La Rinconada w Peru – najwyżej położone miasto na świecie - Zalajkowane.pl
Nowe!

La Rinconada w Peru – najwyżej położone miasto na świecie

Życie na dużych wysokościach wcale nie jest łatwe. Tym bardziej, jeśli miasto znajduje się prawie 5100 m n.p.m. Tak jest w przypadku La Rinconady, uważanej za najwyżej położoną stałą osadę ludzką na świecie. Znajdująca się w prowincji San Antonio de Putina w Peru osada, oddalona jest o około 600 km od granicy z Boliwią. Obecnie w najwyżej położonym mieście świata mieszka około 50 tys. osób.

La Rinconada (Peru) - najwyżej położone miasto na świecie

fot. dreamsite.com



La Rinconada – historia

Według Earth Observatory, miasto La Rinconada powstała jako enklawa górnicza około 40 lat temu i chociaż została przekształcone w miasto, nigdy nie zainstalowano tu podstawowych usług sanitarnych. Wzrost ceny złota w latach 2001 – 2009 spowodował silny wzrost liczby ludności w tym obszarze. Spośród około 30-50 tys. mieszkańców (różne źródła podają różne dane) nieco mniej niż 17 tys. osób uważa się za „stałych” mieszkańców La Rinconada – pozostali przybyli tu w poszukiwaniu złota. Wzrost ceny złota spowodował zatem wzrost populacji o prawie 235%!

La Rinconada – położenie i warunki pogodowe

La Rinconada znajduje się na wysokości niemal 5100 m n.p.m., co czyni je najwyżej położonym miastem na całym świecie. Obszar miejski La Rinconada w Peru leży na zachodnim zboczu ośnieżonego masywu górskiego Ananea Grande w Andach. Panuje tu ekstremalny klimat ze względu na wysokość. Średnia roczna temperatura wynosi jedynie 1,3°C (dla porównania Zakopane to 5,1°C, a Warszawa 9.3 °C) przy nieco ponad 700 mm opadów rocznie. Przez większość nocy w ciągu roku występują intensywne mrozy. Lato jest tu wilgotne i występują częste opady (również śniegu). Zima z kolei jest wyjątkowo mroźna. Warunki klimatyczne przypominają bardziej zachodnie wybrzeże Grenlandii, niż Amerykę Południową, którą większość z nas kojarzy ze słońcem.

La Rinconada (Peru) - najwyżej położone miasto na świecie

fot. dreamsite.com



La Rinconada – jakość życia i warunki mieszkalne

Jakość życia ludzi jest niska, głównie ze względu na niską zawartość tlenu w powietrzu, co powoduje, że bardzo często cierpi się na chorobę wysokościową. Osoba przybywająca do miasta potrzebuje około 30 dni na adaptację. Do tego dochodzą złe warunki pracy w kopalni złota, co sprawia, że średnia długość życia jest znacznie niższa niż w miastach na niższych wysokościach. Inne aspekty, które czynią miasteczko La Rinconada tak wyjątkowe i pokazują złożoność życia w tym miejscu to także brak dróg, bieżącej wody, kanalizacji ani oczyszczania ścieków. Odpady ludzkie nie są przetwarzane, a wiele domów nie ma szyb w oknach, pomimo ekstremalnych warunków pogodowych.

Ziemia, powietrze, woda i śnieg w La Rinconadzie, a także prawie wszystko, co znajduje się bezpośrednio w dole rzeki, są skażone rtęcią, która jest drugą po złocie substancją występującą w tej okolicy. Jedną z korzyści gorączki złota w tym miejscu jest to, że doprowadzono do miasta energię elektryczną. W rzeczywistości La Rinconada jest bardziej osadą niż miastem.

La Rinconada (Peru) - najwyżej położone miasto na świecie

fot. dreamsite.com

La Rinconada (Peru) - najwyżej położone miasto na świecie

fot. dreamsite.com




Wskaźnik przestępczości jest tu ogromny. Jako, że nie ma policji, morderstwa i zaginięcia są powszechne – można rzec, że La Rinconada to miasto bezprawia. Górnicy pracujący w kopalni nie otrzymują żadnej pensji za swoją pracę. Przez 30 dni pracują dla kopalni, po czym przez kolejny jeden lub dwa dni wydobywają złot dla siebie – mogą wówczas wziąć tyle złota, ile zdołają unieść. Taki system pracy znany jest jako „Cachorreo”, a górnicy nie są w stanie przewidzieć, ile zarobią (w wywiadach wspominali, że w dni w których pracują d;a siebie, wysyłani są w część kopalni, w której złota jest mniej). Kobietom z kolei nie wolno wchodzić do kopalni, więc często widuje się je przeszukujące sterty kamieni tuż obok kopalni. Przez miejscowych nazywane są „pallaqueras„.

Wielu badaczy przyjeżdża do miasta, aby zbadać krótkoterminowe i długoterminowe skutki warunków ubogich w tlen na ludzi. Ryzyko wystąpienia zespołu CMS lub choroby górskiej prowadzi do zawrotów głowy, bólów głowy, kołatania serca, a nawet niewydolności serca, a w niektórych przypadkach do śmierci. Naukowcy szacują, że jedna na cztery osoby w La Rinconadzie cierpi na CMS.

La Rinconada (Peru) - najwyżej położone miasto na świecie

fot. wikipedia, CC0

La Rinconada (Peru) - najwyżej położone miasto na świecie

fot. Hildegard Willer – via wikipedia, CC BY-SA 4.0, Link



Zobacz też:

Ziemia Ognista – jak wygląda życie na „krańcu świata”
Aomori – jak wygląda życie w najbardziej zaśnieżonym mieście świata?
10 najpiękniejszych wysp na świecie
Big Ben ciekawostki
10 niesamowitych starożytnych konstrukcji wykutych w skałach

Skomentuj