ogromnym granitowym klifom również jedno z najpiękniejszych. W Great Bear Rainforest żyje między innymi niewielka populacja jedynych na świecie niedźwiedzi czarnych o białym umaszczeniu, które nazywa się „niedźwiedziami-duchami”.
#14. Tsingy de Bemaraha – Madagaskar
W zachodniej części Madagaskaru znajduje się rezerwat Tsingy de Bemaraha. Zachodzące na przestrzeni wieków procesy krasowe doprowadziły do powstania niezwykłych form skalnych przez wielu nazywanych kamiennym lasem. Wysokie, szpiczaste iglice miejscowa ludność nazywa „tsingami”.
Na obszarze rezerwatu, który w 1990 roku trafił na listę światowego dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego UNESCO występuje 11 gatunków lemurów oraz kilka innych endemicznych gatunków zwierząt (np. nizinny szczur leśny), które to są zagrożone wyginięciem.
#15. Valle de Cocora (Cocoa Valley) – Kolumbia
Dolina Cocora to według wielu podróżników jedno z najciekawszych miejsc w Kolumbii. Na powierzchni prawie 600 kilometrów kwadratowych rosną najwyższe palmy świata (tzw. palmy woskowe, które osiągają nawet 60 metrów). Ze względu na wysokość (od 1800 do 2600 m n.p.m) i zachodnie wiatry znad Oceanu Spokojnego jest tu niezwykle wilgotno i pada w zasadzie codziennie.
#16. Park Narodowy Sekwoi – USA
Park Narodowy Sekwoi położony jest południowej części górskiego pasma Sierra Nevada w USA. Olbrzymie, wiecznie zielone sekwoje to największa, lecz niejedyna atrakcja parku – znajduje się tu najwyższy szczyt USA (poza Alaską) oraz liczne granitowe monolity, wodospady, jeziora i różnorodne zwierzęta (od wiewiórek po niedźwiedzie amerykańskie).
Sekwoje to długowieczne, odporne na szkodniki, grzyby a nawet pożar drzewa, które mogą żyć nawet 3250 lat. W Parku Narodowym Sekwoi rośnie największe na świecie drzewo nazywane drzewem Generała Shermana (General Sherman Tree). Najwyższe drzewo świata rośnie w części parku nazywanej Lasem Olbrzymów, czyli miejscu gdzie znajduje się pięć z dziesięciu największych pod względem objętości drzew na świecie. Duża część parku pozostała nadal dzika i nienaruszona (szacuje się że nawet 85%), a na jego terenie znajduje się około 240 odkrytych (i prawdopodobnie setki nieodkrytych) jaskiń.
Oprócz wycieczek pieszych w parku można łowić ryby, biwakować w wyznaczonych do tego miejscach, ale również istnieje możliwość przejechania się samochodem po przewróconej sekwoi, z wydrążonym środkiem (Tunel Log). Park Sekwoi najlepiej zwiedzać od połowy maja do połowy września, gdyż w innych miesiącach w wyższych jego partiach może zalegać dużo śniegu i drogi mogą być nieprzejezdne. Więcej o Parku Narodowym Sekwoi pisaliśmy tutaj.
Zobacz też:
• 15 zadziwiających faktów i ciekawostek o Antarktydzie
• 20 ciekawostek o Morzu Bałtyckim
• Rekordowe i ciekawe miejsca w Polsce
• Okunoshima – wyspa królików
• 50 opuszczonych miejsc i budynków z całego świata
źródła: (1),(2),(3),(4),(5),(6),(7),(8),(9),(10),(11),(12),(13)
Skomentuj
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.