Pamiętacie kolorowe zdjęcia zburzonej Warszawy, które umieściłem jakiś czas temu? Dla przypomnienia wspomniany wpis:
https://zalajkowane.pl/zburzona-warszawa/
Postanowiłem wyruszyć śladami autora zdjęć i sprawdzić, jak dziś wyglądają miejsca uwiecznione na fotografiach. Muszę przyznać, że wyprawa była dla mnie solidną lekcją historii i dobitnie uzmysłowiła mi skalę zniszczeń niemieckiej okupacji. Opowieść postanowiłem podzielić na cztery części według poszczególnych miejsc, które Henry N. Cobb sfotografował podczas swojej wyprawy do Polski. Zauważcie, że na jego zdjęciach mamy rok 1947, więc dwa lata po wojnie, a najważniejsze budynki Warszawy i tak wyglądają, jakby przed chwilą spadły na nie bomby. Mimo krytycznej oceny obecnej architektury Warszawy trzeba zdawać sobie sprawę, jak wyglądała rzeczywistość po pokonaniu nazistów. Sprawdźcie co zostało stolicy z przedwojennego blasku i jak podniosła się z powojennych gruzów. Zaczynamy…
Plac Napoleona 1947 r. vs. Plac Powstańców Warszawy 2016 r.
Pierwszy projekt placu powstał w 1826 roku, a nazwę Plac Napoleona otrzymał w 1921 roku. W ten sposób uczczono setną rocznicę śmierci Napoleona Bonapartego, dodatkowo na środku placu umieszczając jego pomnik. Warto wspomnieć, że w początkach XX były plany postawienia na placu monumentu Fryderyka Chopina (obecnie stoi w Łazienkach Królewskich), ale rzeźby nie zaakceptowały władze zaboru rosyjskiego.
W latach 1931-1933 na placu wybudowano biurowiec towarzystwa ubezpieczeniowego „Prudential”. Był to najwyższy budynek w Warszawie. Wieżowiec spłonął 18 września 1939 r. Ostatecznie odbudowano go dopiero w 1954 r. Obecnie również trwa tam remont. Nie wiem na ile solidna była przedwojenna konstrukcja, ale duża jej część, jak widać przetrwała.
Podczas kampanii wrześniowej zbombardowanych zostało kilka okolicznych kamienic.
Już w 1946 roku jeździły tutaj trolejbusy
Poniżej budynek Poczty Głównej przy placu Napoleona. W dniu dzisiejszym w tym miejscu znajduje się gmach NBP.
Przed wojną przylegająca do placu ul. Świętokrzyska była krótsza i wąska, za to pełna staroświeckich antykwariatów i monumentalnych gmachów banków
Obecną nazwę placu ustanowiono we wrześniu 1957 roku. Warto zwrócić uwagę także na różnice w ówczesnym planie miasta w stosunku do obecnego układu budynków. W tym miejscu nie jest to jeszcze tak widoczne, ale kolejne części odsłonią jeszcze większe zniszczenia powojennej Warszawy…