Meble są integralną częścią naszych domów i mieszkań, trudno wyobrazić sobie bez nich życie. Wybierane są oczywiście pod względem upodobań, stylistyki wnętrz, jakości, a także funkcjonalności. Każda kobieta marzy o wielkiej garderobie z licznymi półkami i szafkami, w której zmieści swoje wszystkie ubrania, buty, torebki, szaliki, apaszki itd. Każdy mężczyzna marzy o wielkim, wygodnym fotelu, w którym siądzie i będzie mógł spokojnie oglądać mecz, popijając zimne piwko 🙂
Są też tacy ludzie, którzy mają słabość do unikatowych i niepowtarzalnych przedmiotów. Jedni mogą zbierać znaczki, stare banknoty, a inni mają potrzebę posiadania najdroższych rzeczy – na takie przyjemności jakie dzisiaj opiszemy mogą sobie pozwolić tylko miliarderzy. Poniżej przedstawiamy ranking najdroższych mebli na świecie.
12. Łóżko i materac Vividus – 60 tysięcy dolarów (wersja podstawowa)
Szwedzka firma Hästens oferuje łóżko, które jest symbolem i prawdziwą legendą na rynku dóbr luksusowych. Dlaczego kosztuje aż 60 tysięcy dolarów? Każdy Vividus wykonany jest ręcznie przy użyciu wyłącznie naturalnych materiałów najlepszej jakości, takich jak końskie włosie, bawełna, wełna i len. Łóżka wykonywane są na zamówienie, a klienci mogą dobrać nie tylko rozmiar, ale również sprężystość, kolor i wysokość. Czas wytwarzania łóżka to 160 godzin, a oczekiwania to nawet pół roku!
Słynna niebiesko-biała kratka stanowi znak firmowy szwedzkiej marki. Zdaniem wielu znawców tej dziedziny firma ta tworzy najbardziej komfortowe łóżka i materace na świecie. Hästens dostarcza łóżka między innymi na Szwedzki Dwór Królewski.
11. Stół bilardowy – 180 tysięcy dolarów
Wiele osób (w szczególności mężczyzn) marzy o własnym pokoju gier – a w nim nie mogłoby oczywiście zabraknąć stołu bilardowego. Istnieją takie modele, o których przeciętny człowiek może tylko pomarzyć. Najdroższy stół bilardowy na świecie jest projektowany przez trzykrotnego mistrza świata w tej dyscyplinie Vincenta Facqueta. Jak sam powiedział, jest to doskonały stół do bilarda – jego nogi ozdobione zostały liśćmi z 18 karatowego złota, a w bandach umieszczono diamenty. Stół pokryty jest oczywiście najlepszej jakości suknem – Iwan Simonis 860 Professional.
10. Biurko Parnian – 200 tysięcy dolarów
Luksusowe biurko wykonane jest z aż sześciu rodzajów drewna egzotycznego – w tym z hebanu i wiązu karpackiego. Dodatkowo uzupełnione zostało o fragmenty z lanego szkła. Parnian Furniture Design & Manufacturing z Scottsdale w Arizonie, która stworzyła ten luksusowy mebel specjalizuje się w produkcji nietypowych biurek od 1977 roku. Ich ceny zaczynają się od 6 tysięcy dolarów.
9. Fruwające łóżko – 1,7 miliona dolarów
To niezwykłe łóżko jest projektem holendra Janjaapa Ruijssenaarsa. Ten nowoczesny i wyjątkowy mebel w świetny sposób pokonuje grawitację – a jak to działa? Otóż łóżko zostało usytuowane nad silnymi magnesami, które odpychają je od ziemi i w ten sposób unoszą łóżko w powietrzu. Projekt uznano za jeden z najlepszych wynalazków w 2006 roku. Niestety nie znaleźliśmy informacji, czy ktoś naprawdę kupił choćby egzemplarz.
8. Stolik Thomasa Tuffta – 4,6 mln dolarów
Thomas Tufft był rzemieślnikiem z Ameryki. Stolik z finezyjnym wygięciem nóżek i mistrzowskim wykończeniem, który powstał w latach 1775-1776 jest jedną z najbardziej popularnych i równocześnie najdroższych toaletek na świecie. Po blisko 200 latach, został sprzedany za 4,6 miliona dolarów na aukcji, która odbyła się w styczniu 1990 roku (cena zaskoczyła wszystkich, gdyż przed aukcją przewidywano, że stolik zostanie sprzedany za „jedyne” 1,2 miliona 🙂 ).
7. Dywan perłowy – 5,458,500 dolarów
Dywan o wymiarach 1,7×2,2 metra ozdobiony jest ponad dwoma milionami malutkich pereł sprowadzonych z Zatoki Perskiej. Ponadto zdobią go rubiny, szafiry i brylanty. Spód perłowego dzieła został wykonany ze skóry jelenia i niedźwiedzia. Wart 5,5 miliona dolarów dywan zamówił indyjski maharadża Barody (Khandy Rao Gaekwady), który chciał ozdobić nim grób Mahometa. Niestety, zanim dywan został wykonany (ponad 400 tkaczy poświęciło na to 5 lat!), maharadża zmarł.
