Museo Atlantico - podwodne muzeum na Lanzarote - Zalajkowane.pl
Nowe!

Museo Atlantico – podwodne muzeum na Lanzarote

Na leżącej na Oceanie Atlantyckim wyspie Lanzarote, od 2017 roku funkcjonuje nowa atrakcja. Mowa tutaj o podwodnym muzeum Atlantico, które jest absolutnym „must see” podczas wizyty na Lanzarote. Nie byłoby nic nadzwyczajnego w tym, że jedną z atrakcji tej wysypy jest muzeum gdyby nie fakt, że muzeum znajduje się 14 metrów pod wodą!

Budowa całej instalacji trwała 3 lata, a za projekt odpowiedzialny był brytyjski artysta Jason deCaires Taylor. Atrakcja ta położona jest niedaleko znanej miejscowości wypoczynkowej Playa Blanca, gdzie dno oceanu jest płaskie i piaszczyste, a prądy morskie niegroźne dla człowieka. Przy dobrej widoczności, rzeźby można zobaczyć nawet bez konieczności zanurzania się pod wodą.

Podwodne muzeum na Lanzarote

fot. https://www.lanzaroteatlanticmuseum.com/photo-gallery




Dla turystów podwodne muzeum to bardzo ciekawa i nowoczesna atrakcja. Pojawiły się jednak głosy przeciwników jej powstania, którzy twierdzą, że stanowi ona zagrożenie dla podwodnej fauny i flory. Sam autor jest zagorzałym nurkiem i mówił, że nie mógłby stworzyć czegoś co działa niekorzystnie dla natury, która w jego życiu odgrywa kluczową rolę. Zanim cokolwiek zostało stworzone, pracę nad instalacją zaczęto od znalezienia odpowiedniego materiału, który nie zaszkodzi naturze. Stało się to możliwe ponieważ wykorzystano cement o naturalnym pH. Ponadto na etapie projektowania podwodnego muzeum eksperci zakładali, że rzeźby stworzone przez Jasona Taylora będą w stanie przetrwać nawet 300 lat, a wraz z biegiem czasu pokryją się rafą koralową. Tak też się stało – zaledwie po roku od pojawienia się pod wodą pierwszej instalacji obrosła ona glonami, koralowcem i muszlami. Zaobserwowano również zwiększoną aktywność zwierząt morskich w tym regionie.
Podwodne muzeum na Lanzarote

fot. screen z youtube




Podwodne muzeum na Lanzarote dostarcza zupełnie innych doznań, niż tradycyjne muzea. Po pierwsze jest innowacyjne, a instalacje w nim umieszczone zmuszają do refleksji. Po drugie aby je „zwiedzić” należy zanurkować w stroju płetwonurka. Po trzecie w realistyczny sposób odzwierciedla faunę, florę i ludzi zamieszkujących wyspę. Podczas ich tworzenia J.Taylor zaprosił do współpracy miejscową ludność dzięki czemu rzeźby są tak idealnie odwzorowane.

Ekspozycja w muzeum jest stała i liczy 300 rzeźb ludzkich postaci uchwyconych podczas różnych czynności: czytają książki, spacerują, robią zdjęcia, bawią się, a przy tym zmuszają do refleksji. Skupiają uwagę na problemach natury społecznej, politycznej i ekologicznej. Jednym słowem jest to ekspozycja, która opowiada o człowieku XXI wieku i pozwala dosłownie „zanurzyć się” w sztuce. Za kilkadziesiąt, czy kilkaset lat porosną one rafą koralową i glonami w takim stopniu, że nie będą widoczne gołym okiem. Dlatego warto się pospieszyć i nie odkładać wizyty na później.

Podwodne Muzeum

fot. http://incrediblethings.com




Sam proces zwiedzania odbywa się przewodnikiem – nurkiem, który po kolei oprowadza po całym muzeum. Atrakcja rozpoczyna się od przycumowania łodzi, z której rozpoczyna się przygoda. Po wszystkim wypływamy w zupełnie innym miejscu, w którym również czeka łódka. Kilka informacji organizacyjnych to: głębokość maksymalna na, którą możemy się zanurzyć to 17 metrów, bilet wstępu kosztuje 12 euro, czas trwania samego zwiedzania to około godzina, a z atrakcji można skorzystać codziennie od 10 do 16.

Wybrane rzeźby w podwodnym muzeum na Lanzarote:

1. The Raft of Lampedusa- tratwa z Lampedusy
Stanowi nawiązanie do obrazu Theodore’a Gericaulta “Tratwa Meduzy” i do współczesnego problemu, który dotyka Europę jakim jest masowe uchodźstwo ludności. Udają się oni niejednokrotnie w daleką podróż na prowizorycznie zrobionych tratwach, które to zostały odzwierciedlone w rzeźbach.

