"Wczoraj i dziś" - gify pokazujące, jak zmienił się Nowy Jork w ciągu 100 lat
Nowe!

„Wczoraj i dziś” – zbiór gifów pokazujący, jak zmienił się Nowy Jork w ciągu 100 lat

2 / 2

5. Początek roku 1900. „New York Pennsylvania Station” lub „Penn Station”, jak często nazywa się ją dziś; majestatyczne kolumny porządku doryckiego przy wejściu do gmachu w stylu beaux-arts. Dzisiaj budynek ma prostszą fasadę.

W 1963 roku oryginalny gmach został usunięty i bez konsultacji zbudowano nowy (w 1968 roku na jego miejscu zbudowano zwykły biurowiec).

Właściwie sam układ dworcowy przemieścił się pod ziemię: teraz zajmuje piętro kompleksu biurowo-rozrywkowego.

New York Pennsylvania Station

4. Na samym początku XX wieku „Największe skrzyżowanie świata” było ozdobione taką samą ilością reklam, co teraz.

Porównanie zdjęcia wykonanego w 1909 roku z tym, jak Times Square wygląda dzisiaj.

times square

3. Billboardy z przeszłości krzyczą o produktach, których dzisiaj już nie znajdziemy na tablicach reklamowych. Na przykład ten plakat z 1943 roku.

2. W 1915 roku tłum szanowanych dżentelmenów w melonikach stoi w kolejce za świeżym chlebem na 41 Avenue.

Dzisiaj w tym samym miejscu ulokowały się „pizzeria neonowa” i niepozorny plac budowlany.

1. Kontynuujemy naszą podróż Broadwayem: szyld na gmachu teatru „Olympia” powiadamia, że niedługo odbędzie się premiera spektaklu „Ziegfield’s Follies” (Szaleństwa Ziegfielda).

Jest lato 1908 roku.

Autorem spektaklów jest szeroko znany w wąskich kręgach amerykański konferansjer Florenz Ziegfield. Od 1907 do 1931 roku przygotowywał jaskrawe sztuki w postaci swoistych kabarecików (variete), które było popularne przeważnie wśród męskiej części populacji.

Show odbywało się w wielu teatrach Nowego Jorku, w szczególności na scenie „Olympii”. Z czasem kompleks rozrywkowy „Olympia Hammerstein” został pochłonięty przez imperium teatralne Marcusa Law. Obecnie w tym miejscu stoi zwykły wieżowiec.

W lipcu 2016 roku w trakcie planowania butiku, który znajduje się na parterze wieżowca, znaleziono fragmenty fundamentu starej „Olympii”.

olympia

Zobacz też: POWOJENNE GRUZY WARSZAWY VS. DZISIEJSZA ARCHITEKTURA STOLICY – CZĘŚĆ 1

Skomentuj