Prośba maharadży, by perłowy dywan zdobił grobowiec, nigdy nie została zrealizowana. Został on zamknięty w skarbcu indyjskiej rodziny książęcej, lecz na przestrzeni lat można było oglądać go na nielicznych wystawach m.in. w Metropolitan Museum of Art w Nowym Jork w 1985 roku. Na aukcji w Sotheby Katar Doha w 2009 roku dywan sprzedano za 5 458 500 dolarów.
6. Komoda Harrington – 5,8 miliona dolarów
Przepiękny i z pewnością najdroższy mebel sprzedany na terenie Wielkiej Brytanii. Komoda, która została wykonana w drugiej połowie XVIII wieku jest dziełem Thomasa Chippendale’a. Mebel został stworzony między innymi z drewna różanego, tulipanowca i indyjskiej odmiany morwy. 7 grudnia 2010 roku na aukcji Sotheby’s w Londynie komodę sprzedano za 5,8 miliona dolarów.
5. Toaleta ze złota – 5,8 mln dolarów
Chociaż toaleta nie należy do mebli, to trudno było ją pominąć w tym luksusowym zestawieniu. Najdroższa toaleta na świecie jest własnością firmy Hang Fung Gold Technology Group. Sama deska jest ozdobiona 24-karatowym złotem. Wyprodukowanie muszli trwało około 4 lat. Minusem jest fakt, że można toaletę jedynie podziwiać, gdyż… nie można z niej korzystać 🙂
4. Baldacchino Supreme – 6,4 mln dolarów
Baldacchino Supreme to prawdopodobnie najdroższe łóżko na świecie. Stworzone zostało z najlepszych gatunkowo materiałów, a dodatkowo ozdobione bardzo dużą ilością 24-karatowego złota oraz kamieniami szlachetnymi. Samego złota wykorzystano ponad 100 kilogramów! Łóżko to wykonane jest między innymi z drewna wiśni, jesionu i kasztanowca.
Nie zapomniano oczywiście o komforcie zasypiania – ten gwarantuje najwyższej jakości materac oraz moskitiera wykonana z włoskiej bawełny i jedwabiu. Najdroższe łóżko świata zaprojektował brytyjski jubiler Stewart Hughes, a za jego produkcję odpowiedzialni byli stolarze z Włoch.
3. Tron chińskiego cesarza Qianlonga – 11 mln dolarów
XVIII-wieczny mebel wykonano z drzewa zitan, a prace nad ozdobami zajęły 8 lat. Tron ma długość 140 centymetrów i liczne zdobienia – w tym symbol pięciu smoków, czyli życzenia „starości, bogactwa, zdrowia, cnoty i spokojnej śmierci”.
Dlaczego tron, należący do cesarza, który rządził Chinami w latach 1736-1795 był taki drogi? „To mebel, z którego imperator rządził Chinami. Nikt poza nim nie mógł usiąść na tym tronie” – tłumaczy telewizji CNN Nicholas Chow, szef działu chińskich antyków w domu aukcyjnym Sotheby’s.
W ciągu pierwszych minut licytacji, która odbyła się w 2009 roku do walki o tron ruszyło aż 36 licytujących. Aukcję wygrał anonimowy biznesmen z Szanghaju, który zapłacił za mebel 11 milionów dolarów.
2. Fotel Dragon Chair – 27,8 mln dolarów
Wyprodukowany pomiędzy 1917 i 1919 rokiem Dragon Chair (znany również jako „Serpent”) należał do francuskiego projektanta mody, Yvesa Sainta Laurenta. Skórzany fotel ma fantazyjnie powyginane nogi i wykończony jest drewnianymi poręczami, a za projekt odpowiedzialna była pochodząca z Irlandii Eileen Gray (niedoceniana za życia artystka, która dziś uważana jest za jedną z prekursorek modernistycznego wzornictwa i architektury).
Przed aukcją szacowano, że fotel zostanie sprzedany za 3-4 miliony dolarów, jednak rzeczywistość zaskoczyła wszystkich – w wyniku niezwykłej walki podczas licytacji osiągnięto cenę 27,8 miliona (osiągając tym samym najwyższą cenę, jaka kiedykolwiek padła na aukcji designu XX wieku)! Nowymi właścicielami zostali Robert i Cheska Valois, którzy… sprzedali Laurentowi ten sam fotel w latach siedemdziesiątych. Warto przy tym dodać, że Cheska Valois nabyła ten fotel w 1971 roku za… 2700 dolarów.
1. Badminton Cabinet – 36,7 mln dolarów
Na chwilę obecną jest to najdroższy mebel w historii. W 1990 roku pochodząca z Wrocławia Amerykanka, kolekcjonerka sztuki Barbara Piasecka-Johnson kupiła go za 15 milionów dolarów. XVIII-wieczny mebel wykonany jest z hebanu, a zdobiony między innymi złotem i szmaragdami – to właśnie ze względu na liczne zdobienia prace nad nim trwały 12 lat.
Badminton Cabinet ma 3,8 metra wysokości i powstał we Florencji. Jest nie tylko dziełem sztuki, ale przede wszystkim perłą rynku meblarskiego. Hebanowy Badminton Cabinet powstał na zamówienie angielskiego księcia Henry’ego Somerset’a w połowie XVIII wieku. Jego produkcją i wykończeniem zajmowało się aż 30 rzemieślników. Obecnie można go podziwiać w Pałacu Liechtenstein w Wiedniu.
źródła: (1),(2),(3)
Skomentuj
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.