The Raft of Lampedusa- tratwa z Lampedusy

fot. unusualplaces.com




2. Portal
Jest to ogromne lustro, które odbija fale oceanu, a jego podpory zostały tak zaprojektowane aby przyciągać mieszkańców oceanu. Podpływają tu ośmiornice, małe ryby i jeżowce, a całości pilnuje postać zwierzęco-ludzkiej hybrydy, która czuwa przy jednej z krawędzi lustra.
Portal - rzeźba w podwodnym muzeum na Lanzarote

fot. Jason deCaires Taylor




3. Deregulated – rozregulowani
To instalacja przypomina współczesny plac zabaw z huśtawką, na której siedzą biznesmeni ubrani w garnitury. Sama huśtawka przypomina swoim wyglądem szyb naftowy. Autor nawiązał w ten sposób do problemu, jakim jest żądza pieniądza i niezważanie na problemy natury ekologicznej świata.
Deregulated – rozregulowani

fot. unusualplaces.com




4. Crossing the Rubicon – przekraczając Rubikon
Ekspozycja ta obejmuje 35 rzeźb postaci ludzkich i ogromną bramę z ogrodzeniem, w kierunku której zmierzają te kamienne postacie. Jest to symbol codziennego zmierzania ludzi przed siebie, w pogoni za obowiązkami, nie zwracając przy tym uwagi na problemy otaczającego ich świata. Postacie zmierzają ku bramie do innego świata – Oceanu Atlantyckiego, w którym nie ma podziałów, a wszelkie decyzje podejmujemy na własne ryzyko. Ta rzeźba Waży ponad 100 ton i ma 30 metrów długości.

fot. unusualplaces.com




5. Disconnected – rozłączeni
Część instalacji, która zwraca uwagę na współczesną modę i panujące trendy. Na przykład powszechnie panująca moda na tzw. selfie, które obrazuje skupienie uwagi na sobie, a nie na tym co nas otacza.
Disconnected – rozłączeni

fot. Jason deCaires Taylor




6. Human Gyre – wir
Według zamysłu artysty jest to największa i najistotniejsza z instalacji, w której skład wchodzi 200 rzeźb z postaciami człowieka. Ułożone są one w kształt wiru i należą do różnych grup wiekowych, płci, oraz kultur. „Ludzki wir” symbolizuje cykl natury i ukazuje słabość człowieka wobec niej.
rzeźby zatopione pod wodą w muzeum na Lanzarote

fot. Jason deCaires Taylor




7. Los Jolateros
Ekspozycja ta przedstawia dzieci, które płyną w łodziach wykonanych z blaszanych beczek. Stanowi ona metaforę niepewności losu współczesnych dzieci.
rzeźby pod wodą na Lanzarote

fot. Jason deCaires Taylor




8. Nieśmiertelny
Przedstawiony został na niej rybak pochodzący z wyspy La Graciosa znajdującej się nieopodal Lanzarote. Rzeźba składa się z żerdzi symbolizujących stos pogrzebowy.
podwodne muzeum na Lanzarote

fot. unusualplaces.com




9. Fotografowie
W rzeźbach tych przedstawiony został współczesny problem, który dotyczy nadmiernego zainteresowania życiem innych ludzi. W dzisiejszych czasach ludzie wolą skupić swoją uwagę na tym co dzieje się w życiu innych niż swoim i chodzi tu tylko o czystą ciekawość i wścibstwo.
muzeum pod wodą na Lanzarote

fot. Jason deCaires Taylor




10. Hybrydowy ogród
Instalacja ta skupia uwagę na harmonii jaka łączy człowieka i naturę, dodatkowo pokazuje bogactwo roślinności występujące na wyspie Lanzarote.
Museo Atlántico na Lanzarote

fot. Jason deCaires Taylor




Ta podwodna atrakcja ma nie tylko promować turystykę w regionie. Podwodne Muzeum Atlantico 2% zysków ma przeznaczać na ochronę i projekty badawcze dotyczące wszystkiego co związane jest z życiem na otaczających je wodach i wyspach.

Zobacz też:

Rekordowe i ciekawe miejsca w Polsce
Fay Valley Clay Castle – prawdziwie bajkowe miejsce w Rumunii
Jellyfish Lake – niesamowite jezioro Meduz na wyspie Eil Malk
20 ciekawostek o Morzu Bałtyckim
17 tajemnic Statuy Wolności! Fakty i ciekawostki


źródła: (1),(2),(3),(4), (5)

2 komentarze

Skomentuj